Jak wygląda cera naczynkowa? Charakterystyka
Niegroźne zaczerwienienie przynajmniej od czasu do czasu pojawia się na twarzy każdego z nas. Rumienimy się pod wpływem emocji, zmiany temperatury czy pikantnych potraw. Tego typu zaczerwienienia na twarzy szybko znikają. Jednak u osób z cerą naczynkową zmiany rumieniowe występują znacznie częściej, są też rozległe i towarzyszą im inne objawy, takie jak np :
● długo utrzymujące się czerwone plamy,
● uczucie ściągnięcia,
● uczucie pieczenia,
● swędzenie i ogólny dyskomfort,
● nadmierna suchość,
● skłonność do podrażnień,
● nadreaktywność na czynniki zewnętrzne.
W przypadku skóry naczynkowej zaczerwienienie i teleangiektazje najczęściej pojawiają się na policzkach, czole, brodzie i w okolicach nosa. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to tylko problem estetyczny. Objawy cery naczynkowej są wynikiem osłabienia ścianek naczyń krwionośnych, dlatego mogą pojawiać się także na innych partiach ciała, głównie w miejscach, gdzie skóra jest naturalnie cieńsza, czyli np. na szyi i dekolcie.
Zaburzenia kolorytu skóry to nic innego, jak naczynka krwionośne prześwitujące przez cienki naskórek. Gdy kapilary się rozszerzają, na skórze pojawia się charakterystyczny rumień, zwykle o nieregularnym kształcie. W przypadku cery naczynkowej zmiany takie utrzymują się długotrwale, a nawet mogą przyjmować postać przewlekłą lub trwałą. Z kolei gdy pękają (ulegają trwałemu rozszerzaniu), mowa o tzw. ,,pajączkach", które wyglądem przypominają sieć rozgałęzionych niteczek o różnym odcieniu - czerwonym, różowym, niebieskawym lub sinym. Czerwone niteczki zwykle dotyczą cery, natomiast fioletowe i brunatne zmiany najczęściej pojawiają się na innych partiach ciała.
Problem poszerzonych i pękających naczynek może dotyczyć osób w każdym wieku, niezależnie od typu cery. Zwykle jednak zmiany widoczne na skórze w postaci rumienia i teleangiektazji, to częsty problem osób z jasną karnacją. Płytka lokalizacja drobnych naczyń krwionośnych może być cechą wrodzoną. Do kruchości ścian kapilarnych przyczyniają się także zaburzenia hormonalne, głównie naturalny spadek estrogenów w okresie menopauzalnym, a także wahania ich stężenia u kobiet w ciąży i po porodzie czy borykających się z różnymi schorzeniami.
Delikatna cera naczynkowa jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Objawy zwykle nasilają się pod wpływem nagłej zmiany temperatury, zanieczyszczeń czy promieni słonecznych. Naczynia krwionośne gwałtownie poszerzają się także pod wpływem stresu i ekscytacji. Również nieodpowiednio dobrane kosmetyki czy niezdrowa dieta mogą nasilać problem z rozszerzonymi naczynkami.