.
Co odpowiada za cysty? Najczęstsze przyczyny
Podobnie jak za inne postacie trądziku, również w tym przypadku etiologia choroby jest bardzo złożona. Istotną rolę odgrywa głównie nadprodukcja sebum skórnego wydzielanego przez ujścia mieszków włosowych (pory). Są to drobne kanaliki w skórze, z których wyrastają włosy i wydostaje się wspomniany łój — odpowiada on za nawilżanie i natłuszczanie skóry. Przy jego nadmiarze w połączeniu z zanieczyszczeniami dochodzi do zatykania porów i powstawania zaskórników. Do zablokowania kanałów wyprowadzających sebum przyczyniają się również zaburzenia proliferacji komórkowej, czyli wzmożone rogowacenie naskórka w obrębie porów.
Zarówno za nadreaktywność gruczołów łojowych, jak i nadmierne złuszczanie komórek martwego naskórka może odpowiadać układ hormonalny, głównie nadmiar męskiego hormonu — testosteronu oraz jego pochodnych. Męskie hormony płciowe wydzielane są także u kobiet, m.in. przez jajniki, dlatego ten problem dotyczy obu płci.
Wahania hormonalne są normą w okresie dojrzewania, dlatego to u młodzieży często powstaje trądzik torbielowaty. Jednak gospodarka hormonalna może być zachwiana również w dorosłym życiu. Wpływ na nią mają m.in. choroby współistniejące, przyjmowanie niektórych leków, styl życia i stan fizjologiczny. W przypadku kobiet częste przyczyny trądziku torbielowatego mają związek z ciążą, stresem czy okresem menopauzy. Objawy mogą też nasilać się i ustępować w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego.
Ponadto za nadmierną aktywność gruczołów łojowych może odpowiadać wiele czynników, w tym:
- skłonności genetyczne do przetłuszczania się skóry,
- niezdrowa dieta, głównie pokarmy tłuste i wysokoglikemiczne,
- zanieczyszczenia,
- niewłaściwa pielęgnacja.
Trądzik torbielowaty ma złożoną etiologię. Jako przyczyny jego powstawania należy wymienić także bakterie, które intensywnie namnażają się przy zbyt dużej ilości sebum zgromadzonego w porach. Substancje powstające w wyniku rozkładu drobnoustrojów inicjują lokalny stan zapalny skóry.