Wysypka na ciele u dorosłych i dzieci - czym jest ten objaw skórny? 

av_ingredient_eau-thermale-d-avene_1x1

Przyczyny i rodzaje wysypek skórnych 

Wysypka jest częścią żywej, uszkodzonej i odbudowującej się skóry. Nasza skóra działa jak tarcza ochronna przed światem zewnętrznym. Każdego dnia chroni nas przed wieloma różnymi czynnikami drażniącymi. Czasami jednak, niektóre czynniki są w stanie zmienić barierę ochronną i wywołać stany zapalne. Za wysypkę u dorosłych i dzieci odpowiadać mogą alergeny, choroby ogólnoustrojowe, infekcje dermatologiczne, czy czynniki drażniące. 

Rumień, obrzęk, plamki, pieczenie, czerwone grudki, bąble, uczucie ściągnięcia i swędzenie... Wysypka pojawia się w wielu postaciach i może obejmować różne partie ciała - skórę i błony śluzowe, w tym w miejsca najbardziej intymne. Niekiedy towarzyszą jej objawy ogólnoustrojowe, takie jak np. osłabienie, bóle głowy, suchość okolicznych tkanek. Podstawą odpowiedniego leczenia wysypki jest określenie jej przyczyny. 

Gdy Twoja skóra Cię potrzebuje, podaj jej pomocną dłoń, dając jej ukojenie i wspomagając jej regenerację...

Jak odróżnić wysypkę alergiczną od objawu choroby o innym podłożu?

Zaczerwienienie na twarzy, plamy na rękach, wypryski między palcami lub w kąciku oka... Kiedy skóra woła o pomoc, w sposób naturalny staramy się znaleźć przyczynę zaistniałego problemu. Czasem również zadajemy sobie pytanie: czy to alergia, czy „tylko” wysypka?

Zasadniczo, wysypka występuje znacznie częściej niż prawdziwa alergia skórna. Ma ona charakter miejscowego zapalenia w obszarze kontaktu z czynnikiem drażniącym. Niekiedy jednak wysypka na ciele może pojawić się jako objaw infekcji wirusowej (różyczki, rumienia zakaźnego, ospy, odry, półpaśca), bakteryjnej lub grzybiczej, a także w przebiegu schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. 

Alergia natomiast jest reakcją immunologiczną na alergen wziewny, pokarmowy, kontaktowy, czy jad po ukąszeniu owada. Swędząca wysypka na ciele w postaci bąbli wypełnionych surowiczym płynem może wskazywać na reakcję alergiczną, często objawiającą się w postaci pokrzywki - symptomy przypominają zmiany powstające po oparzeniu skóry pokrzywą, stąd nazwa. Na skórze pojawiają się charakterystyczne objawy: czerwone plamy z małymi pęcherzykami wypryskowymi, silne swędzenie, obrzęk połączony z sączeniem, którym czasami towarzyszy intensywny świąd. Po kontakcie z alergenem lub spożyciu uczulającej substancji wykwity skórne mogą pojawić się w ciągu kilku minut lub ze znacznym opóźnieniem - niekiedy alergiczna wysypka pojawia się po kilku dniach, co utrudnia rozpoznanie czynnika uczulającego. 

W przypadku reakcji alergicznych lub podejrzenia choroby bakteryjnej lub wirusowej, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Specjalista może przepisać odpowiednie leki, a w razie potrzeby skierować Cię do dermatologa lub alergologa, który przeprowadzi testy alergiczne i określi substancję, która powoduje reakcję Twojej skóry.

Wysypka występująca u mnie na twarzy miała ogromny wpływ na moje zdrowie psychiczne i pewność siebie. Z tego powodu stałam się również bardzo „drażliwa”! Odkąd znalazłam jej przyczynę i zmieniłam sposób pielęgnacji skóry, już nawet o tym nie myślę.

Podrażnienia kontaktowe: częsta postać wysypki na ciele u dorosłych i dzieci 


Najczęściej występującą postacią wysypki jest podrażnienie kontaktowe („kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia”). Tego rodzaju wysypka może się pojawić w wyniku wielokrotnego ocierania się ubrania o brodę, tarcia uda o udo, pocenia się podczas aktywności fizycznej, reakcji na źle tolerowany produkt (krem, detergent itp.), a także z powodu drobnych codziennych urazów... Jest tak wiele okazji do kontaktu z substancjami drażniącymi! Wówczas wysypka pojawia się najczęściej ograniczonych partiach ciała.

Jak w kilku prostych krokach ukoić podrażnioną skórę? Z nami dowiesz się wszystkiego! 

SOS dla podrażnionej pupy dziecka - swędząca wysypka przy pieluszkowym zapaleniu skóry

Aj... Musi Ci być ciężko, kiedy widzisz, że pupa Twojego dziecka jest cała czerwona i obolała w okolicy pośladków i miejsc intymnych. Ale nie ma powodu do paniki. Pieluszkowe zapalenie skóry jest łagodną wysypką, która zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni, pod warunkiem szybkiego podjęcia odpowiednich kroków. Zmiany w postaci drobnych krostek mogą jednak ulegać nadkażeniom i przeobrażać się w bardzo bolesne i piekące pęcherze, dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja delikatnej skóry niemowląt.  

av_ingredient_diolenyl_1x1

Wysypka przy chorobach zakaźnych: kluczem do sukcesu jest czujność

Opryszczka, ospa wietrzna, półpasiec, liszajec... Wysypka może być wywołana infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą, co ma często miejsce w przypadku infekcji narządów płciowych. O zakażeniu wirusowym może świadczyć wysypka na całym ciele, której zwykle towarzyszy świąd oraz objawy ogólnoustrojowe, zwłaszcza gorączka, bóle mięśni i stawów, czy symptomy ze strony górnych dróg oddechowych. W przypadku objawów choroby zakaźnej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

A jeśli jest to choroba skóry? Kiedy odwiedzić dermatologa? 

