Jakie są sposoby na trądzik zaskórnikowy?

Zdecydowana większość krostek różnego rodzaju występujących głównie na twarzy, szyi i dekolcie to zmiany wskazujące na trądzik pospolity (zwyczajny). Jest to powszechna choroba skóry (zapalna lub nie), która przyjmuje różną postać. Jej najczęściej spotykaną odmianą jest trądzik zaskórnikowy cechujący się wykwitami w formie zaskórników otwartych i/lub zamkniętych. W jego leczeniu najistotniejszą rolę odgrywa prawidłowa, systematyczna pielęgnacja skóry, rzadko potrzebna jest pomoc dermatologa. Przybliżamy ten temat!

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać trądzik zaskórnikowy? Czym jest ta przypadłość? 
  2. Jak dochodzi do powstawania zaskórników otwartych i grudek? 
  3. Co może doprowadzić do zablokowania ujścia porów? Czego unikać? 
  4. Rola pielęgnacji skóry przy trądziku zaskórnikowym
  5. Znaczenie odpowiednio dobranych dermokosmetyków
  6. Jak prawidłowo oczyszczać cerę trądzikową?
  7. Peelingi usuwające warstwę rogową naskórka 
  8. Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania
  • Trądzik zaskórnikowy — jak się pozbyć nieestetycznych wągrów? 
  • Jakiego postępowania wymaga trądzik zaskórnikowy zamknięty? 
  • Czy sposób żywienia ma znaczenie przy trądziku zaskórnikowym? 
  • Czy trądzik zaskórnikowy u dorosłych leczy się tak samo, jak u nastolatków? 
  • Jakie zabiegi na trądzik zaskórnikowy pomagają odblokować pory?
av_acne_nettoyer_visage_1x1

.

Jak rozpoznać trądzik zaskórnikowy? Czym jest ta przypadłość?

Większość odmian trądziku charakteryzuje się jednocześnie występującym stanem zapalnym skóry, który objawia się w postaci zaczerwienienia, wysiękiem, pryszczami i niekiedy lokalnym opuchnięciem tkanek. Z kolei forma zaskórnikowa niedoskonałości to rodzaj trądziku niezapalnego. Jest to najłagodniejsza postać trądziku pospolitego, określanego również jako zwyczajny, a w zależności od wieku osoby dotkniętej tym problemem także jako trądzik młodzieńczy lub osób dorosłych.

W przypadku tego rodzaju dermatozy zaskórniki pojawiają się głównie na częściach twarzy, na których znajduje się najwięcej ujść mieszków włosowych, czyli na brodzie, nosie, czole i policzkach, niekiedy również na klatce piersiowej i plecach. Zmiany trądzikowe przyjmują postać zaskórników:

  • Otwartych — potocznie określa się je jako wągry, ale prawidłowo nazwa ta znajduje zastosowanie do każdego rodzaju zaskórników. Zmiany takie wyglądają jak czarne kropki gęsto pokrywające dany obszar naszej skóry. W tym przypadku ujścia mieszków gruczołów łojowych zostają zablokowane przez nadmiar sebum, zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka zbudowane z keratyny. Natomiast za ich ciemny kolor odpowiadają m.in. reakcje utleniania przebiegające w następstwie nadkażenia zgromadzonych zanieczyszczeń.   
  • Zamkniętych — w tym przypadku dochodzi do całkowitego zablokowania ujść gruczołów łojowych, przez co wydzielana przez nie substancja (łój, sebum) nie wydostaje się na zewnątrz, a gromadzi podskórnie. W konsekwencji powstają podskórne grudki, widoczne i wyczuwalne przy dotyku. Zaskórniki zamknięte są białe, rzadziej przyjmują lekko żółtawy odcień.

.

Jak dochodzi do powstawania zaskórników otwartych i grudek?

Zarówno zaskórniki otwarte, jak i zamknięte powstają w następstwie wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Jest to specyficzna cecha cery tłustej, łojotokowej. Zmiany trądzikowe mają istotny związek z nadprodukcją sebum, ale problem ten jest bardziej złożony. Gdy dochodzi do blokowania porów, zwykle jednocześnie obserwuje się zaburzenia rogowacenia okołomieszkowego. Wyjaśniając, prawidłowo komórki skóry ulegają wymianie na drodze tzw. keratynizacji. Stanem patologicznym jest nadmierna proliferacja komórek w obrębie ujść mieszków włosowych, czyli ich wzmożony rozrost. W konsekwencji nie ulegają one złuszczeniu, a przesuwają się w głąb porów, blokując tym samym drogę dla łoju skórnego.

