Cera naczynkowa — charakterystyka i pielęgnacja. 

Rumieńce na policzkach nie zawsze są objawem zdrowej i promiennej skóry. Płytko zlokalizowane naczynia krwionośne, które widoczne są na twarzy w postaci drobnych, czerwonych plamek, mogą oznaczać, że masz cerę naczynkową. Ten typ skóry łatwo ulega podrażnieniom, dlatego potrzebuje wsparcia i odpowiedniej pielęgnacji. W artykule omawiamy charakterystyczne cechy i sposoby dbania o cerę naczynkową.

Spis treści:

1.    Jak wygląda cera naczynkowa? Charakterystyka

2.    Przyczyny pękania naczynek krwionośnych na twarzy

3.    Skóra naczynkowa a trądzik różowaty

4.    Pielęgnacja cery naczynkowej — domowe sposoby

5.    Czego unikać i jak dbać o cerę naczynkową latem?

6.    Oczyszczanie cery naczynkowej

7.    FAQ

●     Czego nie robić przy cerze naczynkowej?

●     Jak pozbyć się cery naczynkowej?

●     Od czego robi się cera naczynkowa?

●     Jakie witaminy na cerę naczynkową?

●     Jak wyciszyć cerę naczynkową?

●     Jak wzmocnić cerę naczynkową?

●     Cera naczynkowa a rumień — czym się od siebie różnią?

 

Jak wygląda cera naczynkowa? Charakterystyka

Zwykle  zaczerwienienia na twarzy są czymś naturalnym i niegroźnym. Rumienimy się pod wpływem emocji, zmiany temperatury czy pikantnych potraw. Zaróżowienie na skórze szybko znika. Jednak u osób z cerą naczynkową zmiany rumieniowe występują znacznie częściej, są też rozległe i towarzyszą im inne objawy, np.:

●długo utrzymujące się czerwone plamy,

●uczucie ściągnięcia,

●uczucie pieczenia,

●swędzenie i ogólny dyskomfort,

●nadmierna suchość,

●skłonność do podrażnień,

●nadmierna reaktywność na czynniki zewnętrzne.

W przypadku skóry naczynkowej zaczerwienienie i teleangiektazje najczęściej pojawiają się na policzkach, czole, brodzie i w okolicach nosa. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to tylko problem estetyczny. Objawy cery naczynkowej są wynikiem osłabienia ścianek naczyń krwionośnych, dlatego mogą pojawiać się także na innych partiach ciała, głównie w miejscach, gdzie skóra jest naturalnie cieńsza, czyli np. na szyi i dekolcie.

Zaburzenia kolorytu skóry to nic innego, jak drobne naczynka krwionośne prześwitujące przez cienki naskórek. Gdy kapilary się rozszerzają, na skórze pojawia się charakterystyczny rumień, zwykle o nieregularnym kształcie. W przypadku cery naczynkowej zmiany takie utrzymują się długotrwale, a nawet mogą przyjmować postać przewlekłą lub trwałą. Z kolei gdy pękają (ulegają trwałemu rozszerzaniu), mowa o tzw. pajączkach, które wyglądem przypominają sieć rozgałęzionych niteczek o różnym odcieniu — czerwonym, różowym, niebieskawym lub sinym. Czerwone niteczki zwykle dotyczą cery, natomiast fioletowe i brunatne zmiany najczęściej pojawiają się na innych partiach ciała.

Przyczyny pękania naczynek krwionośnych na twarzy

Problem poszerzonych i pękających naczynek może dotyczyć osób w każdym wieku, niezależnie od typu cery. Zwykle jednak zmiany widoczne na skórze w postaci  rumienia na twarzy i teleangiektazji, to częsty problem osób z jasną karnacją. Płytka lokalizacja drobnych naczyń krwionośnych może być cechą wrodzoną. Do kruchości ścian kapilarnych przyczyniają się także zaburzenia hormonalne, głównie naturalne zmniejszenie wydzielania estrogenów w okresie menopauzalnym, a także wahania ich stężenia u kobiet w ciąży i po porodzie czy borykających się z różnymi schorzeniami.

Delikatna cera naczynkowa jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Objawy zwykle nasilają się pod wpływem nagłej zmiany temperatury, zanieczyszczeń czy promieni słonecznych. Naczynia krwionośne gwałtownie poszerzają się także pod wpływem stresu i ekscytacji. Również nieodpowiednio dobrane kosmetyki czy niezdrowa dieta mogą nasilać problem z rozszerzonymi naczynkami.

