Trądzik — jak z nim walczyć?

Choć z pojęciem trądziku najczęściej kojarzy nam się charakterystyczny trądzik młodzieńczy, jest to problem, który dość często dotyczy również osób dorosłych. Zmiany trądzikowe mogą mieć różny charakter w zależności od przyczyn ich powstawania. Wykwity mogą pojawiać się także w związku z wieloma czynnikami, takimi jak stosowana codziennie dieta czy niewłaściwa pielęgnacja cery. Specjalistą, który może pomóc w leczeniu trądziku, jest dermatolog. Warto jednak zalecony preparat uzupełnić o właściwe kosmetyki o odpowiednio skomponowanym składzie. Zawierają one substancje, które łagodzą stan zapalny, pomagają oczyścić cerę i pożegnać problem trądziku na dobre. Sprawdź, co warto wiedzieć o trądziku i dowiedz się, w jaki sposób walczyć z nim w sposób skuteczny.

av_cleanance_comedomed_chardon_marie

.

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik (łac. acne vulgaris) należy do najczęstszych chorób skóry. Jest to schorzenie przewlekłe, które kojarzy się głównie z okresem dojrzewania i intensywnymi zmianami hormonalnymi, które mają miejsce w tym czasie w organizmie człowieka. Z problemem powstawania trądziku w tym okresie życia zmaga się ok. 80% młodych ludzi. Jednak trądzik może też występować u osób dorosłych w każdym wieku. Charakterystyczne objawy trądzikowe można dostrzec u coraz większej liczby osób w okolicy 25. roku życia.

Trądzik pospolity to choroba przewlekła aparatu włosowo-łojowego, pojawiająca się głównie na twarzy i plecach, a niekiedy też na górnych obszarach klatki piersiowej. Pojawiają się tam guzki, grudki, pryszcze czy ropnie. Każdy taki wyprysk czy zaskórnik to siedlisko bakterii i gromadzących się zanieczyszczeń, które mogą powodować stan zapalny. Grudki te często też wydzielają łój oraz sebum.

W przypadku wystąpienia trądziku wieku dorosłego do wydzielania łoju dochodzi głównie w dolnej części twarzy, bocznych partiach szyi i na linii żuchwy. W takiej postaci trądzik jest przewlekłą i dość trudną do wyleczenia chorobą, jednak ogromną rolę w łagodzeniu jego objawów pełnią tu właściwe i odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej. Takimi produktami są kosmetyki z antytrądzikowej linii Avene.

Szczególnym przypadkiem trądziku u kobiet, występującym po ok. 45. roku życia, jest tzw. trądzik różowaty, który na twarzy wywołuje dodatkowo nieestetyczny rumień.

.

Jakie mogą występować rodzaje trądziku?

Zmiany chorobowe w trądziku początkowo mogą mieć podobne objawy ogólne. Jednak z czasem skóra trądzikowa może się zmieniać, a wygląd wyprysków i skóry twarzy, jak i dolegliwości — ulegać nasileniu. Wpływ mogą mieć na to hormony, różne czynniki warunkujące funkcjonowanie gruczołów łojowych, ale też rodzaj trądziku występujący u danej osoby. Wśród najpopularniejszych rodzajów trądziku pospolitego można wyróżnić:

