av_solaires_shema_epiderme-hypoderme-melanocytes_1x1 473x590 1: Tkanka podskórna. 2: Skóra właściwa. 3: Naskórek. 4: UVA. 5: Melanina. 6: Melanocyty.

Na czym polega opalanie?

Przede wszystkim musimy zrozumieć, co oznacza „opalanie”. Podobnie jak deser na bazie ciasta francuskiego millefeuille, nasza skóra składa się z kilku warstw (tak naprawdę trzech, więc daleko jej pod tym względem do francuskiego przysmaku): naskórek jest najbardziej powierzchowną warstwą, w której komórki szybciej się regenerują, skóra właściwa stanowi warstwę pośrednią, a tkanka podskórna jest najgłębiej położoną warstwą skóry. Proces opalania zachodzi w naskórku, dzięki wyspecjalizowanym komórkom, które tworzą opaleniznę: melanocytom. Pod wpływem promieniowania UV komórki te wytwarzają barwny pigment – melaninę. Melanina jest następnie wydalana przez melanocyty i zabarwia sąsiednie komórki naskórka.  

Zdolność do opalania się zależy przede wszystkim od typu skóry, czyli fototypu, który idzie w parze z ilością aktywnych melanocytów, a więc zdolnością (lub jej brakiem) do produkcji melaniny. W krótkiej perspektywie, opalanie i oparzenia słoneczne nie prowadzą do zmian w melanocytach. Kiedy cała wyprodukowana melanina zostanie usunięta, skóra powraca do swojego pierwotnego koloru. Zdolność skóry do opalania zawsze pozostaje taka sama.

Zdolność do opalania

Akapit***: Zdolność do opalania jest unikalna dla każdej osoby. Zależy od fototypu skóry i aktywności melanocytów, komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, która decyduje o barwie naszej skóry. Melanina w skórze stanowi naturalną barierę dla promieni UV, ale nie jest wystarczająca, aby zapewnić jej całkowitą ochronę. Niestety, bez względu na to, co robisz, nie możesz zmienić struktury swojej skóry ani jej zdolności do opalania.

Sześć fototypów skóry

Ten fototyp jest bardzo rzadki. Dotyczy osób z albinizmem (bielactwem), których skóra nie jest zdolna do syntezy melaniny z powodu wady genetycznej. U osób cierpiących na bielactwo występują białe lub biało-żółtawe włosy, bezbarwne tęczówki, bardzo jasny kolor skóry. Osoby dotknięte albinizmem nie opalają i nawet najmniejsza ekspozycja na słońce powoduje poparzenia słoneczne..
Zalecany SPF: 50+

Ten typ skóry charakteryzuje się bardzo jasnym odcieniem o mlecznym zabarwieniu i skłonnością do piegów. Kolor włosów jest zazwyczaj rudy. Nawet bardzo krótka ekspozycja na słońce powoduje oparzenia słoneczne. Osoby o tym fototypie skóry prawie w ogóle nie są w stanie się opalić. Powinny bezwzględnie chronić się przed słońcem.
Zalecany SPF: 50+

Jasna skóra, czasami z piegami i blond włosy. Osoby o typ typie skóry prawie zawsze ulegają oparzeniom słonecznym, ale opalają się delikatnie i pod koniec wakacji mają lekką opaleniznę.
Zalecany SPF: 50+

Jest to fototyp pośredni, bardzo często spotykany we Francji. Posiadają go osoby o blond lub brązowych włosach, jasnej lub ciemnej karnacji. Mogą ulec oparzeniu słonecznemu podczas pierwszych ekspozycji na słońce, ale później zyskują klasyczną złotą opaleniznę. Ważną rolę odgrywa kolor oczu i włosów. W porównaniu z brunetkami i brunetami o ciemnych oczach, pod wpływem wielokrotnej ekspozycji na słońce, oznaki starzenia widoczne są szybciej u osób o blond włosach i fototypie 3 lub osób o jasnych oczach.
Zalecany SPF: 30 lub 50

Grupa ta obejmuje osoby o ciemnej skórze i brązowych włosach, które rzadko ulegają oparzeniom słonecznym. Szybko się opalają, ponieważ ich skóra zawiera dużo melaniny.
Zalecany SPF: 20 lub 25

Ten fototyp nazywany jest typem śródziemnomorskim. Posiadają go osoby o ciemnej karnacji, które bardzo rzadko ulegają oparzeniom słonecznym i bardzo szybko się opalają. Mają ciemną opaleniznę.
Zalecany SPF: 20 lub 25

Grupa ta obejmuje osoby o ciemnej skórze i ciemnych oczach, które są bardzo odporne na działanie promieni słonecznych. Dla nich wystarczy krem do opalania z niskim SPF.
Zalecany SPF: 10 ( 20 do 25 w przypadku jaśniejszych partii skóry).

Co to jest samoopalacz?