Skóra naczynkowa a trądzik różowaty

Trądzik różowaty i cera naczynkowa często bywają mylone ze względu na podobieństwo objawów, zwłaszcza zaczerwienienie twarzy oraz widoczne rozszerzone naczynka krwionośne. W obu przypadkach skóra jest podatna na działanie czynników zewnętrznych, takie jak skrajnie wysokie i niskie temperatury, słońce czy nieodpowiednie kosmetyki, co prowadzi do zaostrzenia objawów. Ponadto zarówno cera naczynkowa, jak i trądzik różowaty występują najczęściej na centralnych partiach twarzy: policzkach i nosie, co także może utrudniać ich rozpoznanie.

Główna różnica polega na tym, że w cerze naczynkowej problemem jej kruchość naczyń krwionośnych, podczas gdy w  trądziku różowatym przyczyną może być przewlekły stan zapalny mieszków włosowych i gruczołów łojowych objawiający się wypryskami. Zmiany trądzikowe powstające na twarzy mogą być bolesne i często przybierają postać ropnych grudek.

Warto zauważyć, że trądzik różowaty może współwystępować z cerą naczynkową. Ten typ skóry ze względu na dużą wrażliwość jest bardziej podatny na rozwój stanu zapalnego, a to z kolei może sprzyjać powstawaniu niedoskonałości. Profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja skóry, które wzmacniają naczynka oraz minimalizują podrażnienia, mogą pomóc zmniejszyć to ryzyko.

Pielęgnacja cery naczynkowej — domowe sposoby

Wrażliwa cera potrzebuje troskliwej i przede wszystkim systematycznej opieki, która powinna obejmować oczyszczanie, nawilżanie i ochronę. Ze względu na tendencję do poszerzania naczynek i powstawania podrażnień, kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej powinny jednocześnie wzmacniać naczynia krwionośne, łagodzić podrażnienia, rozjaśniać oraz maskować zaczerwienienie i ewentualne teleangiektazje, a także wspomagać regenerację skóry. Przede wszystkim należy unikać preparatów zawierających substancje zapachowe oraz inne sztuczne dodatki, które mogą potęgować objawy.

Ponieważ cera naczynkowa nie jest tylko problemem estetycznym, do jej pielęgnacji polecane są zwłaszcza dermokosmetyki. Poprawiają one kondycję skóry i uszczelniają naczynia krwionośne dzięki zawartości związków bioaktywnych, przy czym jednocześnie są łagodne dla  skóry wrażliwej.

W codziennej pielęgnacji warto zastosować dermokosmetyki z linii  Antirougeurs Rosamed od Avène, przeznaczone do cery naczynkowej. Są to preparaty o właściwościach redukujących zaczerwienienie, nawilżające i regenerujące skórę (kosmetyki warto aplikować po zabiegach laseroterapii czy w czasie leczenia farmakologicznego). Regularnie stosowane produkty Antirougeurs Rosamed hamują rozszerzanie się naczyń krwionośnych i pozwalają minimalizować nieprzyjemne uczucie pieczenia skóry.

Cera naczynkowa charakteryzuje się mało elastycznymi ścianami naczyń krwionośnych. Podstawą jej pielęgnacji jest więc poprawa ich kondycji, także od wewnątrz, poprzez zrównoważoną dietę bogatą w składniki aktywne wzmacniające kapilary. Do takich należą głównie:

●witamina C — jest niezbędna m.in. do produkcji kolagenu, tym samym poprawia stan skóry oraz wzmacnia ściany kapilar,

●witamina K — pełni kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi, zapobiega krwawieniom i zmniejsza widoczność poszerzonych naczynek krwionośnych,

●wyciąg z kasztanowca — zawiera escynę, która wzmacnia i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, zapobiegając ich pękaniu,

●ekstrakt z miłorzębu japońskiego — zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, wzmacnia ich ściany i poprawia elastyczność.

Czego unikać i jak dbać o cerę naczynkową latem?

Do zaostrzenia objawów skóry naczynkowej może dochodzić pod wpływem wielu czynników, jednak to promienie ultrafioletowe (UV) uznawane są za ten główny. Cera naczynkowa wymaga regularnej ochrony przeciwsłonecznej. Powstawanie teleangiektazji zalicza się do reakcji wczesnych pod wpływem promieniowania UV. Negatywny wpływ na skórę związany jest również ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, które powstają w następstwie nadmiaru promieni słonecznych.

Dobry krem „na naczynka” powinien więc mieć wysoki SPF, minimum 30, jak np. Antirougeurs Jour krem kojący SPF 30 od Avène. Poza stosowaniem kremów z filtrem pamiętaj również o podstawowych zasadach ochrony przeciwsłonecznej:

●w godzinach najwyższej aktywności promieni słonecznych staraj się pozostawać w cieniu,

●noś kapelusz lub czapkę z daszkiem,

●pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu organizmu przez wypijanie dużej ilości wody mineralnej,

●po kąpieli słonecznej dbaj o intensywne nawilżenie skóry,

●noc dla cery naczynkowej jest czasem na regenerację i wyciszenie, dlatego dostarcz jej związków odżywczych i kojących podrażnienia.

