Trądzik różowaty — przyczyny schorzenia. Skąd się bierze?

Trądzik różowaty jest przewlekłym zapalnym schorzeniem dermatologicznym o niejasnych przyczynach. Wiadomo jednak, że różnego rodzaju czynniki zewnętrzne mogą nasilać jego objawy. Charakterystyczne zmiany skórne występujące w przebiegu tej przypadłości to rumień, grudki i krostki, które pojawiają się na nosie, brodzie i policzkach. Leczenie polega na unikaniu czynników zaostrzających oraz stosowaniu leków miejscowych i doustnych. Co prowadzi do powstania trądziku różowatego? Poznaj przyczyny i objawy choroby.

Spis treści:

  1. Czym jest trądzik różowaty?
  2. Rodzaje trądziku różowatego
  3. Objawy trądziku różowatego
  4. Czynniki, które mogą nasilać trądzik różowaty
  5. Pielęgnacja skóry twarzy w przypadku trądziku różowatego
  6. Nasz ekspert odpowiada na Twoje pytania
    1. Czy możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku różowatego?
    2. Jakich zabiegów „nie lubi” trądzik różowaty?
    3. Czego nie wolno jeść przy trądziku różowatym?
av_ingredients_squalane-vegetal_1x1

.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (acne rosacea) to przewlekła choroba skóry o charakterze zapalnym, występująca głównie w centralnej części twarzy. Schorzenie przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. W leczeniu trądziku różowatego stosuje się zarówno preparaty o działaniu miejscowym, jak i ogólnym, m.in. metronidazol, antybiotyki.

Trądzik różowaty należy odróżnić od trądziku pospolitego, nazywanego też trądzikiem młodzieńczym. Trądzik pospolity zwykle występuje w okresie dojrzewania i objawia się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych w skórze, czego efektem są liczne grudki i krosty bez rumienia i zmian naczyniowych charakterystycznych dla rosacea. Leczenie tych chorób przebiega zupełnie inaczej. Zabiegi stosowane w leczeniu trądziku młodzieńczego mogą wręcz zaostrzać objawy trądziku różowatego.

.

Rodzaje trądziku różowatego

Trądzik różowaty rozwija się latami. Przebieg choroby może wyglądać inaczej w przypadku różnych osób i stopnia zaawansowania zmian dermatologicznych. Wyróżnia się cztery odmiany trądziku różowatego:

  • rumieniowo-teleangiektatyczny — rumień trwały lub nawracający, występujący w środkowej części twarzy, teleangiektazje (poszerzone naczynia krwionośne);
  • grudkowo-krostkowy — stały rumień twarzy, obrzęk, kopulaste grudki, krostki w centralnej części twarzy, drobne guzki;
  • guzkowy — trwały rumień, grudki, krosty, guzy, obrzęk i przerost tkanki, nierówna struktura skóry, intensyfikacja objawów w okolicy nosa, łuków jarzmowych, czoła, oczu, uszu;
  • oczny — pieczenie, kłucie i świąd oczu, brzegów powiek i spojówek, nadwrażliwość na światło, łzawienie oczu.
av_ingredient_glyceryl-mono-oleate_1x1

.

Objawy trądziku różowatego

Pierwsze objawy trądziku różowatego pojawiają się najczęściej w wieku 20 – 30 lat i charakteryzują się występowaniem rumienia na skórze twarzy: na policzkach, nosie, brodzie i czole. W rzadkich przypadkach zmiany skórne występują na owłosionej skórze głowy, za uszami, na bocznych powierzchniach szyi, na dekolcie i w górnej części tułowia. Wraz z wiekiem choroba przybiera bardziej zaawansowaną postać — pojawiają się teleangiektazje, wypryski, obrzęk i zgrubienie tkanki. Objawom tym może towarzyszyć uczucie pieczenia i swędzenie.

