.
Czym właściwie jest świąd skórny i jak powstaje to uczucie?
Świąd określa się jako uczucie na tyle nieprzyjemne, że powoduje chęć drapania skóry. Jest to rodzaj czucia powierzchownego podobnego do bólu, kłucia, pieczenia, uczucia gorąca czy zimna. Zarówno świąd, jak i ból częściowo powstają w wyniku drażnienia tych samych receptorów nerwowych.
Najwięcej zakończeń nerwowych przewodzących bodźce świądu znajduje się w warstwach pomiędzy naskórkiem a skórą właściwą. Gdy zakończenia włókien nerwowych zostają podrażnione przez dowolny czynnik, bodźce są przekazywane do obszaru w mózgu odpowiedzialnego za uczucie świądu. Można więc uogólnić, że świąd jest jednym z bardziej złożonych mechanizmów, zależnych od wielu komórek, mediatorów i receptorów znajdujących się w skórze i w obrębie układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego).
Wyróżnia się świąd ostry i przewlekły. Pierwszy z nich zwykle pojawia się stosunkowo szybko, ma ciężki przebieg, ale też szybciej ustępuje. Z kolei swędzenie przewlekłe to takie, które utrzymuje się ponad 6 tygodni. Zwykle ma łagodniejszy charakter, ale towarzyszy mu zdenerwowanie, uczucie cierpienia, niejednokrotnie zaburzenia snu, frustracja, a nawet stany depresyjne. Objawy dodatkowe wynikają z długotrwałej chęci drapania się, co utrudnia normalne funkcjonowanie, ale są też wzmagane przez te same receptory, które indukują uczucie swędzenia.