- SPIS TREŚCI
- SŁOŃCE
Zasady dotyczące ekspozycji na słońce
- ZALETY I WADY KORZYSTANIA ZE SŁOŃCA
- Nowotwory skóry
- Wszystko, co musisz wiedzieć o masce ciążowej
- Oparzenia słoneczne
- Słońce a alergie
- Uszkodzenia skóry spowodowane działaniem słońca
- Korzyści płynące z promieniowania słonecznego
- Kapitał słoneczny
- Słońce a przyjmowanie leków
- Niebieskie światło
- Plamy słoneczne
- Słońce a trądzik
Zasady dotyczące ekspozycji na słońce
Dlaczego ekspozycja na słońce może być tak niebezpieczna?
Niezależnie od tego, czy jesteś w mieście, czy na plaży, czy przebywasz na słońcu tylko godzinę, czy całe popołudnie, ekspozycja słoneczna zawsze niesie ze sobą różnego rodzaju ryzyko. Wystarczy wymienić niektóre z zagrożeń nierozerwalnie związanych ze słońcem: oparzenia słoneczne, alergia na słońce, starzenie się skóry objawiające się powstaniem plam słonecznych, lub co gorsza nowotwory skóry... Dlatego tak ważne jest, aby ostrożnie dobierać ochronę przeciwsłoneczną i długość czasu spędzanego na słońcu, przestrzegając kilku podstawowych zasad bezpiecznego przebywania na słońcu.
Zasady bezpiecznej ekspozycji na słońce
W zależności od kontekstu i rodzaju promieniowania słonecznego, które zmienia się w zależności od wysokości nad poziomem morza, szerokości geograficznej, pory roku i pory dnia, zaleca się ochronę przed WSZYSTKIMI rodzajami promieniowania słonecznego (mimo, że główną przyczyną oparzeń słonecznych są promienie UVB)
Zasada 1: wybierz odpowiednią porę na wyjście na słońce
W „słoneczne południe”, czyli między godziną 12.00 a 16.00, najlepiej znaleźć sobie miejsce w cieniu! Jest to czas, kiedy słońce jest w zenicie, tzn. znajduje się w najwyższym położeniu na niebie: to pora dnia, kiedy promieniowanie UV jest najbardziej intensywne, a zatem najbardziej niebezpieczne. Unikaj wychodzenia na słońce w czasie jego największej aktywności.
Zasada 2: ochrona w postaci odzieży
Okrycie ciała ubraniem jest najbezpieczniejszym sposobem ochrony skóry przed słońcem. Dlatego zawsze noś ubrania i odpowiednie dodatki: załóż koszulkę, kapelusz lub inne nakrycie głowy oraz koniecznie okulary przeciwsłoneczne. Jest to zwycięska kombinacja, która chroni ramiona, czubek głowy i oczy. Słońce może być przyczyną uszkodzeń oczu, które mogą prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem (np. zaćma). Musisz zawsze pamiętać o dwóch rzeczach: cieniu i okularach przeciwsłonecznych od najmłodszych lat!
Zasada 3: stosowanie kremu przeciwsłonecznego
Aby chronić swoją skórę, wybierz dobry produkt przeciwsłoneczny z wysoką ochroną UV, czyli wysokim SPF, odpowiedni dla Twojego fototypu i typu skóry (wrażliwa, nietolerancyjna lub delikatna). Chcąc zapewnić sobie optymalną ochronę przed słońcem, wybieraj kosmetyki z mineralnymi i organicznymi filtrami przeciwsłonecznymi, odporne na wodę i pot, hipoalergiczne i bezzapachowe. Nakładaj preparat przeciwsłoneczny na wszystkie odsłonięte partie ciała, w tym na szyję i grzbiety dłoni, a także (co najważniejsze) pamiętaj o ponownej aplikacji preparatu co najmniej raz na dwie godziny oraz za każdym razem, po kąpieli, wytarciu ciała ręcznikiem lub spoceniu się.
Zasada 4: dbaj o nawodnienie organizmu!
Na słońcu Twoje ciało bardzo szybko się nagrzewa. Aby uniknąć udaru słonecznego i odwodnienia, pamiętaj o piciu dużej ilości wody. Nieważne czy gazowana czy niegazowana, z butelki czy z bidonu – musisz pamiętać, aby ją wypić!
Zasada 5: zachowaj umiar
Słońce może zaszkodzić Twojej skórze, więc nie przesadzaj z jego ilością. Robienie przerw między kolejnymi ekspozycjami na słońce pozwala skórze „odetchnąć” przed ponownym wyjściem na słońce. Pamiętaj jednak o swoim kapitale słonecznym i skumulowanych efektach działania słońca.
- Zasada 2
- Zasada 3
- Zasada 4
PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW
Kiedy nie należy wychodzić na słońce (w ogóle)
W następujących przypadkach należy bezwzględnie unikać jakiejkolwiek ekspozycji na słońce:
- Kiedy słońce jest w zenicie,
- Kiedy masz niewystarczającą ochronę przeciwsłoneczną,
- Niemowlęta i małe dzieci w ogóle nie powinny przebywać w pełnym słońcu, gdyż ich skóra jest jeszcze bardzo delikatna,
- Jeśli masz oparzenie słoneczne, które jeszcze się nie zagoiło,
- Jeżeli przyjmujesz leki fotouczulające (takie jak leki przeciwzapalne lub antybiotyki).
Zasady te należy wpajać dzieciom już od najmłodszych lat, a jeszcze skrupulatniej przestrzegać w przypadku dzieci o delikatniejszej skórze.
NASZE ROZWIĄZANIA Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI
Produkty do pielęgnacji skóry Eau Thermale Avène stworzone, aby chronić skórę i dbać o oceany
NEWSLETTER
Jesteśmy tutaj, aby pomóc Twojej skórze!
Nasze porady dotyczące codziennej pielęgnacji skóry.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.