Trądzik skupiony - przyczyny, objawy, sposoby pielęgnacji skóry

Gładka, zdrowa i pełna blasku cera to marzenie wielu z nas. Niestety nie każdego natura obdarza tendencją do nieskazitelnego wyglądu. Stosunkowo wiele osób ma cerę trądzikową oraz skłonność do pojawiania się zaskórników, stanów zapalnych czy wykwitów skórnych pod postacią różnych odmian trądziku. Jedną z nich jest trądzik skupiony - jedna z najcięższych postaci trądziku. Czym charakteryzuje się ta przypadłość i jakie są jej przyczyny? Sprawdź, w jaki sposób można poradzić sobie z takimi zmianami i jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja cery trądzikowej, aby wspomóc leczenie i powstrzymać pojawianie się nowych zmian trądzikowych.

 

Rodzaje trądziku - trądzik pospolity a trądzik skupiony

Trądzik to przypadłość, która może przejawiać się na różne sposoby i występować nie tylko na twarzy. W ogólnym rozumieniu trądzik to wypryski i przebarwienia, których cechą charakterystyczną jest występowanie przewlekłe. Pewien wyjątek może tu stanowić trądzik młodzieńczy, pojawiający się w okresie dojrzewania na skutek zmian hormonalnych, a także zmiany skórne związane z innymi okresami przejściowymi, takimi jak np. ciąża. W pierwszych tygodniach życia może też pojawić się trądzik niemowlęcy, który zazwyczaj ustępuje samoistnie.

Trądzik dotyka około 95% populacji w wieku pomiędzy 11. a 35. rokiem życia. W zależności od rodzaju schorzenia, zmiany skórne mogą przybierać postać zaskórników otwartych (wągrów) i zamkniętych, bolesnych, małych grudek, krost przechodzących często w stan zapalny, guzków powstających tuż pod powierzchnią skóry czy ropnych torbieli. Ostatni rodzaj zmian trądzikowych bywa niezwykle bolesny i tworzy się w nieco głębszych warstwach skóry. 

Ze względu na charakter schorzenia można wyróżnić różne postaci trądziku:

  • zaskórnikowy - forma najłagodniejsza, w której wypryski mają charakter niezapalny i występują głównie w sferze T,
  • grudkowy - pojawia się pod powierzchnią skóry, może mieć postać średnią, a nawet ciężką, a zmiany wykazują niekiedy stan zapalny,
  • pospolity - występuje najczęściej i towarzyszy często cerze tłustej. Pojawia się zazwyczaj po okresie dojrzewania,
  • odwrócony - to trądzik przewlekły występujący etapami. Zmiany skórne mogą przekształcać się w ropnie z wydzieliną i krosty, a wypryski pojawiają się na różnych obszarach ciała,
  • skupiony - jest najcięższą postacią trądziku pospolitego. Przy występowaniu zmian z wydzieliną bywa też określany jako trądzik ropowiczy. W przebiegu schorzenia powstają niekiedy torbiele ropne, po których pozostają blizny.

Intensywne zaczerwienienia skórne, dostrzegalne głównie na policzkach czy brodzie, związane są natomiast z występowaniem trądziku różowatego.

av_acne_bas-du-visage_1x1-1

.

Czym jest trądzik skupiony?

Trądzik skupiony (Acne Congobata) należy do odmian trądziku pospolitego, który występuje głównie na twarzy oraz plecach i klatce piersiowej. Niekiedy może jednak dojść także do pojawiania się bolesnych wykwitów na owłosionej skórze głowy, pośladkach czy ramionach. Odmiana ta częściej występuje u mężczyzn niż kobiet, co jest związane z charakterystyczną gospodarką hormonalną.

U osób cierpiących na trądzik skupiony typowe jest występowanie większych skupisk ropni, zaskórników z przetokami i wyprysków, które mogą powodować blizny zanikowe, jak i koloidalne. Dzieje się tak na skutek pękania torbieli i wypływania z nich płynu surowiczo-ropnego. Zlewające się ze sobą nacieki trądzikowe tworzą często spore, nieestetyczne obszary, co u wielu osób stanowi nie tylko problem skórny, lecz także psychologiczny. Dlatego w leczeniu i codziennej pielęgnacji skóry z taką przypadłością bardzo ważna jest stała opieka dermatologa, ale też odpowiednia pielęgnacja w domu z zastosowaniem kosmetyków o bardzo dobrym składzie.

.

Przyczyny trądziku - jak powstają zmiany trądzikowe skupione?

Trądzik skupiony pojawia się w obszarach, w których występuje nagromadzenie gruczołów łojowych. To właśnie nadmierna produkcja łoju oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych powodują powstawanie trądziku. Intensywny wysyp zmian i nagromadzenie zaskórników w przebiegu trądziku skupionego przechodzi często w stan zapalny oraz formowanie się grudek i krostek. To bolesna forma trądziku, zwłaszcza gdy torbiele kształtują się również pod powierzchnią skóry.   

