.
Podstawowe typy kolagenu i ich znaczenie dla ciała
Obecnie wyróżnia się 29 podstawowych rodzajów kolagenu występujących w organizmie człowieka. Część z nich to białka fibrylarne, które stanowią większość i znajdują się m.in. w skórze, ścięgnach, więzadłach, kościach, chrząstkach, jelitach oraz przestrzeniach międzykręgowych. Wypełniają też przestrzeń między komórkami wątroby, płuc i łożyska. Pozostałe to kolageny niefibrylarne, obecne w włóknach kotwiczących, mikrowłóknach czy błonie podstawnej.
Wszystkie kolageny są oznaczane cyframi rzymskimi. Około 90% białek z tej grupy stanowi kolagen typu I. Znajdziemy go w ścięgnach, kościach, skórze, tkance podskórnej, rogówce oka i bliznach. Pozostałe typy i przykłady ich lokalizacji to:
- kolagen typu II — jest to kluczowy element stawowy, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie narządu ruchu;
- kolagen typu III — powstają z niego włókna tkanki łącznej siateczkowatej, niezbędne w procesie gojenia i zabliźniania wszelkich ran, znajduje się on też w mięśniach szkieletowych;
- typu IV — zlokalizowany jest w błonie podstawnej, oddziela tkanki organizmu, przyjmując formę cienkich membran;
- typu V i VI — uzupełniają działanie kolagenu I;
- typu VII — znajduje się głównie w skórze, a także na powierzchni ścian naczyń krwionośnych, którym zapewnia elastyczność;
- typu VIII — wypełnia błony śluzowe, jak również wnętrze żył i tętnic;
- typu IX, X, XI, XII — w uproszczeniu dopełniają działanie innych rodzajów włókien kolagenowych;
- pozostałe — serce, siatkówka i rogówka, kości, jądra, jajniki, mózg, skóra, połączenia tkankowe, układ nerwowy.
Różne rodzaje kolagenu stanowią macierz wypełniającą przestrzenie międzykomórkowe, chronią narządy i umożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie poprzez zwiększenie ich odporności i elastyczności. Związki te biorą udział w procesach regeneracyjnych, zasklepiają urazy, są niezbędne do tworzenia blizn i odbudowy uszkodzonych tkanek –- dzięki kolagenowi możliwe jest gojenie się ran. Kolagen jest szczególnie istotny dla układu ruchu, trawiennego i sercowo-naczyniowego.