Rozpoznawanie objawów podrażnień skórnych

20% populacji ma wrażliwą skórę, ale wszyscy jesteśmy narażeni na sporadyczne wysypki. Drobne urazy, pocieranie, stosowanie produktów, których skóra nie toleruje, klimat, infekcje... Opisane czynniki zewnętrzne zmieniają barierę ochronną skóry i wywołują stany zapalne. Objawy możesz zobaczyć: zaczerwienienie, suchość, pękanie... I poczuć: pieczenie, ciągnięcie, ból i czasami swędzenie... Ale wcale tak nie musi być. Pomóż swojej skórze znaleźć ukojenie, dzięki odpowiedniej pielęgnacji!
W niektórych przypadkach wysypka jest problemem przelotnym, który znika tak szybko, jak się pojawił. Czasem jednak wysypka ma tendencję do nawrotów. Ponieważ skóra odpowiada za nasz pierwszy kontakt ze światem zewnętrznym, nie trudno sobie wyobrazić, jaki wpływ na jakość Twojego życia może mieć przewlekła wysypka Poza oczywistym dyskomfortem fizycznym, pojawiają się problemy natury emocjonalnej, psychicznej i społecznej... Dlatego musisz podjąć zdecydowane kroki!

Wysypka alergiczna, wirusowa czy podrażnienie? Diagnostyka przyczyn wysypki

Zmiany skórna na ciele mogą mieć rozmaite przyczyny. Należą do nich między innymi:

  • podrażnienie skóry;
  • reakcja alergiczna;
  • choroba zakaźna, wirusowa lub bakteryjna;
  • zatrucie niektórymi lekami;
  • kontakt z drażniącą substancją chemiczną.

Każdy z tych czynników może pozostawić ślady na skórze w postaci wykwitów skórnych, w tym pokrzywki, plamek, bąbli, krostek, grudek, pęcherzyków czy rumienia. Ich przyczyna nie zawsze jest łatwa do rozpoznania. Wysypka bywa objawem alergii skórnych, np. na nikiel czy niektóre rośliny, jak bluszcz (alergia kontaktowa), równie dobrze może jednak pojawiać się w przebiegu alergii wziewnych czy pokarmowych. Co więcej, reakcja powstająca w wyniku kontaktu z czynnikiem alergizującym nie zawsze występuje natychmiastowo. Łatwiejsze może być zdiagnozowanie źródła wysypki w przypadku chorób wirusowych czy bakteryjnych, ponieważ zmianom skórnym towarzyszą inne, charakterystyczne objawy, np. gorączka. Mimo to trudno jest samodzielnie wskazać dokładną przyczynę. Dlatego też, jeśli zauważysz u siebie zmiany na skórze, szczególnie poważniejsze, jak duże, bolesne krosty, pęcherze czy owrzodzenia, koniecznie zgłoś się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

PODRAŻNIENIE, WYSYPKA i ŚWIĄD: PORADNIK

Osobom, u których pojawia się wysypka, nie można udzielić jednej uniwersalnej porady. Wysypki mają różne przyczyny i mogą być zlokalizowane w różnych partiach ciała: na twarzy, powiekach, w kącikach ust, na dłoniach, udach, ramionach... I nawet w miejscach intymnych, takich jak na przykład okolice pochwy.  Chociaż sposób postępowania uzależniony jest od rodzaju i lokalizacji wysypki, istnieją pewne generalne zasady, których należy przestrzegać, aby ukoić skórę. Zaczynamy?

Jak ukoić podrażnioną skórę

  • Pozwól skórze odpocząć: zaprzestań stosowania wszelkich podejrzanych produktów.
  • Oczyść podrażniony obszar letnią wodą i produktem o pH dostosowanym do Twojej skóry.
  • Zastosuj odpowiednią kurację na podrażniony obszar, aby pomóc skórze w regeneracji.
  • Masz jakieś wątpliwości lub obawy? Skonsultuj się z lekarzem.
av_ingredient_bisabolol_1x1

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O WYSYPCE NA TWARZY

Zaczerwienienia, plamy, popękana skóra... Twarz, którą codziennie oglądamy w lustrze jest miejscem, w którym najmniej sobie życzymy pojawienia się wysypki. Jak zapobiegać wysypce na twarzy i łagodzić jej skutki? Rano i wieczorem wykonuj codzienne delikatne zabiegi pielęgnacyjne dostosowane do Twojej wrażliwej skóry.

Leczenie wysypki i podrażnień: Przydatne porady naszych ekspertów

Przede wszystkim, nie drap!
 
Podrażnionej skórze czasem towarzyszy uczucie pieczenia i świądu, a ty odczuwasz ogromną potrzebę ciągłego drapania się. Ważne jest jednak, aby przezwyciężyć tę potrzebę. Drapanie może prowadzić do powstawania mikroskopijnych łusek, które stanowią otwarte drzwi dla bakterii i innych niepożądanych czynników, opóźniających proces regeneracji skóry. Najlepszym rozwiązaniem jest osiągnięcie własnego Zen, regularne nawilżanie oraz pielęgnacja, która wspomaga regenerację skóry.

Szukasz dodatkowego ukojenia? Zapewnij dodatkowy przepływ świeżego powietrza (użyj w tym celu wentylatora, kawałka tektury itp.) lub zastosuj okłady z lodu.

Wysypka jako objaw choroby wirusowej lub bakteryjnej

Jeżeli mimo zastosowania powyższych porad wysypka na nogach, twarzy czy innych częściach ciała nie ustępuje, a jednocześnie towarzyszą jej inne objawy, może ona być oznaką choroby. Do najczęściej występujących należą odra, ospa wietrzna i różyczka. Odra charakteryzuje się powstawaniem grudek, początkowo na twarzy, a następnie na tułowiu i kończynach. Widoczne są również białe plamki na błonie śluzowej policzków. Z kolei ospa wietrzna objawia się grudkami i pęcherzykami wypełnionymi płynem surowiczym. W przypadku różyczki zaobserwować można plamisto-grudkowe, różowe wykwity. Sposób ich rozprzestrzeniania się jest taki sam, jak przy dwóch poprzednich schorzeniach. Charakterystyczna jest też wysypka w przebiegu półpaśca, układająca się w linie. Tej chorobie wirusowej towarzyszy swędzenie, a także silny ból i pieczenie zmienionych miejsc. Wysypka pojawia się też przy chorobach bakteryjnych, takich jak szkarlatyna. Wysypka jest drobna, w kolorze różowym i może obejmować różne partie ciała z wyjątkiem fałd nosowych oraz brody. Należy mieć świadomość, że wszelkie wymienione schorzenia są chorobami zakaźnymi, dlatego po zauważeniu objawów należy natychmiast rozpocząć leczenie oraz unikać bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi.

Dobre nawyki zapewniające prawidłowe gojenie

Upadek na rowerze, poparzenie przy grillu czy skaleczenie podczas prac w ogrodzie – niezależnie od wieku, w codziennym życiu trudno jest uniknąć przypadkowych urazów! Dzięki nam dowiesz się wszystkiego, co pozwoli Ci zregenerować skórę i uniknąć nieestetycznych blizn.

powrót do góry