Trądzik na plecach – skąd się bierze? Jak z nim walczyć? Pielęgnacja skóry polecana przez kosmetologa

Część osób myśli, że wypryski, krostki i zaskórniki mogą występować tylko w rejonie twarzy i dekoltu. Tymczasem choroba dermatologiczna, jaką jest trądzik, może obejmować różne partie ciała. Doskonałym przykładem jest trądzik na plecach. To wstydliwy problem, z którym często zgłaszamy się do lekarza dermatologa. Wbrew pozorom wypryski na plecach nie dotyczą jedynie osób w wieku dojrzewania, ale i starszych (mówimy wówczas o tzw. trądziku dojrzałym). Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny tej choroby zapalnej skóry i sprawdź, jak skutecznie zlikwidować trądzik na plecach.

.

Skąd się bierze trądzik na plecach? Przyczyny powstawania

Trądzik na plecach może pojawić się z różnych powodów. Jednym z nich są zmiany hormonalne — w przypadku mężczyzn mogą to być zaburzenia wywołane androgenami (męskimi hormonami płciowymi). Ten nieestetyczny problem dermatologiczny może wynikać też z niewłaściwej higieny i pielęgnacji skóry, która zaczyna wydzielać zbyt dużo sebum blokującego gruczoły potowe. Przykładowo, mydła zasadowe i kosmetyki z alkoholem w składzie mogą nadmiernie wysuszać skórę i nasilać nadprodukcję gruczołów łojowych, co sprzyja pojawianiu się nowych stanów zapalnych. Bolesne grudki, wągry i krosty mogą pojawiać się również w związku ze złym sposobem odżywiania. Ryzyko powstawania zmian zapalnych zwiększa:

  • nadmiar soli w diecie,
  • spożywanie wysokoprzetworzonych produktów,
  • ostre przyprawy,
  • nadmiar cukru w diecie,
  • jedzenie typu fast food.

Co jeszcze powoduje pryszcze na plecach? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zwiększenie wydzielania sebum, zatykanie porów i rozwój wykwitów skórnych nierzadko jest konsekwencją nadmiernego stresu. Tak więc nadmierne napięcie emocjonalne i stresujący tryb życia wyciskają piętno na Twojej skórze, szczególnie jeśli dodatkowo nie dosypiasz i źle się odżywiasz. To nie koniec czynników sprawczych.

W przypadku kobiet namnażanie się bakterii i powstawanie zmian trądzikowych na plecach może być też powiązane ze zmianami hormonalnymi spowodowanymi cyklem menstruacyjnym. Zaskórniki i ropne wypryski mogą pojawiać się w ostatniej fazie cyklu miesiączkowego, gdy ujścia gruczołów łojowych ulegają zmniejszeniu. Na rozwój schorzenia wpływają również przyjmowane leki i predyspozycje genetyczne. Jeśli w Twojej najbliższej rodzinie są osoby, które zmagają się z trądzikiem, bardzo możliwe, że ten problem dotknie również i Ciebie. Prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku pospolitego u dziecka, którego rodzice chorowali na tę dermatozę, wynosi > 50%!

.

Trądzik na plecach – czy to powszechny problem?

Skoro znasz już przyczyny pojawiania się wyprysków na plecach, warto przedstawić kilka informacji o powszechności występowania tej choroby dermatologicznej. Trądziku doświadcza około 650 mln ludzi na całym świecie. W większości przypadków schorzenie to jest zlokalizowane na twarzy (99%), następnie na plecach (90%), a kolejno na klatce piersiowej (78%). Warto podkreślić, że ta przewlekła choroba zapalna gruczołów łojowych (pod różną postacią) dotyka nie tylko nastolatków, ale też kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Jeśli chodzi o trądzik na plecach, u osób między 35. a 44. rokiem życia jest to 8% populacji.

av_acne_adolescent_dos_1x1

.

Jak wygląda trądzik na plecach? Objawy trądziku

Jak rozpoznać trądzik na plecach? Prawidłowe zdiagnozowanie dermatozy nie stanowi większego problemu. U osób zmagających się z tą chorobą obserwuje się:

  • wzmożone wydzielanie łoju,
  • zaskórniki,
  • grudki,
  • zaczerwienione krostki,
  • nacieki zapalne,
  • cysty, które mogą powodować dolegliwości bólowe.