  • trądzik krostkowy — najczęściej dotyka osoby młode, a specyficzne objawy to bolesne guzki i twarde krostki, które często przekształcają się w zmiany ropne. Przebieg trądziku tego typu może być trudny i istnieje ryzyko, że w miejscu ropnych zmian pozostanie blizna, dlatego warto pamiętać o właściwej pielęgnacji, a w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne;
  • trądzik grudkowo-krostkowy — typ najbardziej charakterystyczny, gdzie oprócz krost i zaskórników występują również czerwone grudki. Zmiany te miewają często charakter zapalny. Wykwity trądzikowe obejmują zazwyczaj twarz, plecy i klatkę piersiową;
  • trądzik zaskórnikowy — to odmiana trądziku skupiona na nosie, brodzie i czole, gdzie dostrzec można czarne punkty, czyli zaskórniki. Jest najłagodniejszą postacią schorzenia i ustępuje samoistnie;
  • trądzik skupiony — ten trądzik pojawia się głównie u mężczyzn, a jego objawem są torbiele i nacieki ropne, które pozostawiają nieestetyczne i rozległe blizny;
  • trądzik piorunujący — ten typ trądziku występuje rzadko i zazwyczaj u chłopców w okolicach 15. roku życia. Przebieg jest bardzo ciężki i wiąże się z występowaniem ropnych nacieków i torbieli. Objawem trądziku piorunującego bywa też gorączka, a także bóle stawów. Ta postać trądziku pospolitego bywa niekiedy następstwem niewłaściwego leczenia trądziku skupionego;
  • trądzik ropowiczy — ten typ wyróżnia obecność wielu ropiejących zmian i torbieli;
  • trądzik bliznowcowy — to typ ściśle powiązany z trądzikiem ropowiczym, po którym niemal zawsze pozostają rozległe zbliznowacenia;
  • trądzik samouszkadzający — tego typu trądzik pospolity jest schorzeniem wywoływanym przez osobę, której dotyczy, ponieważ rozwija się na skutek wyciskania i rozdrapywania wyprysków. Z powodu trądziku tego rodzaju powstają niekiedy przebarwienia, a także zbliznowacenia.

Szczególną postacią trądziku pospolitego jest trądzik wywołany, który może pojawić się na skutek zażywanych leków lub spożywania produktów przyczyniających się do występowania trądziku. U niektórych osób może to być np. nabiał, a u innych cukier. Można wyróżnić także tzw. trądzik zawodowy związany z pojawianiem się wyprysków w wyniku kontaktu danej osoby np. z chemikaliami lub specyficznym środowiskiem występującym w miejscu pracy.

Często też skóra trądzikowa występuje u kobiet w ciąży na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Czasami charakterystyczne dla trądziku wypryski pojawiają się także w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Są to najczęściej pojedyncze, bolesne guzki lub twarde grudki. 

.

Przyczyny powstawania zmian trądzikowych

Przyczyn trądziku pospolitego może być wiele i najczęściej nie można wyodrębnić jednego, konkretnego czynnika. Na występowanie zmian o charakterze trądzikowym najczęściej mają wpływ:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niewłaściwa dieta,
  • nagromadzenie korneocytów i zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowych,
  • stosowanie niewłaściwych kosmetyków,
  • zła pielęgnacja cery,
  • nadmierna produkcja sebum,
  • zaburzenia pracy gruczołów łojowych,
  • procesy immunologiczne,
  • wpływ drożdżaków i bakterii.

Istnieje też wiele czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się trądziku pospolitego. Należy do nich m.in. tłusta skóra, stosowanie hormonów anabolicznych czy życie w przewlekłym stresie. Należy też uważać na spożywane produkty w przypadku, gdy trądzik już występuje, ponieważ mogą one nasilać objawy schorzenia. Warto ograniczyć więc spożycie cukru i produktów mlecznych, a także alkoholu.

Przyczyną pojawienia się trądziku często jest też przebywanie w rejonach zanieczyszczonych, takich jak tereny zurbanizowane, czyli miasta. Duży ruch, smog, obecność spalin, kurz, wszystko to wpływa na zwiększoną produkcję łoju, szybsze rogowacenie naskórka, namnażanie się chorobotwórczych bakterii i znacznie szybsze tworzenie zaskórników. Niestety sprzyja to powstawaniu trądziku.

Sytuacji nie pomaga też niewłaściwa pielęgnacja, codzienne stosowanie makijażu i niedostateczne oczyszczanie i nawilżanie cery, a także narażenie skóry na szkodliwe promieniowanie UV.

AV_Cleanance_Detox-mask_Brazil_Model_Aln_Appli_BK3-2023_1-1_3282770390445_BK3_0660

.

Właściwa pielęgnacja skóry — skuteczne sposoby na trądzik

Odpowiednia pielęgnacja cery z trądzikiem jest kluczem do utrzymania skóry w dobrym stanie oraz pozbycia się trądziku. Aby złagodzić jego objawy, należy regularnie stosować tylko odpowiednio dobrane preparaty najwyższej jakości, pozbawione chemicznych składników, które mogą podrażniać cerę i zamiast wspomagać leczenie, będą powodować dodatkowe problemy. 

