Nadmierne rogowacenie naskórka jest przede wszystkim adaptacyjnym zjawiskiem fizjologicznym, które ma na celu, poprzez przyspieszoną produkcję silnie zrogowaciałych komórek, wzmocnienie odporności naskórka. Chodzenie boso lub intensywna praca fizyczna wywołuje „odruch” - zgrubienie podeszw stóp i dłoni. Zjawisko to ma korzystny efekt ochronny, ale powoduje dyskomfort na powierzchni skóry, która staje się szorstka, ściągnięta i skłonna do pękania.
Jeśli obciążenie fizyczne jest zlokalizowane (powtarzające się pocieranie, stały nacisk na bardzo konkretne miejsce), hiperkeratoza przybiera wygląd modzela. Najczęstszym przykładem jest modzel podeszwowy, spowodowany dużym naciskiem na mały obszar skóry, powodujący bolesne zjawisko podobne do kontaktu ciała obcego ze stopą.
Spośród wszystkich schorzeń dermatologicznych to właśnie łuszczyca niemal nieustannie wywołuje powstawanie obszarów hiperkeratotycznych. Typowe dla tego schorzenia blaszki, początkowo czerwone, otoczone są grubymi, bardzo gęstymi płatami skóry, tworząc łuskowaty wygląd. Tworzy się swoisty pancerz, powodujący znaczne szkody estetyczne, dyskomfort skóry i uniemożliwiający przenikanie leków na łuszczycę.