Jeśli na tym etapie zajmiemy się odpowiednio trądzikiem zaskórnikowym, istnieje duża szansa skutecznego poradzenia sobie ze zmianami. W przeciwnym razie mogą one ulegać nadkażeniu, a w ich obrębie może rozwijać się stan zapalny. To z kolei zwykle prowadzi do innych, cięższych pod względem objawów i trudniejszych w niwelowaniu odmian trądziku zaskórnikowego, np. takich jak grudkowo-zaskórnikowy czy grudkowy.

av_acne_fond-de-teint_1x1

.

Co może doprowadzić do zablokowania ujścia porów? Czego unikać?

Łojotok jest charakterystyczny dla okresu dojrzewania. Odpowiadają za niego zaburzenia układu hormonalnego, które mogą jednak dotyczyć także osób dorosłych. Wydzielanie nadmiernej ilości sebum może być spowodowane także niewłaściwą pielęgnacją skóry. Możliwą przyczyną powstawania tego schorzenia jest m.in. stosowaniu kosmetyków zawierających substancje komedogenne, czyli zapychające pory, a także takich, które działają na cerę drażniąco i tym samym wymuszają od niej wzmożoną ochronę w postaci nadprodukcji sebum.

Warto w tym momencie wyjaśnić, że sebum jest ważną substancją odpowiedzialną za naturalne nawilżenie i natłuszczenie cery. Przy jego deficycie dochodzi do odwodnienia skóry i jej zwiększonej podatności na podrażnienia. Kluczem jest więc zachowanie równowagi — nawet skórze tłustej grozi utrata cząsteczek wody, dlatego nawilżenia potrzebuje każdy typ cery.

Jako pozostałe przyczyny trądziku zaskórnikowego wymienia się również m.in.:

  • niezdrową dietę,
  • przewlekły stres,
  • nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne,
  • zanieczyszczenia środowiskowe,
  • niektóre choroby prowadzące do zmian hormonalnych.
av_acne_sdb_gommage_1x1

.

Rola pielęgnacji skóry przy trądziku zaskórnikowym

W przypadku trądziku zaskórnikowego odpowiednia pielęgnacja skóry jest najważniejsza. Zwykle wystarcza aplikacja preparatów przeznaczonych do stosowania miejscowego — maści i kremów na trądzik, a także prawidłowe oczyszczanie i odżywianie skóry.

Leczenie farmakologiczne wskazane jest wówczas, gdy zmiany się rozwijają lub gdy działania zachowawcze nie przynoszą pożądanych efektów. Zdarza się też, np. jeśli przyczyną trądziku zaskórnikowego są zaburzenia hormonalne, że konieczne może okazać się wsparcie lekarza specjalizującego się w dziedzinie dotyczącej choroby, która odpowiada za zmiany. W razie potrzeby lekarz może zalecić odpowiednie leki pozwalające opanować dane schorzenie.  

.

Znaczenie odpowiednio dobranych dermokosmetyków

Trądzik zaskórnikowy określany jest jako najłagodniejszy rodzaj tego typu zmian. Jednak bez odpowiedniego postępowania nietrudno o pogłębienie niedoskonałości. Prawidłowo dobrane kosmetyki powinny przede wszystkim dbać o: 

  • zachowanie naturalnego pH na powierzchni skóry; 
  • intensywne, ale łagodne oczyszczenie porów;
  • normalizację aktywności gruczołów łojowych;
  • wsparcie prawidłowych procesów keratynizacji. 

Dermokosmetyki są dostępne w aptekach. Te przeznaczone do cery trądzikowej są niekomedogenne, nie powodują też podrażnień, za to doskonale wpływają na cerę — są to najbardziej pożądane cechy preparatów w przypadku zaskórników zamkniętych i otwartych. Właściwie dobrane kosmetyki będą zawierały substancje aktywne, które ograniczają powstawanie nowych zmian, a także redukują te już występujące. Produktami przeznaczonymi do właściwej pielęgnacji skóry ze skłonnościami do tworzenia się niedoskonałości są te z gamy Cleanance.

av_cleanance_range_1_post_3282770202854_3282770207774_bd_1-1

.

Jak prawidłowo oczyszczać cerę trądzikową?