W codziennej pielęgnacji cery i zwalczaniu trądziku zaleca się stosowanie dermokosmetyków, które w swoim składzie zawierają substancje najwyższej jakości, sprawdzone i przebadane. Stanowią zatem idealną formę wsparcia terapii zaleconej przez dermatologa w przypadku cery z różnego rodzaju trądzikiem. Jesteśmy liderem w dziedzinie dermokosmetyków w ponad 100 krajach na świecie, także w Japonii i w Chinach, gdzie do pielęgnacji cery przywiązuje się ogromną uwagę. 

W Avene oferujemy kilka skutecznych produktów, które pomogą w walce z trądzikiem, znacznie ułatwią codzienne dbanie o cerę i przyspieszą terapię. Warta uwagi jest z pewnością nasza seria preparatów Avene Cleanance dedykowana nastolatkom oraz kobietom, które zmagają się z wypryskami, błyszczeniem cery i zaskórnikami. Produkty mogą być stosowane jako uzupełnienie kuracji farmakologicznej, a rezultaty widoczne są już po siedmiu dniach regularnego stosowania.

Do wyboru jest Cleanance Comedomed Koncentrat przeciw niedoskonałościom redukujący mikrozaskórniki, tym samym zapobiegając nawrotom trądziku, usuwający błyszczenie się skóry Żel oczyszczający - Cleanance Cleansing Gel, oczyszczająca Woda micelarna, a także Emulsja matująca, która redukuje sebum. Takie preparaty na trądzik to gwarancja skutecznej, kompleksowej i właściwej pielęgnacji cery każdego dnia.

av_cleanance-women_day-emulsion_1_post_3282770140521_ld

Leczenie trądziku pospolitego bywa niekiedy wyjątkowo długotrwałe i trudne. Towarzyszy mu uczucie pieczenia, swędzenia i suchości. Dlatego szczególnie polecamy gamę Cleanance i linię Hydra, która pomaga w nadmiernej suchości skóry przy kuracjach dermatologicznych. Unikalna formuła naszych kosmetyków Avene nie zatyka porów, nie zawiera żadnych konserwantów, uzupełnia lipidy i wyraźnie zmniejsza podrażnienia.

Osoby, którym wraz z trądzikiem towarzyszą zaczerwienienia, powinny wybrać gamę produktów Avene Antirougeurs specjalnie stworzoną do tego typu problemów. Unikalne składniki preparatów jednocześnie koją i chronią przed promieniowaniem UV dzięki zawartym filtrom. Jednocześnie wyraźnie zmniejszają zaczerwienienia i reaktywność skóry oraz dają prawdziwe ukojenie. W tej serii idealna będzie Maseczka kojąca, Koncentrat na utrwalone zaczerwienienia oraz Mleczko kojąco-oczyszczające.

W walce z zaskórnikami doskonałym wyborem będą produkty Cleanance z filtrem przeciwsłonecznym. Przeznaczone są do skóry tłustej oraz trądzikowej. W tej linii kosmetyków mamy dwie wersje: bez koloru oraz z kolorem. Druga opcja zapewni Ci optymalną ochronę skóry twarzy oraz delikatny make-up, idealny w sezonie wakacyjnego szaleństwa. Wybieraj kremy z filtrem z SPF 50, które zapewnią Ci ultraszerokie spektrum ochrony. Pamiętaj także, aby krem z filtrem UV na twarz stosować cały rok!

Doskonałym uzupełnieniem kosmetyków pielęgnacyjnych będzie Cleanace Woman. Jest to krem wygładzający na noc zawierający retinaldehyd, dzięki czemu ma działanie anti-age.

Ponadto warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, których niestosowanie może wzmagać problemy z trądzikiem lub przyczyniać się do jego rozrostu. Nigdy nie należy wyciskać krost. Nawet jeżeli nabrzmiały pryszcz zostanie opróżniony, znajdujący się pod powierzchnią skóry gruczoł łojowy w bardzo szybkim tempie nadrobi zaległość i wyprodukuje jeszcze więcej sebum. Lepiej w takiej sytuacji zastosować preparat oczyszczający o działaniu punktowym taki jak Cleanance Comedomed. Działa szybko i miejscowo, dzięki czemu już od pierwszego dnia użycia  redukuje niedoskonałości skórne.

