Inne przyczyny
Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn świądu jest nadmierna suchość skóry. Silne przesuszenie naskórka może być wywołane nieprawidłową pielęgnacją lub niedostatecznym nawodnieniem organizmu od środka. Warto zwrócić uwagę, że codzienne nawilżanie i natłuszczanie skóry jest konieczne niezależnie od typu posiadanej skóry. Potrzeba ta wzrasta przy ekspozycji na niekorzystne czynniki zewnętrzne, np. niesprzyjające warunki pogodowe.
Niewłaściwa dieta może być źródłem wielu chorób. Niektóre z nich objawiają się świądem czy wykwitami na skórze. Niedobory pokarmowe, które mogą prowadzić do takich dolegliwości, obejmują przede wszystkim niedostateczną podaż witamin (A, C, D i E) oraz mikroelementów (żelazo, chrom).
Nadmierna potliwość również może prowadzić do świądu skóry. Powodem jest zwiększenie wilgotności w skórze, które sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów. Wywołuje to podrażnienie skóry i jest przyczyną swędzenia. Nadmierna potliwość może być spowodowana przez zaburzenia endokrynologiczne, takie jak nadczynność tarczycy, lub zaburzenia układu nerwowego, takie jak nerwica.
W przypadku, gdy świąd pojawia się na tle nerwowym (np. w sytuacjach stresowych), mówimy o świądzie psychogennym. Im silniejszy jest bodziec, tym gwałtowniejsza reakcja organizmu. Przyczyną jest m.in. fakt, że kortyzol (tzw. hormon stresu) zmniejsza produkcję kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Osłabia też odporność organizmu, przez co tkanki stają się bardziej podatne na uszkodzenia.
Oddziaływania pomiędzy skórą a układem nerwowym są wzajemne. Zaburzenia psychiczne mogą więc przyczyniać się do nasilenia objawów takich schorzeń, jak AZS, ŁZS czy łuszczyca.