Co mogą oznaczać zaczerwienienia na twarzy?

Łagodne rumieńce na policzkach są oznaką zdrowej, młodo wyglądającej i promiennej cery. Jeśli jednak różowe zabarwienie pojawia się często lub długo utrzymuje, może być objawem wskazującym na to, że naczynia krwionośne potrzebują wzmocnienia. Czerwone plamy mogą też świadczyć o poważnych chorobach skóry. Sprawdź, co najczęściej odpowiada za zaczerwienienia na twarzy i jak sobie z nimi radzić, gdy okazują się kłopotliwe!

av_ingredients_acides-de-fruits_1x1

.

Jak powstaje różowy lub czerwonawy odcień cery? 

Pośrednio za zaczerwienienia na twarzy mogą odpowiadać różne przyczyny (najczęstsze wymieniamy w dalszej części), jednak w pierwszej kolejności warto się dowiedzieć, jak dochodzi do zmiany odcienia cery. Bezpośrednim powodem pojawiania się różowej lub czerwonej skóry na twarzy jest poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych (kapilar), które znajdują się stosunkowo płytko pod skórą. Jeśli ściany naczynek nadmiernie się rozszerzają i napływa do nich zwiększona ilość krwi, prześwitują one przez skórę. Ponieważ kapilary są drobne i jednocześnie bardzo liczne, poszerzenie ich dużej ilości daje efekt lokalnych plam. 

Najczęściej zaczerwienienia na twarzy dotyczą policzków, ewentualnie nosa, brody i czoła. Problem ten może dotyczyć również innych partii ciała, głównie tych, na których skóra jest naturalnie cienka, czyli np. na szyi i dekolcie.

.

Czynniki nasilające zaczerwienienie skóry twarzy

Każdy z nas od czasu do czasu się rumieni — zaczerwienione policzki mogą nie oznaczać żadnych nieprawidłowości. Wzmożony przepływ krwi przez kapilary może mieć związek zarówno z czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Do takich zalicza się głównie:

  • silne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne — pod wpływem emocji wzrasta ciśnienie, wydzielane są także hormony, które mają wpływ na naczynka krwionośne;
  • niektóre produkty spożywcze — twarz się czerwieni np. po zjedzeniu ostrej przyprawy czy wypiciu alkoholu;
  • wahania temperatury — rumieńce na twarzy mogą pojawiać się pod wpływem wysokiej temperatury, np. po opalaniu czy gorącej kąpieli, jak również w następstwie działania chłodu (odmrożenia);
  • aktywność — wzrost ciśnienia, a tym samym czerwone plamy na twarzy mogą pojawić się po wysiłku fizycznym;
  • niewłaściwa pielęgnacja — zaczerwienienie cery może wynikać ze stosowania źle dobranych, podrażniających skórę kosmetyków, głównie tych z dużą ilością substancji zapachowych i sztucznych barwników oraz chemicznych konserwantów.

.

Jak odróżnić niegroźne rumieńce od problemów naczyniowych?

Sporadyczne, umiarkowane zaczerwienienia na skórze są zupełnie normalne. Jeśli pojawiają się pod wpływem emocji czy innych czynników, które łatwo możemy rozpoznać i ustępują stosunkowo szybko (zwykle po kilku minutach), zwykle nie ma powodu do obaw. O problemie mogą natomiast świadczyć zaczerwienienia, które występują często i utrzymują się długotrwale. Niepokojące są również sytuacje, kiedy występują inne objawy, takie jak np.:

  • ciemne, czerwone lub brunatne plamy;
  • zaczerwienienia rozległe, obejmujące spory obszar twarzy;
  • zmiany skórne o charakterze trądzikowym;
  • obrzęk skóry;
  • uczucie ściągania;
  • świąd, pieczenie;
  • łuszczenie się skóry lub nadreaktywność gruczołów łojowych;
  • zwiększona skłonność do podrażnień;
  • obecność teleangiektazji, czyli popękanych naczynek, określanych potocznie jako „pajączki”;
  • trwale utrzymujący się rumień;
  • niepokojące symptomy ogólnoustrojowe, np. żylaki kończyn dolnych, hemoroidy, zaburzenia ciśnienia krwi, potliwość.

.

Zaczerwienienia na twarzy jako objaw cery naczynkowej

Częste zaczerwienienie na twarzy pojawia się zwłaszcza u osób, które z różnych przyczyn mają osłabione naczynia krwionośne. Jest to charakterystyczny objaw skóry naczynkowej. Problem ten może mieć podłoże genetyczne — dziedziczymy m.in. płytką lokalizację naczyń krwionośnych, przez co po osłabieniu ich ścian stają się one szczególnie widoczne. Również kruchość kapilar może mieć związek z genami. Trzeba jednak pamiętać, że na stan układu krwionośnego ogromny wpływ mają także zaburzenia hormonalne, przyjmowane leki, niedobory witamin i minerałów, a także czynniki środowiskowe. Tym samym cera naczynkowa może dotyczyć każdego typu skóry. Zwykle jednak problem pojawia się u osób dorosłych, głównie kobiet. Znaczenie ma także rodzaj skóry — cera naczynkowa częściej dotyczy osób z jasną karnacją.

av_Antirougeurs_Unify_tinted_40ml_specific Canada_application_CA008976_673914090520_3282770204971

.

Pierwsze symptomy trądziku różowatego — czerwienienie się skóry

Jeśli na twarzy często pojawiają się czerwone plamy, które stopniowo utrzymują się coraz dłużej, może być to jeden z pierwszych objawów trądziku różowatego. Schorzenie to dotyczy głównie kobiet w przedziale wiekowym 20-30 lat, ale pierwsze symptomy w postaci częstych rumieńców mogą występować już u nastolatków.

