Trądzikowa mapa twarzy — co może nam mówić lokalizacja trądziku?

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Bardzo często zmiany zapalne pojawiają się u osób młodych w wieku dojrzewania, jednak nierzadko problem ten dotyka również dorosłych. Może on wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, alergiami, niewłaściwą higieną twarzy, a także... problemami ze zdrowiem. Co więcej, uważa się, że miejsce pojawienia się wyprysków na twarzy może wskazywać na to, które organy lub układy w ciele pracują nieprawidłowo. Poznaj trądzikową mapę twarzy.

av_acne_adolescent_creme_visage_1x1

.

Czym jest trądzikowa mapa twarzy? Założenia mapy trądziku

Sam trądzik powodowany jest przede wszystkim nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe w naszej skórze. W połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem oraz bakteriami naturalnie bytującymi na naszej skórze zatyka on ujścia gruczołów łojowych. W efekcie na skórze pojawiają się krostki i grudki. Zbyt duża ilość sebum prowadzi również do powstania licznych zaskórników, w tym otwartych, tzw. wągrów, a także zamkniętych. Trądzik pojawia się często ze względu na zaburzenia hormonalne, nie jest to jednak jedyna przyczyna. Winowajcą może być również nieodpowiednia higiena, reakcje alergiczne oraz wiele innych przypadłości. Należy pamiętać, że trądzik często nie znika samoistnie, a przy tym może pozostawiać na twarzy szpecące blizny. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie pod okiem dermatologa.

.

Trądzik okresu dojrzewania a wypryski u osób dorosłych

Trądzik okresu dojrzewania to bardzo częsta przypadłość wśród osób w wieku nastoletnim. Zmiany trądzikowe mogą pojawiać się na całej twarzy, a także na plecach i dekolcie, rzadziej również w innych obszarach na ciele. Jego główną przyczyną są nagłe, intensywne zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie młodego człowieka. Gdy u młodej osoby pojawia się trądzik, przyczyną może być też nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Zmiany najczęściej nasilają się na skutek niewłaściwej diety, np. nadmiaru cukru i fast foodów czy innego tłustego jedzenia, a także w wyniku stresu. Podstawową różnicą między trądzikiem wieku młodzieńczego i wieku dorosłego jest miejsce występowania zmian. U dorosłych najczęściej umiejscowione są one w dolnej części twarzy, rzadziej na policzkach czy nosie. Bardzo rzadko występuje trądzik przy linii włosów czy na czole. Przyczyną również często są zaburzenia hormonalne jednak, o ile u osób młodych są one częścią naturalnego procesu dojrzewania, o tyle u dorosłych zwykle świadczą o nieprawidłowościach. Mogą też pojawić się na skutek zażywania niektórych leków czy stosowania przez kobiety antykoncepcji hormonalnej. U osób dorosłych najczęściej występuje jedna z trzech chorób skóry:

  • trądzik grudkowy – w obszarze twarzy pojawiają się liczne, często bolesne grudki;
  • trądzik torbielowaty skóra twarzy pokrywa się torbielami wypełnionymi płynem;
  • trądzik różowaty poza wypryskami na nosie i policzka, na twarzy pojawia się charakterystyczny rumień.

Dokładna lokalizacja wyprysków, według medycyny chińskiej, może też świadczyć o problemach ze zdrowiem. Pamiętaj jednak, że trądzikowa mapa twarzy nie zastąpi profesjonalnej diagnozy. Może jedynie sygnalizować pewne problemy, jednak nigdy nie powinna być stosowana zamiast wizyty u lekarza.

.

Trądzik na czole i linii włosów

Pryszcze wzdłuż linii włosów oraz na obszarze czoła najczęściej pojawiają się u osób młodych, będących w okresie dojrzewania. Tradycyjna medycyna chińska mówi jednak, że trądzik na linii włosów i w górnej partii czoła może sygnalizować problemy z jelitem cienkim, Krostki po bokach czoła mają zwiastować problemy z pęcherzem moczowym, a nad brwiami – z sercem. W obszarze pomiędzy brwiami, tuż nad nasadą nosa, pojawia się trądzik związany z funkcjami wątroby, jej chorobą lub np. spożywaniem zbyt dużej ilości alkoholu lub nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi, które obciążają ten organ. Z kolei wypryski na skroniach to oznaka problemów z woreczkiem żółciowym.

.

Trądzik na nosie

Wysyp niedoskonałości na nosie nie zdarza się tak często, jak pojawianie się wyprysków na innych partiach twarzy. Może on świadczyć o różnych schorzeniach, jednak medycyna chińska sugeruje, że problem ten występuje przy kłopotach z pracą trzustki. Na nosie bardzo często pojawiają się też objawy, jakie daje trądzik zaskórnikowy. Zwykle występują one w postaci zaskórników otwartych, tzw. wągrów.

av_acne_soin-visage_coton_4x5

.

