.
Czym jest trądzik hormonalny?
Najprawdopodobniej każdemu trądzik kojarzy się z obecnością krostek, grudek i pryszczy na skórze. Zmiany takie dotyczą głównie twarzy, ale także innych partii ciała, np. dekoltu, ramion i pleców. Najczęściej spotykanym rodzajem trądziku, który może dotyczyć nawet przeszło 80% populacji jest ten pospolity, inaczej zwyczajny. Jednak nie wszyscy wiedzą, że trądzik ten występuje w wielu odmianach. Jego poszczególne rodzaje dzieli się w zależności od charakterystycznych objawów, a także czynników odpowiedzialnych za ich występowanie.
Mając na uwadze kluczową etiologię problemu, szczególnie powszechnym i często rozpoznawanym rodzajem dermatoz jest trądzik hormonalny, niekiedy określany także jako trądzik androgenny i estrogenny. Jest to choroba skóry, która objawia się obecnością wykwitów, stanu zapalnego, zaczerwienienia, niekiedy obrzęku, a także zmian ropnych i przerostowych. Możliwymi powikłaniami są natomiast nadkażenia bakteryjne, przebarwienia, a nawet trwałe blizny.
Podsumowując, trądzik pospolity, za który odpowiadają zaburzenia hormonalne, określany jest właśnie jako trądzik hormonalny.