Przyczyny skłonności do trądziku
są wciąż wśród badaczy kwestią sporną, ale jedno jest pewne: chodzi o zaburzenie o podłożu hormonalnym i zapalnym.
Zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem, menstruacją, ciążą oraz menopauzą mogą wiązać się ze zwiększoną produkcją sebum i komórek skóry (korneocytów). Objawy te nazywane są hyperseborreą i hiperkeratozą.
Odkładanie się komórek skóry w ściankach mieszków włosowych blokuje gruczoły łojowe znajdujące się u nasady włosków, uniemożliwiając prawidłowy przepływ sebum, podczas gdy pory rozszerzają się i pojawiają się zmiany retencyjne tj. zaskórniki i wągry.
Gruczoły łojowe są przeciążone sebum, przyczyniając się do powstania stanu zapalnego na powierzchni skóry. Ten zapalny obszar skóry jest idealną pożywką dla bakterii, zwłaszcza Cutibacterium acnes. Rozkładają one sebum i uwalniają mediatory zapalne, które zwiększają i przenoszą stan zapalny na otaczające tkanki.
Inne czynniki wywołują trądzik lub pogarszają jego stan poprzez zatykanie porów lub zwiększanie aktywności gruczołów łojowych:
- Stres powoduje wydzielanie kortyzolu, hormonu wpływającego na funkcjonowanie gruczołów łojowych.
- Produkty i działania powodujące nadmierne ściągnięcie skóry stymulują produkcję sebum.
- Zbyt tłuste i komedogenne kosmetyki i makijaż, które zatykają pory.
- Predyspozycje genetyczne.
- Palenie papierosów.
- Niektóre leki.
Jak rozpoznać trądzik hormonalny?
Trądzik hormonalny u dorosłych spowodowany jest zmianami hormonalnymi, które stymulują aktywność gruczołów łojowych odpowiedzialnych za pojawianie się wyprysków w dolnej partii twarzy. Od trądziku młodzieńczego odróżnia go umiejscowienie zmian, które układają się w kształt litery U, wokół podbródka i na szyi.
Z kolei trądzik młodzieńczy widoczny jest na całej twarzy, zwłaszcza w strefie T, ale także na szyi, klatce piersiowej, ramionach i górnej części pleców.
U dorosłych ze skórą skłonną do trądziku mogą rozwinąć się pryszcze o charakterze zapalnym, mogące pozostawić blizny. W przypadku skóry z małą ilością sebum, ulegają one przesuszeniu i mogą łatwo zostać podrażnione na skutek niewłaściwej pielęgnacji.
Czas wystąpienia objawów jest również kluczowy: jeśli wypryski pojawiają się raz w miesiącu, w tym samym czasie co miesiączka, najprawdopodobniej jest to trądzik na tle hormonalnym. Należy zauważyć, że wypryski mają tendencję do ponownego pojawiania się w miejscach, w których pory zostały rozszerzone przez poprzednie pryszcze.
Jak pozbyć się trądziku?
Aby zniwelować występowanie niedoskonałości, znajdź odpowiednią pielęgnację dla skóry z trądzikiem i trzymaj się jej, gdyż wytrwałość stanowić będzie klucz do sukcesu.
Oczyszczaj twarz dwa razy dziennie przy użyciu produktu myjącego przeznaczonego specjalnie dla skóry tłustej i trądzikowej. Stosowanie rano i/lub wieczorem oczyszcza skórę, redukuje nadmiar sebum i matuje, dzięki czemu skóra mniej się błyszczy. doskonale nadaje się do demakijażu oczu i twarzy, usuwa zanieczyszczenia, redukując jednocześnie nadmiar sebum i błyszczenie.
Następnie zastosuj odpowiedni produkt przeciw niedoskonałościom skóry – niekomedogenny, matujący krem nawilżający w przypadku błyszczenia, preparat przeciw niedoskonałościom w przypadku zaskórników i pryszczy, czy wygładzający, jeśli na skórze widnieją ślady potrądzikowe. Każdy z nich powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb Twojej skóry i Twojego wieku.
Gama Cleanance została opracowana specjalnie do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej u dorosłych kobiet. Znajdziesz w niej, między innymi:
- Emulsję Koloryzującą z gamy Cleanance Expert, która eliminuje wypryski i zaskórniki, wyrównuje koloryt cery i nawilża skórę.
- , który zwalcza wypryski i ogranicza ich nawroty od 7 dni stosowania.
- Stosuj je razem z , nakładając produkt raz lub dwa razy w tygodniu na całą twarz, aby złuszczyć i oczyścić skórę.
W naszych laboratoriach opracowaliśmy również produkty do pielęgnacji skóry z trądzikiem, która została wysuszona i podrażniona w wyniku stosowania zaleconej kuracji przeciwtrądzikowej. Przywracają one skórze komfort, łagodzą podrażnienia i redukują zaczerwienienia na twarzy. Jeśli Twój dermatolog przepisał Ci tego typu leki, możesz wybrać:
- do mycia twarzy.
- ze względu na właściwości nawilżające.
W przypadku ekspozycji na słońce pamiętaj o ochronie za pomocą odpowiedniego, łatwego w aplikacji, nietłustego produktu regulującego wydzielanie sebum, takiego jak .
Na koniec poznaj nasze wskazówki makijażowe dla skóry trądzikowej.
Jak długo utrzymuje się trądzik?
U nastolatków trądzik trwa średnio trzy do czterech lat i znika w wieku 18-20 lat. W przypadku braku leczenia, okres ten może się wydłużyć.
Może również pojawić się ponownie w wieku dorosłym w wyniku zaburzeń hormonalnych występujących głównie u kobiet (ciąża, menstruacja, menopauza).