Trądzik na policzkach

Wypryski na policzkach może mieć różne przyczyny, np. niedokładny demakijaż. Dość często pojedyncze wypryski pojawiają się w miejscu, w którym telefon komórkowy dotyka policzka podczas rozmowy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele bakterii i zanieczyszczeń bytuje na ekranach naszych smartfonów. Jednak według trądzikowej mapy twarzy problem może być też wynikiem kłopotów z organami wewnętrznymi. Trądzik pod oczami ma być związane z zaburzeniami pracy nerek. Zmiany na kościach policzkowych to problemy z żołądkiem. Jeśli na twojej twarzy wypryski pojawiają się bliżej kącików ust, cierpieć mają płuca.

Trądzik na brodzie

Zły stan skóry na brodzie zwykle charakterystyczny jest dla trądziku wieku dorosłego. Według medycyny chińskiej przyczyny powstawania zmian w kącikach ust leżeć mają w problemach w obrębie jelita grubego. Z kolei wypryski na brodzie to oznaka zaburzeń hormonalnych czy problemów ginekologicznych.

av_ingredient_TRP-Regulin_1x1

.

Alternatywna mapa trądziku

Powyższa mapa trądziku przedstawia przede wszystkim założenia tradycyjnej, chińskiej medycyny. Świat zachodu opracował jednak swoją własną, alternatywną mapę trądziku, opartą między innymi na problemach z pielęgnacją twarzy oraz tych związanych z niewłaściwą dietę oraz szybkim tempem życia. Według jej założeń:

  • wypryski na linii włosów mogą być wywoływane przez resztki kosmetyków kolorowych po niedokładnym demakijażu;
  • trądzik na czole może oznaczać problemy z trawieniem i złą dietę (górna część) lub stres, odwodnienie i zbyt małą ilość snu (dolna część);
  • zmiany na brwiach oznaczają nadmiar alkoholu;
  • gdy pojawiają się pryszcze miedzy brwiami, problemem jest tłuste jedzenie;
  • pryszcze pod oczami oznaczają nadmiar nabiału;
  • pryszcze na nosie to oznaka złego ciśnienia krwi lub nadmiaru cukru w diecie;
  • krostki na uszach mogą być związane z nadmiarem kawy;
  • wypryski na policzkach to efekt alergii, palenia papierosów lub dotykania twarzy brudnymi rękami bądź ekranem telefonu;
  • zmiany na czubku nosa to efekt stresu;
  • zaburzenia hormonalne objawiają się wypryskami nad górną wargą;
  • trądzik w okolicy bruzd nosowo wargowy może wynikać z jedzenia nieumytych owoców lub innych produktów spożywczych;
  • zmiany pojawiające się na brodzie oznaczają zbyt dużo fast foodów w diecie.

.

Pryszcze a nietolerancje pokarmowe

Chociaż alergie nie są głównym sprawcą trądziku, niekiedy mogą przyczyniać się do jego powstawania. Najczęściej jest on następstwem alergii pokarmowych, zwykle na nabiał (np. laktozę, kazeinę) lub na gluten. Do przyczyn trądziku należy również nadwrażliwość na niektóre produkty spożywcze, tzw. nietolerancje pokarmowe. Są one trudne do zdiagnozowania, nawet z pomocą profesjonalisty. Bardzo często zaleca się samodzielne sprawdzanie reakcji organizmu metodą prób i błędów. Nie ulega też wątpliwości, że odpowiednia dieta jest niezwykle ważna dla zdrowia skóry. Należy unikać żywności wysokoprzetworzonej, bogatej w cukier, konserwanty i ostre przyprawy. Niektórzy źle reagują również na czekoladę. Warto wzbogacić swój jadłospis o zdrowe tłuszcze roślinne, a także zwiększyć ilość owoców i warzyw. Ważne jest również zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na witaminy z grupy B, cynk oraz magnez.

av_ingredient_sytenol-bakuchiol

.

Pojawianie się zmian skórnych a nawyki higieniczne

Zmiany na twarzy mogą świadczyć również o nieprawidłowej higienie. Poza wspomnianym dotykaniem skóry brudnymi dłońmi oraz ekranem telefonu, winowajcą może być również niedokładny demakijaż. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie zmywać go przed snem, np. za pomocą Cleanance Wody micelarnej. Warto również zastosować CLEANANCE maseczkę oczyszczającą, aby dopełnić odżywianie skóry obciążonej zmianami.  

Nie zapominaj, że najczęściej trądzik to problem zdrowotny i jest on chorobą skóry. Jeśli zauważysz u siebie uporczywe zmiany, które nie znikają wraz ze zmianą nawyków, musisz skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Źródła: 
Katarzyna Janda, Magdalena Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, https://ojs.pum.edu.pl/pomjlifesci/article/viewFile/24/22 [dostęp: 30.06.2023 r.]
Małgorzata Kamuś, Leczenie trądziku pospolitego – charakterystyka schorzenia, przegląd preparatów OTC oraz Rx do stosowania miejscowego
https://podyplomie.pl/dermatologia/16500,tradzik-odwrocony-acne-inversa-najczestsze-bledy-w-postepowaniu-diagnostyczno-terapeutycznym [dostęp: 30.06.2023 r.]
powrót do góry