W przypadku powstawania trądziku skupionego trudno wskazać jedną główną przyczynę pojawiania się schorzenia. Przewlekły stres, liczne błędy żywieniowe to obok zaburzeń hormonalnych częste powody występowania zmian, odnotowywane głównie u mężczyzn. U kobiet natomiast trądzik skupiony występuje często wraz z innymi chorobami, takimi jak np. zespół policystycznych jajników. Duży wpływ na pojawianie się problemów skórnych mają również silne i długotrwałe emocje.

av_acne_fond-de-teint_1x1

.

Trądzik skupiony – objawy

Trądzik to przypadłość skórna o wielu podtypach, którą nie zawsze można trafnie rozpoznać na pierwszy rzut oka. Objawy trądziku skupionego są jednak dość charakterystyczne, dlatego zdiagnozowanie dolegliwości jest dość łatwe. W przypadku trądziku skupionego wypryski są duże, rozległe i często zlane w większe obszary zapalne. Towarzyszy im zaczerwienienie i bolesność, a niekiedy także wycieki surowicy lub ropy. Wypryski trudno się goją bez stosowania na co dzień odpowiednio dobranych kosmetyków i preparatów leczniczych.

Trądzik pospolity pojawia się również na różnych obszarach ciała, przez co można odróżnić ten rodzaj przypadłości od innych rodzajów schorzenia. Zmiany lokalizujące się na skórze głowy, plecach czy klatce piersiowej wyglądają podobnie, jak wypryski na twarzy, i również mogą pozostawiać blizny.

.

Leczenie trądziku skupionego

Leczenie trądziku skupionego wymaga zastosowania środków farmaceutycznych w postaci środków doustnych oraz różnego rodzaju kremów, maści czy płynów do stosowania miejscowego. Leki działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. W zaawansowanych i ciężkich postaciach trądziku stosowane są antybiotyki, takie jak tetracyklin, erytromycyna czy klindamycyna oraz różne pochodne witaminy A.

Leczenie trądziku skupionego opiera się często również na stosowaniu preparatów zawierających w składzie kwas azelainowy, który poza działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym rozjaśnia też przebarwienia oraz złuszcza martwy naskórek. U osób z trądzikiem skupionym stosuje się także nadtlenek benzoilu.

av_cleanance_hydra_cleansing-cream_3282770390476_1X1

.

Trądzik skupiony - jak pielęgnować cerę i wesprzeć leczenie w domu?

W leczeniu trądziku skupionego niezwykle ważne są również codzienna pielęgnacja i stosowanie odpowiednich kosmetyków, których skład nie będzie podrażniał cery, a jednocześnie aktywnie wspomoże terapię schorzenia. Warto tu zastosować specjalne preparaty kosmetyczne polecane cerze trądzikowej, które są tworzone w celu zwalczania niedoskonałości. Ponadto bardzo dobrą formą pielęgnacji jest stosowanie całej linii pielęgnacyjnej tej samej serii. Takie produkty doskonale się uzupełniają i potęgują efekt dbania o skórę.

W terapii trądziku niezwykle istotne jest też dogłębne oczyszczanie. Doskonale w tym celu sprawdzi się Cleanance HYDRA Oczyszczający Krem Łagodzący, który wykazuje działanie nie tylko oczyszczające, lecz także łagodzące i odżywcze. To produkt odpowiedni do pielęgnacji skóry dla osób przechodzących przez stany nasilenia oraz zaostrzenia trądziku. Fizjologiczne, neutralne pH świetnie regeneruje naturalną barierę ochronną skóry i przynosi ukojenie podrażnionej cerze.

Ponadto na skutek stosowania różnego rodzaju leków i preparatów farmaceutycznych o intensywnym działaniu, cera bywa bardzo przesuszona i podrażniona. Odbudować barierę hydrolipidową pomoże odżywczy i głęboko nawilżający krem Cleanance Hydra krem łagodzący. Zawiera glikoleol i siarczan dekstranu, substancje, które redukują zaczerwienienia i łagodzą podrażnioną zabiegami cerę.

av_cleanance_hydra_cleansing-cream_texture_3282770390476_1X1

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania

Co wyróżnia trądzik skupiony?

Trądzik skupiony to najcięższa odmiana trądziku pospolitego, która charakteryzuje się występowaniem ropnych wyprysków, nacieków i torbieli także w głębszych warstwach skóry. Dolegliwość może występować zarówno na twarzy, jak i owłosionej skórze głowy, klatce piersiowej czy plecach. Za główną przyczynę trądziku skupionego uznaje się zmiany hormonalne, a wypryski mogą pozostawiać blizny.

Jak wyleczyć trądzik skupiony?

Trądzik skupiony leczy się, stosując odpowiednio dobraną farmakoterapię w postaci antybiotyków oraz kremów, maści i płynów, zawierających m.in. kwas azelainowy czy nadtlenek benzoilu. W leczeniu przypadłości bardzo ważna jest pielęgnacja i stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji przy trądziku skupionym?

W codziennej pielęgnacji cery z trądzikiem skupionym należy używać dermokosmetyków o składzie pozbawionym parabenów, substancji drażniących, barwników czy dodatków zapachowych. Warto postawić też na produkty zapobiegające nawracaniu zmian.

powrót do góry