Jeśli chcesz się opalić bez słońca lub przedłużyć opaleniznę w domu, dobrym rozwiązaniem jest samoopalacz. Składnikiem aktywnym samoopalacza jest dihydroksyaceton (lub DHA), który barwi wierzchnią warstwę skóry i jest stopniowo usuwany poprzez powierzchowne utlenianie melaniny na powierzchni skóry – w przeciwieństwie do gromadzenia się melaniny, jak ma to miejsce w przypadku naturalnej opalenizny. Zazwyczaj jest on połączony z erytrulozą, składnikiem aktywnym pochodzenia roślinnego, który wyrównuje koloryt skóry.

Jaki samoopalacz wybrać?

Jeśli chcesz szybko uzyskać widoczne rezultaty, najlepiej użyj samoopalacza, który pozwoli Ci uzyskać efekt naturalnej opalenizny w ciągu kilku dni. Progresywny samoopalacz może być również dobrym rozwiązaniem dla osób o jasnej karnacji, które obawiają się zbyt dużego kontrastu.

Jak prawidłowo nakładać samoopalacz

Nakładanie samoopalacza może być trudne: istnieje ryzyko, że pozostawi on nieestetyczne smugi, a końcowy efekt będzie nienaturalny.

Dobre nawyki

Dobre nawyki

  •  Aby uzyskać bardziej równomierne pokrycie skóry, nakładaj samoopalacz naprzemiennie raz jedną, raz drugą ręką, wykorzystując do tego całą powierzchnię dłoni.
  • Nie poświęcaj zbyt wiele czasu na obszary, w których skóra jest grubsza, takie jak kolana i łokcie. Nałóż wcześniej odrobinę mleczka do ciała, aby rozcieńczyć samoopalacz na tych obszarach.
  • Unikaj nakładania samoopalacza na pięty.
  • Jeśli to możliwe, złuszczaj naskórek dzień przed nałożeniem samoopalacza.
  • Nie zapomnij dokładnie umyć rąk po aplikacji.

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

Zdrowy blask dzięki diecie bogatej w beta-karoten

Marchew nie tylko poprawia samopoczucie, ale także wygląd Twojej skóry! Pokarmy bogate w beta-karoteny (oprócz marchewki, znajdziesz je w pomarańczach, pomidorach i papryce) pomogą Twojej skórze zachować jasny kolor w zimie i uzyskać ładną opaleniznę, kiedy (w końcu) pojawi się słońce.

Łóżka do opalania: uważaj na związane z nimi zagrożenia

Tęsknisz za słońcem, a zima jest długa... Dajesz się skusić na małą sesję w solarium, aby dodać swojej skórze zdrowego blasku i rozjaśnić nieco ton stosowanego podkładu. Jednak w niewłaściwych warunkach łóżka opalające mogą być niebezpieczne dla skóry, a sztuczne promieniowanie UV jest cztery razy bardziej toksyczne niż naturalne. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystuje głównie promienie UVA, które są odpowiedzialne za starzenie się skóry i częściowo za zwiększenie ryzyka zachorowania na czerniaka. 

av_solaires_cancer-peau_homme_dos_1x1 473x473

Słońce a opalanie: uważaj na ukrytych wrogów

Słońce jest również tam, gdzie się go nie spodziewasz... Być może zaskoczy Cię fakt, że jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych nie tylko podczas błogiego wylegiwania się w pełnym słońcu na plaży! Nawet w mieście Twoja skóra jest przez cały czas narażona na szkodliwe działanie słońca. Musisz zdawać sobie sprawę, na przykład, że szyby w Twoim samochodzie i okna w domu skutecznie blokują promienie UVB, jednocześnie jednak przepuszczając pewną ilość UVA.

Cień też może być zdradliwy. Poważnym zagrożeniem jest również promieniowanie pośrednie, szczególnie jeśli przebywasz w środowisku, które odbija promieniowanie słoneczne (śnieg, jasny piasek, woda). Dlatego tak ważna jest ochrona skóry przez cały rok, o każdej porze roku, na przykład za pomocą koloryzujących produktów ochronnych, które chronią przed słońcem, jednocześnie nadając skórze piękny koloryt, jak na przykład krem koloryzujący czy podkład z filtrem (połączenie przyjemnego z pożytecznym!). 

Trzy rodzaje promieniowania słonecznego

  • Promieniowanie bezpośrednie, które zmienia się w zależności od wysokości nad poziomem morza, szerokości geograficznej, pory roku i pory dnia
  • Promieniowanie rozproszone, czyli promieniowanie słoneczne rozproszone przez składniki atmosfery, takie jak chmury, mgła i cząsteczki pyłu
  • Promieniowanie odbite od powierzchni, które zmienia się w zależności od tego, w jakim stopniu dana powierzchnia odbija światło (śnieg, piasek, morze, trawa itp.).

Suma promieniowania bezpośredniego, rozproszonego i odbitego nazywana jest promieniowaniem całkowitym. 

GAMA PO OPALANIU

ROZWIĄZANIE DLA PIĘKNEJ OPALENIZNY BEZ SŁOŃCA

Nawilżający samoopalacz – Jedwabisty żel

Stopniowe opalanie, świetlista i naturalna opalenizna wrażliwej skóry twarzy i ciała.

 

ROZWIĄZANIE DLA PIĘKNEJ OPALENIZNY BEZ SŁOŃCA
powrót do góry