Wysypka na dłoniach – przyczyny, objawy i sposoby na walkę z problemem

Wysypka na dłoniach to bardzo uciążliwy problem, który może dotknąć osoby w każdym wieku. Objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem skóry oraz zmianami, które nie tylko wpływają na wygląd dłoni, ale też powodują ogromny dyskomfort w codziennym życiu. Przyczyny tej dolegliwości bywają różnorodne — od miejscowej infekcji przez reakcje alergiczne, aż po choroby ogólnoustrojowe — dlatego nie należy jej bagatelizować. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny, objawy i sposoby walki z wysypką na dłoniach.

Jak wygląda wysypka na dłoniach?

Wysypka jest rodzajem zmiany skórnej, która może występować zarówno w przebiegu reakcji alergicznej, jak i schorzeń o charakterze wirusowym, bakteryjnym czy grzybiczym. Wysypka na ciele charakteryzuje się występowaniem na powierzchni skóry krostek, pęcherzy, czerwonych plam czy grudek, które mogą przyjmować różne rozmiary. Często towarzyszy jej uporczywy świąd, pieczenie, ból czy  schodząca skóra z dłoni, co powoduje nie tylko duży dyskomfort, ale też sprzyja powstawaniu uszkodzeń skóry i rozwojowi stanu zapalnego. W niektórych przypadkach wysypce wypryskowi  mogą towarzyszyć również objawy neurologiczne (np. mrowienie, parestezje), gorączka czy inne dolegliwości związane bezpośrednio ze schorzeniem, które wywołało zmiany chorobowe.

Jakie są najczęstsze przyczyny wysypki na dłoniach u dzieci i dorosłych?

U dorosłych wysypka na dłoniach najczęściej pojawia się w wyniku kontaktu z alergenem, substancją chemiczną lub jako reakcja niepożądana na przyjęty lek. Może również być związana z innym schorzeniem dermatologicznym lub (rzadziej) z chorobą zakaźną. U dzieci przyczyny wysypki na dłoniach są podobne, jednak częściej niż u dorosłych mają one właśnie podłoże zakaźne. Przykładem jest tzw. bostonka, w której przebiegu występuje wysypka na dłoniach i stopach.

Za wysypkę na dłoniach mogą zatem odpowiadać takie czynniki, jak:

●reakcje alergiczne mające związek z alergią pokarmową (np. na jaja, krowie mleko, orzechy, ryby, owoce morza  czy seler), wypryskiem kontaktowym (powstaje w wyniku kontaktu m.in. z niektórymi kosmetykami, środkami czystości, substancjami chemicznymi, sierścią zwierząt, barwnikami czy alergizującymi metalami), alergią polekową (np. na antybiotyk, kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne), alergią na słońce (genetycznie uwarunkowana fotodermatoza związana z nadwrażliwością na promieniowanie słoneczne),

●choroby zakaźne — wspomniana choroba wirusowa „bostonka”, a także ospa, odra, szkarlatyna, półpasiec czy różyczka,

●infekcje bakteryjne lub zakażenia grzybicze,

●choroby dermatologiczne, np. atopowe zapalenie skóry,

●zaburzenia funkcjonowania gruczołów potowych — nadmierne pocenie się w obszarze dłoni może wywołać problem swędzących krostek (tzw. wyprysk potnicowy).

Jak radzić sobie ze swędzącą wysypką na dłoniach? Sposoby leczenia

Metody radzenia sobie z wysypką na dłoniach uzależnione są głównie od przyczyny jej występowania. Jeśli mamy do czynienia z wysypką alergiczną lub atopowym zapaleniem skóry, które również ma podłoże alergiczne, kluczowe jest, aby wyeliminować kontakt z wybranymi alergenami wywołującymi objawy. W takim przypadku wypryskowi bardzo często towarzyszy zaczerwieniona i  sucha skóra na dłoniach. Z tego względu należy pamiętać o dogłębnym jej nawilżeniu stosując hipoalergiczne preparaty. Zdarza się jednak, że właściwa pielęgnacja jest niewystarczająca, by skutecznie przeciwdziałać wysypce. Wówczas należy skonsultować się z dermatologiem — być może niezbędne okaże się przyjmowanie leków, np. przeciwhistaminowych.

Jeśli wysypka na dłoniach pojawia się w przebiegu chorób zakaźnych, grzybicy czy zakażenia bakteryjnego, konieczna jest wizyta u lekarza, podczas której specjalista przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad, wykona pogłębioną diagnostykę i zdecyduje o dalszym postępowaniu. W takiej sytuacji znaczenie ma nie tylko skuteczne wyeliminowanie wysypki, ale przede wszystkim choroby, która ją wywołuje. 

Należy też pamiętać, aby bez względu na przyczyny powstawania wysypki na dłoniach, nie drapać swędzącej skóry. Może to przyczynić się do pogorszenia jej stanu, a tym samym wydłużenia całkowitego procesu leczenia. Warto jednak łagodzić nieprzyjemne objawy świądu i pieczenia z zastosowaniem odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. W przypadku tego typu zmian na skórze u dzieci i dorosłych sprawdzą się dermokosmetyki z gamy  Cicalfate + od Avéne, a w szczególności specjalny spray do osuszania i łagodzenia podrażnień w wilgotnych obszarach skóry oraz regenerujący krem do rąk.

Podsumowanie

Wysypka na dłoniach, z zaczerwienienie skóry, uporczywe swędzenie i zmiany skórne w postaci czerwonych krostek czy pęcherzyków mogą mieć różnorodne przyczyny. Objawy często znikają samoistnie po wykluczeniu czynnika alergizującego lub z pomocą właściwie dobranej pielęgnacji. Jeśli symptomy utrzymują się przez dłuższy czas albo prowadzą do rozwoju stanu zapalnego czy uszkodzeń skóry, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, by poznać przyczyny tego i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Źródła:

  1. Jabłońska S., Śpiewak R. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa 2022,
  2. Emeryk A. Choroby alergiczne w praktyce lekarza rodzinnego, wyd.1, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2019,
  3. Flisiak R. Choroby zakaźne i pasożytnicze, wyd.1, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2020.

 

 

 

 

PDFC-608