Większość zmian zapalnych jest zlokalizowana na górze pleców oraz w okolicy ramion, gdyż w tych rejonach skóra jest najgrubsza i właśnie tam występuje najwięcej gruczołów łojowych. Warto dodać, że trądzik powoduje nie tylko nieestetyczne zmiany w wyglądzie, ale też obniża samoocenę i przyczynia się do powstania kompleksów. Wielu pacjentów z trądzikiem na plecach wstydzi się tej dermatozy, unikając basenów oraz innych miejsc i sytuacji, w których trzeba odsłonić publicznie plecy. Niestety problemy skórne mają bardzo niekorzystny wpływ na psychikę i mogą przyczynić się do nerwicy lub depresji.

W przypadku pojawienia się zmian trądzikowych wskazana jest niezwłoczna wizyta u dermatologa. Pamiętaj, że im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla kondycji Twojej skóry.

av_cleanance_cleansing-gel-200ml_2_post_3282770207811_ld

.

Jak pozbyć się trądziku na plecach? Sposoby leczenia zmian trądzikowych

Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z trądzikiem na plecach? Łagodne zmiany możesz zmniejszyć, wykorzystując domowe sposoby. Zwróć uwagę na codzienną higienę, dokładnie myj problematyczny obszar ciała z użyciem łagodnych kosmetyków, które nie uczulają i nie podrażniają skóry. Dobrym wyborem może być żel oczyszczający Cleanance, który delikatnie usuwa sebum i zanieczyszczenia, pomagając w walce z niedoskonałościami. Kosmetyk matowi cerę i co ważne, nie powoduje podrażnień. 

Jeśli walczysz z trądzikiem, unikaj ekspozycji słonecznej, która może nasilać rozwój zmian.

Zaawansowany trądzik wymaga leczenia dermatologicznego. Niekiedy konieczne może okazać się zastosowanie antybiotykoterapii (leki miejscowe lub doustne), o czym decyduje lekarz prowadzący. Zwykle wdraża się antybiotyki z erytromycyną, tetracykliną lub neomycyną w składzie. Jeżeli trądzik ma podłoże hormonalne, wskazana jest wizyta u endokrynologa. Warto mieć świadomość, że leczenie trądziku wymaga czasu, aby pozbyć się tej dermatozy, należy więc uzbroić się w cierpliwość.

.

Zabiegi na trądzik na plecach

Leczenie trądziku na plecach można wspomagać wieloma profesjonalnymi zabiegami, które m.in.: redukują łojotok, zwężają ujścia gruczołów łojowych, usuwają zalegającą wydzielinę i przywracają prawidłowe pH skóry. Szczególnie polecanymi procedurami są np.:

  • peelingi chemiczne (polecamy te z kwasem azelainowym, salicylowym, glikolowym, pirogronowym),
  • laseroterapia (np. laserem Er:YAG lub laserem CO2),
  • peeling kawitacyjny,
  • mikrodermabrazja.
av_ingredient_micro-capsules_1x1
av_cleanance_world_still-life_product_range_bk2-0223_1-1_1-jpg1_3282770390469_3282770202854

.

Pryszcze na plecach – zapobieganie zmianom skórnym

By zmniejszyć ryzyko powstawania wyprysków, zadbaj o zbilansowaną dietę, w której nie może zabraknąć produktów obfitujących w błonnik, witaminy z grupy B, witaminę C. Warto natomiast unikać pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, które potęgują produkcję łoju. Należy też zrezygnować z nałogów, dbać o higienę snu i unikać stresu w codziennym życiu. Aby uniknąć niechcianych pryszczy na plecach, warto nosić luźne koszulki i bluzki najlepiej z naturalnych, oddychających tkanin. W ramach codziennej pielęgnacji warto stosować kosmetyki przeznaczone do skóry trądzikowej. Rozsądnym wyborem będą produkty z serii Cleanance.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania

Ile trwa leczenie trądziku na plecach?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, w zależności od stopnia zaawansowania dermatozy i ilości zmian może to być od kilku tygodni do kilku miesięcy, a w niektórych (ciężkich) przypadkach nawet do roku.

Czy da się wyleczyć trądzik na plecach?

Oczywiście, trądzik jest chorobą wyleczalną. Wystarczy przestrzegać zaleceń lekarza i dbać o odpowiednią pielęgnację skóry, aby poprawić jej stan.

Czy można wyciskać pryszcze na plecach?

Wyciskanie wyprysków na plecach jest złym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób możesz rozsiać bakterie na jeszcze większym obszarze skóry, zaostrzyć stany zapalne lub nadkazić istniejące zmiany.

Jak usunąć blizny po trądziku na plecach?

Świetne efekty daje laseroterapia i peelingi chemiczne wykonywane przez doświadczonego profesjonalistę. 

powrót do góry