.
Skąd się bierze trądzik na plecach? Przyczyny powstawania
Trądzik na plecach może pojawić się z różnych powodów. Jednym z nich są zmiany hormonalne — w przypadku mężczyzn mogą to być zaburzenia wywołane androgenami (męskimi hormonami płciowymi). Ten nieestetyczny problem dermatologiczny może wynikać też z niewłaściwej higieny i pielęgnacji skóry, która zaczyna wydzielać zbyt dużo sebum blokującego gruczoły potowe. Przykładowo, mydła zasadowe i kosmetyki z alkoholem w składzie mogą nadmiernie wysuszać skórę i nasilać nadprodukcję gruczołów łojowych, co sprzyja pojawianiu się nowych stanów zapalnych. Bolesne grudki, wągry i krosty mogą pojawiać się również w związku ze złym sposobem odżywiania. Ryzyko powstawania zmian zapalnych zwiększa:
- nadmiar soli w diecie,
- spożywanie wysokoprzetworzonych produktów,
- ostre przyprawy,
- nadmiar cukru w diecie,
- jedzenie typu fast food.
Co jeszcze powoduje pryszcze na plecach? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zwiększenie wydzielania sebum, zatykanie porów i rozwój wykwitów skórnych nierzadko jest konsekwencją nadmiernego stresu. Tak więc nadmierne napięcie emocjonalne i stresujący tryb życia wyciskają piętno na Twojej skórze, szczególnie jeśli dodatkowo nie dosypiasz i źle się odżywiasz. To nie koniec czynników sprawczych.
W przypadku kobiet namnażanie się bakterii i powstawanie zmian trądzikowych na plecach może być też powiązane ze zmianami hormonalnymi spowodowanymi cyklem menstruacyjnym. Zaskórniki i ropne wypryski mogą pojawiać się w ostatniej fazie cyklu miesiączkowego, gdy ujścia gruczołów łojowych ulegają zmniejszeniu. Na rozwój schorzenia wpływają również przyjmowane leki i predyspozycje genetyczne. Jeśli w Twojej najbliższej rodzinie są osoby, które zmagają się z trądzikiem, bardzo możliwe, że ten problem dotknie również i Ciebie. Prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku pospolitego u dziecka, którego rodzice chorowali na tę dermatozę, wynosi > 50%!