Podstawowym krokiem pielęgnacji cery nie tylko trądzikowej jest jej prawidłowe oczyszczanie. Każdy zaskórnik gromadzi zanieczyszczenia, które trzeba systematycznie usuwać. Wieczorem w pierwszej kolejności należy dokładnie zmyć makijaż, oczywiście jeśli go stosujesz. Już na tym etapie warto wybierać łagodne środki, które nie drażnią delikatnej skóry. 

Po pozbyciu się kolorowych drobinek zwilż twarz, szyję i dekolt, po czym umyj skórę dwukrotnie. W następnych krokach zastosuj tonik regulujący wydzielanie sebum i dbający o prawidłowe pH skóry, zaaplikuj też serum odżywcze i lekki krem dobrze tolerowany przez skórę trądzikową. W trosce o cerę trądzikową dobrze sprawdzi się np. Cleanance Comedomed — koncentrat przeciw niedoskonałościom, który działa na mikrozaskórniki.

Poranne zanieczyszczenia gruczołów łojowych są niewidoczne. Niemniej, gdy śpimy, organizm produkuje najwięcej sebum. W porach gromadzą się również drobinki brudu obecne na pościeli czy resztki kosmetyków nakładanych wieczorem. Ważne jest więc, aby również rano dokładnie umyć, stonizować i odżywić skórę. Dopiero po takich krokach można przystąpić do nakładania makijażu.

.

Peelingi usuwające warstwę rogową naskórka 

Osoby zmagające się z trądzikiem zaskórnikowym powinny zadbać o systematyczne, ale łagodne złuszczanie martwego naskórka. Peelingi muszą być delikatne i wykonywane maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Wówczas zabieg taki pozwala na intensywne oczyszczenie porów. W przeciwnym razie przy zbyt inwazyjnej ingerencji w warstwy naskórka można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego, czyli pobudzić nadmierne rogowacenie okołomieszkowe.  

av_cicalfate-_repairing-protective-cream_texture_3282770204667_hd_16-9

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania 

Trądzik zaskórnikowy — jak się pozbyć nieestetycznych wągrów? 

Wągry (zmiany otwarte) trzeba przede wszystkim oczyszczać. Pomocne są też łagodne peelingi. 

Jakiego postępowania wymaga trądzik zaskórnikowy zamknięty? 

Przede wszystkim pamiętaj, że nie można wyciskać krostek. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia skóry i powstania trwałych powikłań w postaci blizn i przebarwień. Aby pozbyć się zaskórników zamkniętych, należy odpowiednio dbać o skórę — wówczas z czasem znikną. 

Czy sposób żywienia ma znaczenie przy trądziku zaskórnikowym? 

Zdecydowanie tak. Wzmożone wydzielanie sebum może być spowodowane nadmiarem składników tłuszczowych. Dieta przy trądziku powinna być bogata w witaminy i minerały kondycjonujące skórę, natomiast uboga w sztuczne dodatki, tłuszcz i cukier. 

Czy trądzik zaskórnikowy u dorosłych leczy się tak samo jak u nastolatków? 

Pod względem wyglądu zmian i sposobu pielęgnacji skóry leczenie trądziku zaskórnikowego u dorosłych i nastolatków wygląda tak samo. Różnicę może stanowić etiologia problemu. 

Jakie zabiegi na trądzik zaskórnikowy pomagają odblokować pory?

Przy zmianach tego typu można skorzystać z pomocy zabiegów kosmetycznych i oferowanych przez medycynę estetyczną. Są to m.in. różnego rodzaju technologie laserowe czy peelingi kawitacyjne, medyczne lub oczyszczanie tlenowe. 

 

Źródła:
Biegalska J., Żaba R.: Trądzik pospolity. Przewodnik lekarza 6/2004 vol. 7. https://www.termedia.pl/Tradzik-pospolity,8,2419,0,1.html [dostęp: 10.03.2023].
Dalmata W., Gąbka I., Rzepa P., Barszcz W., Mielniczuk P., opiekun naukowy: dr n. o zdr. Barańska A.: Trądzik pospolity – patogeneza i leczenie. https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2021/04/ScEdSoc-Kyiv-Mar2021.pdf#page=96 [dostęp: 10.03.2023].
Langner A.,  Ambroziak M., Stąpór W.: Trądzik pospolity - podstawowe zasady leczenia. Przewodnik lekarza 4/2000 vol. https://www.termedia.pl/Tradzik-pospolity-podstawowe-zasady-leczenia,8,1724,0,1.html [dostęp: 10.03.2023].
powrót do góry