Plamy, zmiany rumieniowe, swędzenie... Czy masz nawracającą wysypkę, która zaczyna wymagać zbyt wiele uwagi w Twoim codziennym życiu? Może to być przewlekła choroba skóry, takie jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry (AZS). W takich przypadkach wysypka najczęściej pojawia się na twarzy, skórze owłosionej głowy, tułowiu i kończynach (głównie zgięciach kolan i łokci). Ponadto objawy pojawiają się rzutami - mogą ulegać nasileniu pod wpływem wielu czynników, po czym ustępować na pewien czas. Na szczęście istnieje wiele sposobów ukojenia skóry.

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW - JAK UNIKNĄĆ KROSTEK I NADKAŻEŃ BAKTERYJNYCH?

Dbaj o swoją skórę, wybierając produkty o optymalnej tolerancji, przeznaczone do skóry wrażliwej (te z minimalną ilością składników) i unikaj zewnętrznych czynników drażniących, takich jak zimno, ciepło, wiatr i słońce. Zwróć również uwagę na potencjalne czynniki związane ze stylem życia: wyeliminuj czynniki powodujące stres, zrezygnuj z palenia papierosów, alkoholu oraz niektórych rodzajów pokarmów, zwłaszcza jeśli wysypka ma charakter alergiczny. 

av_ingredient_complexe-vitamine-b3_1x1

Porady dotyczące postępowania w przypadku wysypki na ciele

Jak widać, istnieje wiele przyczyn powodujących pojawienie się wysypki. Oczywiste jest zatem, że istnieje również wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem. Zasadniczo jednak, przestrzegając kilku podstawowych kroków, będziesz w stanie pozbyć się większości rodzajów wysypki. Niezależnie od rodzaju zmian:

  • Pozwól skórze odpocząć poprzez zaprzestanie stosowania wszelkich potencjalnie groźnych produktów.
  • Oczyszczaj skórę produktem o pH dostosowanym do jej potrzeb.
  • Aby pomóc skórze się zregenerować, zastosuj odpowiedni produkt pielęgnacyjny, który Twoja skóra dobrze toleruje.
  • Chroń swoją skórę przed słońcem, stosując krem ochronny o bardzo wysokim SPF.

Skóra a COVID-19: porozmawiajmy wysypce przy tej chorobie wirusowej

Maseczki, zmiana stylu życia, stres... Twoja skóra jest na pierwszej linii frontu. W tych zupełnie nowych dla nas okolicznościach może pojawić się wysypka. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci ukoić i pielęgnować skórę: Jak dbać o skórę podczas pandemii COVID-19

ODPOWIADAMY NA TWOJE PYTANIA DOTYCZĄCE ZMIAN SKÓRNYCH NA CAŁYM CIELE

Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci odróżnić fakty od fikcji.

Czy stres może powodować wysypkę?

Tak, stres może być przyczyną wysypki, zwłaszcza u osób, które są na niego podatne. Stres wpływa negatywnie na odporność naszej skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej delikatna i mniej zdolna do odnowy. Emocje mogą być bezpośrednią przyczyną egzemy, łuszczycy, trądziku i innych schorzeń. Jakie jest rozwiązanie? Poznaj sposoby radzenia sobie ze stresem i poczuj się lepiej we własnej skórze. Nie bój się wizyty u specjalisty! 

Co powoduje wysypkę?

Większość typowych przypadków wysypki jest związana z kontaktem z czynnikiem drażniącym (tarcie, zimno, wiatr, słońce, reakcja na dany produkt itp.) Jednak niektóre wysypki mogą być wywołane infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą i wymagać leczenia farmakologicznego (stosowania leków lub suplementów). W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Jak złagodzić wysypkę?

Postępowanie w przypadku wysypki jest uzależnione od przyczyny samego problemu. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie stanu zapalnego skóry: zidentyfikuj czynnik drażniący i wyeliminuj go (to będzie Twoja „misja”!), stosuj łagodne środki myjące niezawierające mydła i nakładaj krem regenerujący.

Jak należy postępować w razie pojawienia się wysypki w okolicach intymnych?

Postępowanie w przypadku wysypki w sferach intymnych jest uzależnione od jej przyczyny. Podstawą jest oczywiście właściwa higiena: po każdym wypróżnieniu należy delikatnie oczyścić okolicę wodą lub łagodnym środkiem bez mydła, a następnie dokładnie osuszyć. Można również stosować kremy pielęgnacyjne o działaniu kojącym. W przypadku utrzymywania się lub nasilenia objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Wysypka w okolicach intymnych może być związana z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub wirusową. Wówczas wymaga ona leczenia. W przypadku niektórych infekcji zapalnych, takich jak zapalenie sromu (vulvitis) lub żołędzi (balanitis). Można również wybrać kurację łączącą miedź i cynk o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Jak należy postępować w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry i jak mu zapobiegać?

Najprościej mówiąc, pieluszkowe zapalenie skóry to rodzaj wysypki wywołanej gromadzeniem się wilgoci i tworzeniem się kwaśnego środowiska w okolicy pieluszkowej (z powodu stosowania pieluszek). Aby tego uniknąć, konieczne jest regularne przewijanie dziecka. Co zrobić, jeśli wysypka jednak się pojawi? Stosuj delikatne kremy o działaniu łagodzącym i regenerującym, które przyniosą ukojenie dla skóry Twojego dziecka.

powrót do góry