Rozwój choroby przebiega w trzech etapach. Początki trądziku różowatego to często nawracający rumień, zwłaszcza pod wpływem drażniących czynników. W drugim stadium zaawansowania choroby nadwrażliwość skóry nasila się, a rumień i obrzęk twarzy utrzymują się stałe. Pojawiają się grudki i krostki, poszerzają się ujścia gruczołów łojowych, mogą wystąpić objawy oczne. O najwyższym stopniu zaawansowania choroby mówimy, gdy skóra pokryta jest licznymi guzkami i czyrakami. Charakterystycznymi objawami tego stadium są zmiany przerostowe i włóknienie gruczołów łojowych oraz rhinophyma (przerost tkanek nosa).

Trudne do zakamuflowania zmiany skórne wpływają na obniżenie jakości życia pacjentów z trądzikiem różowatym, zwłaszcza w okresach nasilenia objawów. Chorzy napotykają problemy w relacjach społecznych, które nierzadko mają wpływ na ich życie prywatne i zawodowe.

.

Przyczyny trądziku różowatego

Skłonności do trądziku różowatego mają szczególnie osoby posiadające I i II fototyp skóry według Fitzpatricka, czyli osoby o jasnej karnacji, niebieskich lub zielonych oczach, włosach blond bądź rudych. Choroba częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Natomiast u panów przebieg schorzenia zazwyczaj jest cięższy. W większości przypadków predyspozycje do trądziku różowatego są dziedziczone.

Przyczyny trądziku różowatego nie są dokładnie poznane. Przyjmuje się, że najważniejszą rolę odgrywają zaburzenia naczyniowe. Wykwity skórne mogą nasilać też zakażenia bakterią Helicobacter pylori bytującą w żołądku i będącą odporną na działanie soku żołądkowego. Inne drobnoustroje, które uważa się za jedną z przyczyn zachorowania na trądzik różowaty to pasożyty z grupy roztoczy Demodex foliculorum, które żyją na powierzchni ludzkiej skóry. Co ciekawe, roztocza te są źródłem bakterii Bacillus oleroniu wywołujących przewlekły stan zapalny skóry.

Inne przyczyny trądziku różowatego to:

  • zaburzenia układu odpornościowego,
  • działanie promieniowania ultrafioletowego,
  • narażenie na działanie wolnych rodników,
  • zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania).
av_ingredient_complexe-anti-odeurs_1x1

.

Czynniki, które mogą nasilać trądzik różowaty

Szereg czynników może powodować zaostrzenie objawów u osób z trądzikiem różowatym, m.in.:

  • promieniowanie słoneczne,
  • stres i silne emocje,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry,
  • gorące lub pikantne posiłki i napoje,
  • ciężkostrawne, tłuste potrawy,
  • kofeina,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • okres menopauzy,
  • ciąża,
  • przewlekły kaszel,
  • częste reakcje alergiczne,
  • silny wiatr,
  • gwałtowne zmiany temperatury powietrza,
  • mróz,
  • sauna,
  • gorące kąpiele,
  • składniki drażniące w kosmetykach (alkohol, glikol propylenowy, kwasy AHA, środki zapachowe, mentol, mydła, środki ściągające i złuszczające),
  • niektóre leki doustne, np. środki antykoncepcyjne, leki obniżające poziom cholesterolu, kwas nikotynowy (witamina PP),
  • leki do stosowania zewnętrznego, np. glikokortykosteroidy, retinoidy.

Osoby, mające skłonności do rumienia i rozszerzonych naczynek powinny unikać powyższych czynników, ponieważ mogą one z czasem doprowadzić do rozwoju trądziku różowatego. Każda osoba może być wrażliwa na coś innego, dlatego należy obserwować swoją skórę i eliminować czynniki, które jej szkodzą. Warto wiedzieć, że zaostrzenie objawów po zetknięciu ze szkodliwą substancją nie zawsze występuje od razu, może nastąpić dopiero po 2 dniach.

av_peaux-sensibles_produits_echantillons_1x1

.

