.
Leczenie trądziku odwróconego
U pacjentów z trądzikiem odwróconym o łagodnym nasileniu objawów można zastosować leczenie miejscowe. Polega ono na smarowaniu miejsc zmienionych chorobowo odpowiednią maścią lub wykonywaniu okładów. Takie zabiegi można przeprowadzać 2 razy dziennie przez maksymalnie 3 miesiące.
W pierwszym stadium choroby najczęściej wdraża się również leczenie farmakologiczne. Lekarz zwykle proponuje antybiotykoterapię, która jednak nie może być metodą stosowaną długotrwale. Często jest również nieskuteczna, dlatego ostatecznie traktuje się ją jako element leczenia okołooperacyjnego lub stosuje wspomagająco w okresach zaostrzenia stanu pacjenta.
Gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych rezultatów, wskazane jest wdrożenie leczenia operacyjnego. Polega ono na chirurgicznym usunięciu patologicznych zmian skórnych. Narzędzia wykorzystywane do tego celu są różnorodne, od tradycyjnego skalpela, przez nowoczesny skalpel elektryczny, aż po laser ablacyjny. W trakcie zabiegu wycięciu ulegają tkanki dotknięte stanem zapalnym, ale również niewielkie fragmenty tkanek zdrowych. Niekiedy konieczne jest zamknięcie powstałych ubytków poprzez wykonanie plastyki lub przeszczepu.
Leczenie chirurgiczne należy do terapii z wyboru. Można je przeprowadzić na każdym etapie rozwoju choroby. Praktyka pokazuje, że im wcześniej przeprowadzony zostaje taki zabieg, tym lepsze są rezultaty całej terapii. Pacjenci często obawiają się jednak operacji lub nie chcą jej się poddać z innych powodów. W takich przypadkach niekiedy można zastosować alternatywną metodę leczenia, jaką jest krioterapia. Zwykle przeprowadza się ją na drodze opryskiwania zmienionych chorobowo tkanek ciekłym azotem.