Cera naczynkowa nie lubi także wahań temperatury. Staraj się więc unikać gwałtownych zmian. Wchodzenie do klimatyzowanego pomieszczenia, korzystanie z sauny czy kąpiel w chlorowanej wodzie to czynniki, które mogą zaostrzać objawy. Dbaj o łagodne oczyszczanie skóry z pozostałości piasku, kurzu i słonego osadu. Przy odpowiedniej ochronie złagodzisz objawy związane z cerą naczynkową i będziesz cieszyć się latem, a to właśnie relaks uznawany jest za czynnik, który poprawia kondycję problematycznej skóry.

Oczyszczanie cery naczynkowej

Podstawą pielęgnacji każdego typu cery jest oczyszczanie. Drobinki zanieczyszczeń, resztki kosmetyków czy nawet nadmiar sebum wpływają negatywnie na kondycję skóry i utrudniają wchłanianie związków aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach. Oto kilka podstawowych rad, których warto przestrzegać, mając cerę naczyniową:

●oczyszczaj skórę dwa razy dziennie — rano i wieczorem,

●unikaj mycia twarzy zwykłym mydłem, które może wysuszać skórę,

●stosuj pianki, mleczka i żele przeznaczone do wrażliwej cery,

●nie pocieraj twarzy ręcznikiem — osuszaj ją, delikatnie przykładając miękki, chłonny ręcznik,

●wieczorem oczyszczaj twarz dwuetapowo,

●myj skórę chłodną lub letnią wodą, nigdy gorącą,

●pamiętaj, że środki myjące powinny zawierać składniki kojące podrażnienia i dbające o utrzymanie prawidłowej warstwy hydrolipidowej.

Raz w tygodniu warto wykonać peeling skóry. Pamiętaj jednak, że cera naczynkowa jest szczególnie wrażliwa, dlatego musisz zrobić to w delikatny sposób. Niewskazane jest więc stosowanie peelingów mechanicznych. Możesz natomiast wykorzystać bezpieczne i łagodne peelingi enzymatyczne odpowiednio dobrane do potrzeb cery. 

FAQ

Czego nie robić przy cerze naczynkowej?

Delikatna cera lubi minimalizm. Nie stosuj więc zbyt wielu kosmetyków. Skup się na jej potrzebach i pielęgnuj ją troskliwie. Unikaj mycia twarzy gorącą wodą, ale uważaj również na niskie temperatury. Postaraj się zaobserwować, co zaostrza objawy i zredukuj kontakt z potencjalnie groźnymi czynnikami.

Jak pozbyć się cery naczynkowej?

Nie można całkowicie „pozbyć się” cery naczynkowej, ale można skutecznie łagodzić związane z nią objawy i wzmacniać naczynka, aby były mniej widoczne. Kluczowe jest stosowanie delikatnych kosmetyków dla skóry wrażliwej i naczynkowej, unikanie gorącej wody, sauny oraz słońca. Zabiegi takie jak laseroterapia mogą także pomóc zamknąć widoczne naczynka.

Od czego „robi się” cera naczynkowa?

Cera naczynkowa może być uwarunkowana genetycznie, ale wpływają na nią również czynniki zewnętrzne, takie jak ekspozycja na słońce, gwałtowne zmiany temperatur, stres, dieta oraz nieodpowiednia pielęgnacja. Skłonność do rozszerzonych naczynek może także nasilać się z wiekiem.

Jakie witaminy na cerę naczynkową?

Witaminy C i K oraz E są szczególnie korzystne dla cery naczynkowej. Witamina C wzmacnia naczynka i pomaga zmniejszać zaczerwienienia, K wspomaga krążenie, a E działa jako antyoksydant, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami.

Jak wzmocnić cerę naczynkową?

Dbaj o zdrową dietę. Unikaj czynników drażniących. Stosuj krem na dzień i na noc, a także skoncentrowane emulsje, które uszczelniają naczynia krwionośne i tworzą film chroniący przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Cera naczynkowa a rumień — czym się od siebie różnią?

Mianem skóry naczynkowej określa się zespół cech charakterystycznych, takich jak np. przewlekła skłonność do poszerzania naczyń krwionośnych, plamy, teleangiektazje, świąd, podrażnienia. Rumień natomiast jest stanem przejściowym. Jest to miejscowe zaczerwienienie skóry, które może być spowodowane przez różne czynniki, np. leki i infekcje, które dotyczą niekoniecznie osób z cerą naczyniową.