Pielęgnacja skóry twarzy w przypadku trądziku różowatego

Trądzik różowaty leczy się pod okiem dermatologa. Terapia dobierana jest indywidualnie i obejmuje leczenie miejscowe, a w niektórych przypadkach również doustne. Farmakologiczne metody radzenia sobie z trądzikiem różowatym przynoszą najlepsze efekty, gdy połączone są z odpowiednią pielęgnacją skóry i stylem życia.

Ponieważ promieniowanie słoneczne jest czynnikiem, który niewątpliwie nasila trądzik różowaty, pielęgnacja powinna skupiać się na stosowaniu kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum ochrony. W tym celu sprawdzi się Antirougeurs Kojący krem NA DZIEŃ SPF 30, który nie tylko chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, ale też łagodzi, redukuje i zapobiega zaczerwienieniom skóry.

Skóra z trądzikiem różowatym jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego celem pielęgnacji jest również odbudowa i wzmocnienie bariery ochronnej. Polecane są produkty z substancjami korzystnie wpływającymi na warstwę lipidową skóry, np. olejami roślinnymi, ceramidami. Preparaty do codziennej pielęgnacji twarzy powinny być pozbawione alkoholu i innych składników drażniących. Niewskazane jest stosowanie peelingów, mydeł i detergentów syntetycznych.

Do oczyszczania skóry trądzikowej należy używać dermokosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej, bogatych w składniki łagodzące i nawilżające. W dokładnym demakijażu twarzy pomoże Ci Antirougeurs CLEAN Mleczko kojąco-oczyszczające. Kosmetyk ten zapewnia wrażliwej, zaczerwienionej skórze miękkość i komfort. Nie tylko oczyszcza, ale też pielęgnuje skórę, dlatego nie trzeba go spłukiwać po zastosowaniu (wystarczy spryskać skórę twarzy wodą termalną).

Jeśli szukasz kosmetyku do makijażu, który zakryje zaczerwienienie i jednocześnie będzie pielęgnować Twoją skórę, to świetnie sprawdzi się w tym celu produkt Couvrance fluid korygujący. Dzięki unikalnej formule produkt ten pozwala ukryć niedoskonałości skóry i wyrównuje koloryt, a dodatkowo zapewnia ochronę przeciw promieniowaniu UV.

av_peaux-sensibles_creme-apaisante_application_1x1

.

Nasz ekspert odpowiada na Twoje pytania

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku różowatego?

Ponieważ trądzik różowaty to przewlekła choroba, nie jest możliwe jej całkowite wyleczenie. Pod wpływem niekorzystnych czynników objawy w każdej chwili mogą powrócić. Zastosowanie odpowiedniej metody leczenia trądziku różowatego może jednak doprowadzić do długotrwałej remisji choroby.

Jakich zabiegów „nie lubi” trądzik różowaty?

Osoby zmagające się z trądzikiem różowatym powinny unikać zarówno domowych, jak i profesjonalnych zabiegów złuszczających, np. peelingów ziarnistych, peelingów chemicznych, dermabrazji.

Czego nie wolno jeść przy trądziku różowatym?

Objawy trądziku różowatego może nasilać wiele produktów spożywczych: produkty mleczne, czekolada, wanilia, wątróbka, sos winegret, sos pomidorowy, sos sojowy, ostre przyprawy (np. chilli, curry), herbata, kawa, czerwone wino, a także tłuste potrawy. Dietę eliminacyjną można jednak przeprowadzić tylko pod okiem specjalisty — wykwalifikowanego dietetyka lub lekarza. Każdej osobie mogą szkodzić inne produkty.

Źródła:
Robak E., Kulczycka L.: Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię Rosacea. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2010, 64, 439-450. https://phmd.pl/api/files/view/3511.pdf [dostęp: 10.03.2023].
Jaworek A., Wojas-Pelc A., Pastuszczak, M.: Czynniki zaostrzające przebieg trądziku różowatego. Przegląd Lekarski 2008, 65(4), s. 180-183.
Czarnecka A., Tymicka J. Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie. Postępy Dermatologii i Alergologii 2005, (3), 156-160.
powrót do góry