Szkodliwe działanie promieni UVA na skórę
Ten typ promieniowania w największym stopniu dociera do biosfery i ma ogromny wpływ na organizmy żywe. Dawka promieniowania UVA absorbowana przez powierzchnię naszej planety to nawet 95% wszystkich typów energii ultrafioletowej.
Zarówno promieniowanie UVA i UVB wpływają na skórę, ale w odmienny sposób. Jak było wspomniane, za opaleniznę, czy oparzenia odpowiadają wiązki UV typu B. Natomiast UVA nie powoduje natychmiastowej reakcji, zaczerwienienia, bolesności czy zmiany kolorytu cery i rumienia. Niestety jej niewidoczne (początkowo!) działanie bywa bardzo mylące. Promieniowanie UVA dociera do nas niezależnie od pory roku. Nie zauważamy i nie odczuwamy jego wpływu za pomocą ciepła czy zaróżowienia skóry, przez co często zapominamy o protekcji słonecznej w pochmurne, czy zimowe dni. Tymczasem promieniowanie UV-A jest wyjątkowo szkodliwe dla skóry.
Po pierwsze, UVA nie nie można tak łatwo zatrzymywać - przenikają przez szkło, a także nie ogranicza ich cień chmur. Po drugie, nie czujemy, gdy działają - wnikają do tkanek głębokich , przy czym nie powodują ich rozgrzania. Trzeba pamiętać, że to właśnie kondycja głębszych warstw skóry odpowiada za nasz wygląd zewnętrzny i stan zdrowia tkanek.
Do przewlekłych skutków działania promieniowania UVA zalicza się m.in.:
● Uszkodzenie struktur kolagenu i elastyny - podstawowych składników budulcowych skóry, które zapewniają im gęstość, elastyczność i młody wygląd.
● Odczyny alergiczne, objawiające się m.in. zaczerwienieniem i swędzeniem skóry.
● Zmiany pigmentacyjne - różnej postaci przebarwienia i odbarwienia skórne powstają w wyniku wzmożonej aktywności melanocytów (komórek skóry) produkujących barwnik odpowiedzialny za fototyp skóry. Nadrekatywność melanocytów może skutkować nierównomierny rozłożeniem pigmentu, za co odpowiada głównie negatywny wpływ promieni UV, przed którym komórki te uruchamiają działania ochronne. Zmiany takie nie pojawiają się od razu po opalaniu. Fotostarzenie skóry może zostać zaobserwowane nawet dopiero po wielu latach. Plamy starcze, określane również jako zmiany soczewicowate, mają istotny związek z nadmiernym kontaktem skóry z promieniowaniem UV w młodości.
● Zmiany nowotworowe - UV uszkadza układ odpornościowy i strukturę skóry. Jako najpoważniejsze i niestety częste skutki promieniowania UV wymienia się nowotwory, w tym czerniaka, który jest zmianą złośliwą.