Warto pamiętać też o unikaniu spożywania produktów, które "lubi" trądzik. Należą do nich wszelkie słodycze (w tym niestety czekolada), alkohol, nabiał, ale też produkty mączne. Raz na jakiś czas warto też udać się na profesjonalne oczyszczanie cery do gabinetu kosmetycznego lub dermatologicznego. Takie działania wykonywane są z użyciem kwasu salicylowego lub azelainowego i mają działanie regulujące i antybakteryjne, co wpływa normalizująco na cerę oraz pozwala dogłębnie oczyścić skórę z wszelkich zanieczyszczeń, co ciężko jest uzyskać domowymi zabiegami.

Do makijażu warto wybierać kosmetyki o lekkich, mineralnych formułach niezatykających porów. Warto też zrezygnować z ciężkich podkładów i pudrów. Korzystnym wyborem będą produkty mineralne lub kremy BB. Należy też pamiętać o dokładnym demakijażu każdego dnia i właściwym oczyszczaniu cery.

.

Leczenie trądziku — jakie preparaty może przepisać dermatolog?

W pierwszej kolejności dermatolog przeprowadza diagnostykę trądziku pospolitego i zastosowane zostaje leczenie miejscowe. Na tym etapie najczęściej stosuje się antybiotyki, retinoidy, kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu. Takie działania mają na celu łagodzenie zmian i zapobieganie powstawaniu blizn.

Jeżeli jednak działania te są nieskuteczne, lekarz może zalecić leczenie doustne w postaci leków hormonalnych i antybiotyków. Taka terapia zazwyczaj trwa ok. 6-8 miesięcy. W trakcie leczenia niezwykle istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza związanych z właściwą pielęgnacją cery oraz prowadzeniem zdrowego stylu życia.

av_cleanance-women_corrective-serum_4_post_3282770205671_hd_1-1

.

Leczenie blizn po trądziku — co może pomóc?

Niestety po skutecznym wyleczeniu trądziku wiele osób ma problem z pozostałymi śladami po wypryskach i zmianach. Obecnie istnieje jednak wiele skutecznych sposobów, aby pozbyć się blizn potrądzikowych. Widoczność nieestetycznych śladów może pomóc zmniejszyć lub zupełnie zniwelować szeroka gama zabiegów dostępnych w ramach medycyny estetycznej. Można skorzystać m.in. z laseroterapii, peelingów chemicznych, mikronakłuwania czy karboksyterapii. W sprzedaży dostępnych jest też wiele preparatów redukujących widoczność blizn.

Źródła:
Biegalska, Jolanta, and Ryszard Żaba. "Trądzik pospolity." Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 7.6 (2004): 34-60.
Sobjanek, Michał, et al. "Czynniki genetyczne w etiopatogenezie trądziku pospolitego." Post Dermatol Alergol 24.4 (2007): 183-187.
Dawidziak, Jolanta, and Monika Balcerkiewicz. "Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne." Farmacja współczesna 9 (2016): 67-72.
Marczyk, Beata, Paulina Mucha, and Helena Rotsztejn. "Działanie peelingów chemicznych najczęściej stosowanych w trądziku pospolitym." Clinical Dermatology/Dermatologia Kliniczna 14.4 (2012).
Halska-Raj, Wioleta. "Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami, patogeneza i leczenie trądziku pospolitego." (2014).
Czarnecka-Operacz, Magdalena, and Oliwia Jakubowicz. "Rola zabiegów pielęgnacyjnych w leczeniu trądziku." Przegl Dermatol 97 (2010): 335-41.
Jurzak, Magdalena, Jagoda Drąg, and Aleksandra Cira. "Substancje w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej." (2013).
Mrozowski, T. "Tradzik pospolity-przyczyny powstawania i leczenie." Wiadomości Zielarskie 44.07 (2002): 8-12.
powrót do góry