Jak rozpoznać trądzik grudkowy? Charakterystyka

Różnego rodzaju problemy z cerą, w tym wykwity i towarzyszące im objawy, dotyczą osób w każdym wieku. Jedną z często spotykanych odmian trądziku pospolitego jest jego postać grudkowa, w przebiegu której zmiany skórne przybierają postać grudek o różnej wielkości. Towarzyszy temu stan zapalny, a niekiedy wiele innych objawów. Sprawdź, jak wygląda trądzik grudkowy i dowiedz się więcej na temat tego schorzenia!

av_acne_application_produits_1x1-1

.

Czym jest trądzik grudkowy i kogo dotyczy? 

Zacznijmy od tego, że trądzik grudkowy jest jedną z odmian trądziku pospolitego, określanego również jako zwyczajny i młodzieńczy. Ostatnia z nazw nawiązuje nie do rodzaju zmian, a wieku populacji, w jakim występują najczęściej. W rzeczywistości jednak trądzik ten dotyczy nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania, ale także osób starszych. 

Trądzik grudkowy u osób dorosłych i młodzieży wygląda podobnie, ale odmienne bywają jego przyczyny i leczenie, o którym decyduje lekarz. Jego cechą charakterystyczną jest obecność wykwitów w formie grudek, które w następstwie niewłaściwej pielęgnacji mogą prowadzić do powstania blizn. Jest to więc spory problem estetyczny, ale też zdrowotny i emocjonalny — niejednokrotnie to źródło ogromnych kompleksów.

.

Co odpowiada za powstawanie wykwitów? Przyczyny grudek i krostek

Główną przyczyną powstawania tej odmiany trądziku młodzieńczego jest nadprodukcja sebum skórnego. Za nadreaktywność gruczołów łojowych odpowiadają natomiast hormony płciowe, których stężenie diametralnie wzrasta w okresie pokwitania — trądzik jest więc spowodowany tak zwaną burzą hormonów.

Z kolei za trądzik grudkowy u dorosłych najczęściej odpowiadają zaburzenia hormonalne, które mogą być następstwem zmian fizjologicznych (np. ciąży, menopauzy), a także niektórych chorób. Powstawaniu wykwitów sprzyja też niezdrowa, wysokoglikemiczna dieta. Przyczyny trądziku u dorosłych kobiet mogą mieć również podłoże emocjonalne — do powstawania zmian trądzikowych prowadzi zwłaszcza przewlekły stres i przemęczenie. Podskórne grudki często pojawiają się także w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego.

Czynniki te prowadzą m.in. do nadmiernej produkcji sebum, a także zaburzają naturalny proces rogowacenia okołomieszkowego. Powodem nadmiernego wydzielania łoju bywa też niewłaściwa pielęgnacja cery. W konsekwencji wydzielina, która w optymalnej ilości powinna nawilżać, natłuszczać i chronić skórę, zaczyna zatykać ujścia gruczołów łojowych. Sprzyja temu również obecność zanieczyszczeń i martwych komórek złuszczonego naskórka w okolicy porów.

av_acne_femme_masque_1x1

.

Jak rozpoznać trądzik grudkowaty? Najczęstsze objawy

Cząsteczki sebum, brudu i naskórka powodują zatkanie się kanalików łojowych (porów skórnych). W konsekwencji pojawiają się zaskórniki i grudki. Najczęściej są one zlokalizowane na twarzy w tzw. strefie T, a także wzdłuż linii włosów. Pod wpływem gromadzących się bakterii rozwija się również stan zapalny, a co za tym idzie — inne, uciążliwe objawy, takie jak:

  • miejscowy obrzęk twarzy,
  • zaczerwienienie,
  • a nawet zmiany ropne.

.

Pozostałe, charakterystyczne cechy cery z trądzikiem grudkowym

Cera trądzikowa potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Niestety wykwity nie są tylko problemem estetycznym. Ich obecność, zwłaszcza jeśli są liczne, jest źródłem sporego dyskomfortu. W wyniku wzmożonej produkcji łoju skóra może się nadmiernie błyszczeć, a to utrudnia wykonanie trwałego makijażu. Podskórne guzki bywają bolesne, nabrzmiałe. Na niektórych partiach twarzy skóra może się też złuszczać.

av_acne_inflammatoire_femme_1x1

.

Podstawowe rodzaje tego typu zmian trądzikowych

Stosunkowo rzadko ta postać trądziku objawia się wyłącznie obecnością zgrubień podskórnych. W większości przypadków są to zmiany o mieszanym charakterze. Pod względem wyglądu wykwitów oraz obecności i nasilenia innych objawów wyróżnia się następujące rodzaje tego typu schorzenia:

  • Trądzik grudkowo-krostkowy — w tym przypadku poza grudkami występują również krosty. Najczęściej trądzik krostkowo-grudkowy jest bardzo charakterystyczny, ponieważ w wykwitach widoczny jest zropiały rdzeń. Jest to rodzaj tej dermatozy uznawany za najbardziej uciążliwy.
  • Trądzik grudkowo-zaskórnikowy — oprócz grudek występuje ich lżejsza forma, czyli wągry i zaskórniki. Są to drobne niedoskonałości, które przypominają żółte lub czarne kropki.

.

Na czym polega leczenie trądziku grudkowego? 

Niestety przy tym rodzaju zmian, głównie ze względu na możliwość powikłań, domowe sposoby nie wystarczą. Najlepiej, jeśli terapią trądziku grudkowego zajmuje się dermatolog. Może on zalecić odpowiednie preparaty do stosowania miejscowego, które wykazują wielowymiarowe działanie korzystne w przypadku tej postaci wykwitów.

av_formula-cream-laboratory

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania 

Czy ten rodzaj trądziku można wyleczyć?

Trądzik grudkowy jest chorobą przewlekłą, ale dzięki leczeniu, które ustala lekarz, i właściwej pielęgnacji jak najbardziej można pozbyć się niedoskonałości. 

Rola właściwej pielęgnacji w walce z trądzikiem

Cera z trądzikiem jest szczególnie wrażliwa i specyficzna pod względem pielęgnacji. Wybierane kosmetyki powinny działać przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i kojąco. Muszą świetnie oczyszczać cerę, a jednocześnie zapewniać skórze równowagę kwasowo-zasadową i nie naruszać jej naturalnego, ochronnego mikrobiomu. Do pielęgnacji twarzy z trądzikiem grudkowym warto wybierać łagodne dermokosmetyki, które poradzą sobie z trądzikiem objawiającym się się zarówno krostkowo, jak i zaskórnikowo

Czy odpowiednia pielęgnacja skóry wystarczy?

Prawidłowa i przede wszystkim systematyczna pielęgnacja skóry jest bardzo ważnym elementem leczenia trądziku grudkowego, ale niezwykle ważne są również inne działania. Przede wszystkim warto określić możliwe przyczyny występowania zmian skórnych i starać się je wykluczyć. Do takich należą stres, zanieczyszczenia, niezdrowa dieta czy wahania hormonalne.

Źródła:
Jacek Szepietowski, Monika Kapińska-Mrowiecka, Andrzej Kaszuba, Andrzej Langner, Waldemar Placek, Hanna Wolska, Łukasz Matusiak,Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego,https://www.termedia.pl/Journal/-56/pdf-20040-10?filename=Tradzik%20zwyczajny.pdf [dostęp: 15.04.2023]
powrót do góry