Dokładne przyczyny trądziku różowatego nie zostały poznane. Wiadomo natomiast, że jest to schorzenie przewlekłe. Na jego występowanie może mieć wpływ nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego, zaburzenia naczynioruchowe, czynniki genetyczne i środowiskowe. W ostatnim przypadku są to głównie: niewłaściwy styl życia, nadmiar wolnych rodników (reaktywnych form tlenu), zanieczyszczenia i bakterie.

W przebiegu tego schorzenia rumień pojawia się głównie w centralnej części twarzy. Z czasem pojawiają się także wykwity, czerwone pajączki na skórze, świąd i pieczenie. Choroba charakteryzuje się występowaniem okresów remisji i zaostrzeń objawów. W zaawansowanym etapie zdarza się, że objawy, takie jak czerwona twarz pokryta krostami i grudkami, utrzymują się trwale.

av_peaux-sensibles_coup-de-chaud_gene_1x1

.

Kiedy przyczyna tkwi w problemach ogólnoustrojowych?

Poza trądzikiem różowatym, który jest schorzeniem przewlekłym, za różowe i czerwone przebarwienia skóry mogą odpowiadać inne schorzenia, a także zaburzenia dotyczące układu hormonalnego, czy niedoborów żywieniowych. Dotyczy to głównie nieprawidłowości, które oddziałują na stan naczyń krwionośnych. Są to m.in.:

  • schorzenia dermatologiczne, np. bakteryjne lub grzybicze zapalenie skóry;
  • choroby autoimmunologiczne, m.in. toczeń rumieniowaty, który wywołuje charakterystyczny rumień przybierający kształt motyla, a także łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy łuszczyca;
  • alergia - do reakcji alergicznej dochodzi po kontakcie z alergenem wziewnym lub pokarmowym, który jest nieprawidłowo rozpoznawany przez układ odpornościowy;
  • niedobory witamin, głównie C, K, A, B3, D i E, ponieważ odpowiadają one m.in. za utrzymanie szczelności naczyń krwionośnych i dobrej kondycji skóry;
  • choroby układu sercowo-naczyniowego, np. nadciśnienie tętnicze;
  • zaburzenia układu hormonalnego spowodowane np. chorobami trzustki, tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej.

.

Jak pozbyć się zaczerwienienia na twarzy?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, co może odpowiadać za zmianę kolorytu cery. Podejrzewając schorzenia ogólnoustrojowe lub zaburzenia dermatologiczne, najbezpieczniej skorzystać z porady lekarza rodzinnego lub dermatologa. Po wykluczeniu poważnych przyczyn i określeniu typu cery warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry. Powinna ona obejmować zarówno stosowanie odpowiednich dermokosmetyków przeznaczonych do skóry z tendencją do zaczerwienienia, jak i unikanie czynników, które mogą nasilać objawy.

av_peaux-sensibles_joue-rouge_1x1

.

Zaczerwienienie twarzy a właściwa pielęgnacja

Niezależnie od przyczyny zaczerwienienia, w przypadku skóry cechującej się taką skłonnością niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja. Naczynka mogą się nadmiernie rozszerzyć pod wpływem detergentów i źle dobranych preparatów kosmetycznych. Podczas codziennej pielęgnacji warto stosować wyłącznie kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej. Warto stosować dermokosmetyki, które nie tylko zredukują zaczerwienienia na twarzy i przyniosą ukojenie podrażnionej skórze, ale także zadbają o wzmocnienie naczyń krwionośnych i odbudują uszkodzoną barierę ochronną skóry.

Ochrona skóry odgrywa bardzo ważną rolę. Do rozszerzania się i pękania naczynek przyczynia się nadmierna ekspozycja na słońce. Ważne jest więc codzienne stosowanie preparatów z wysokim filtrem UV, który chroni skórę przed negatywnym wpływem promieni ultrafioletowych.

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania

Czy można całkowicie wyleczyć rumień?

Skuteczność leczenia zależy głównie od przyczyn zaburzeń kolorytu. W przypadku skóry naczynkowej najlepsze rezultaty przynosi systematyczna, wielozadaniowa pielęgnacja cery.

Czy domowe sposoby na zaczerwienienie na twarzy pomagają?

Jeśli zaczerwienienie jest umiarkowane i związane z naturalną odpowiedzią na czynniki zewnętrze, pomocne mogą być chłodne okłady. Wśród domowych sposobów pozwalających pozbyć się czerwonej skóry wymienia się także zdrową dietę, bogatą w witaminy uszczelniające ściany kapilar.

Jak złagodzić zaczerwienienie i dyskomfort skóry?

W przypadku skóry skłonnej do zaczerwienienia warto wybierać kremy intensywnie nawilżające i maski o właściwościach redukujących zaczerwienienie. Preparaty dedykowane do tego typu cery dają ukojenie i redukują dyskomfort towarzyszący skórze naczyniowej.

Czy można się pozbyć utrwalonych teleangiektazji?

Rozległe, popękane naczynka (pajączki) rzadko wchłaniają się samoistnie. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pozwalają na ich usunięcie. Do takich należą m.in. zabiegi laserowe. Metody takie nie chronią jednak przed poszerzeniem kolejnych kapilar. Jedynym sposobem na utrzymanie równomiernego kolorytu jest systematyczna pielęgnacja, zmiana złych nawyków i w razie potrzeby opanowanie schorzenia odpowiedzialnego za zmiany naczyniowe.

 

powrót do góry