Sucha skóra twarzy — jak prawidłowo ją nawilżyć?

Skóra pełni w ludzkim organizmie wiele ważnych funkcji. M.in. chroni głębiej położone organy przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, bierze udział w termoregulacji i wiąże w sobie wodę. Jest obecna na całym obszarze twarzy i ciała, stanowiąc największy powierzchniowo narząd organizmu. W przypadku skóry twarzy mówimy o występowaniu czterech podstawowych typów: cery normalnej, suchej, tłustej i mieszanej. Jak rozpoznać cerę suchą i zaplanować jej odpowiednią pielęgnację? Sprawdź!

.

Przyczyny suchej skóry twarzy

Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i warstwy podskórnej. Ta pierwsza jest najbardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (np. mrozu, wiatru czy promieni UV). Zagrożenie jest tym większe, im bardziej odsłonięty jest dany fragment ciała. Z tego powodu problem suchości skóry w największym stopniu dotyka zwykle twarzy i dłoni.

Za właściwe nawilżenie skóry odpowiadają dwa procesy, mające miejsce w skórze właściwej i w warstwie rogowej naskórka. Są to:

  • wiązanie wody,
  • zapobieganie utracie wody (zapewnia je tzw. bariera hydrolipidowa).

Jeżeli któraś z tych funkcji nie działa prawidłowo, skóra będzie się przesuszać.

Bezpośrednie przyczyny suchej skóry twarzy i ciała mogą być wewnątrz lub zewnątrzpochodne. Do tych pierwszych należą choroby i stany zakłócające wydzielanie potu i funkcjonowanie gruczołów łojowych (np. łupież suchy, stwardnienie rozsiane), zaburzenia w obrębie naskórka (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry), choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, nowotwory). Czynnikami wewnątrzpochodnymi sprzyjającymi odwodnieniu skóry są również ogólne odwodnienie organizmu oraz naturalny proces starzenia się tkanek.

Do czynników zewnątrzpochodnych należą niekorzystne uwarunkowania atmosferyczne (np. mróz) i środowiskowe (przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach), narażenie na czynniki infekcyjne i uczulające, a także na substancje toksyczne (np. w pracy). Niewłaściwa pielęgnacja skóry, zarówno pod względem rodzaju stosowanych preparatów, jak i wykonywanych czynności pielęgnacyjnych, również ma niekorzystny wpływ na cerę. Odwodnienie naskórka może być także spowodowane przyjmowaniem niektórych leków lub niedoborową dietą.

av_peau-seche-deshydratee_menton_1x1

.

Jak rozpoznać suchą skórę twarzy?

Charakterystycznymi objawami przesuszonej skóry twarzy są szorstka faktura, swędzenie oraz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia po kontakcie z wodą. Cera tego typu jest również podatna na uszkodzenia mechaniczne i podrażnienia.

Odwodnieniu cery niekiedy towarzyszą również suche skórki, czyli łuszczące się fragmenty naskórka, często odróżniające się kolorem od pozostałego obszaru skóry. Warto jednak zaznaczyć, że przyczyna ich występowania nie zawsze leży w niedostatecznym nawodnieniu tkanek. Suche skórki mogą być również objawem chorób i zaburzeń, takich jak łuszczyca, egzema czy atopowe zapalenie skóry. Jeżeli pojawiają się często, warto udać się na konsultację do lekarza dermatologa.

.

Jak pielęgnować suchą skórę twarzy?

Pielęgnacja skóry suchej powinna przebiegać dwutorowo. Z jednej strony należy zadbać o odpowiednie odżywienie i wzmocnienie tkanek poprzez dostarczenie im niezbędnych składników (m.in. witaminy A). W ułożeniu zbilansowanej diety może Ci pomóc specjalista dietetyk. Pamiętaj również o wypijaniu w ciągu dnia odpowiednich ilości wody. Przyjmuje się, że optymalna dawka powinna wynosić od 2 do 3 litrów na dobę.

Przesuszoną skórę twarzy należy też pielęgnować od zewnątrz. Pomagają w tym dobrej jakości dermokosmetyki, które powinny działać na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony ich zadaniem jest wspomaganie zatrzymywania wody w naskórku i skórze właściwej. Z drugiej natomiast – wzmacnianie bariery ochronnej, która powstrzymuje utratę wody. Tę ostatnią funkcję doskonale spełnia Tolerance Hydra-10 – krem uzupełniający lipidy. Możesz go stosować na dzień i na noc. Jeżeli problem przesuszania się skóry dotyczy całego obszaru Twojego ciała, uzupełnij pielęgnację gamą produktów  XeraCalm Nutrition do skóry suchej dla całej rodziny.

av_china_tolerance hydra 10_cream 3 post_3282770388336_1x1
av_tolerance-control_cream-2-hand_3282770138801_hd_9x16

Pamiętaj, że dbanie o skórę powinno przebiegać wieloetapowo. W pierwszym kroku naucz się prawidłowo oczyszczać swoją twarz. Pamiętaj, że demakijaż jest najważniejszą fazą wykonywania makijażu. Długotrwałe pozostawianie kosmetyków kolorowych na cerze może przyczynić się do powstania problemów skórnych, które często są bardzo trudne w leczeniu.

Gdy skóra jest oczyszczona, zacznij złuszczać martwy naskórek. Nie wykonuj tego kroku codziennie, a jedynie raz lub dwa razy w tygodniu. Unikaj gruboziarnistych peelingów, które mogą dodatkowo uszkadzać barierę ochronną skóry. W przypadku skóry suchej najlepszym wyborem są nieinwazyjne peelingi enzymatyczne.

Następnie stonizuj naskórek, przywracając mu właściwe pH. Jeżeli odczuwasz dyskomfort skóry, jak np. swędzenie czy pieczenie, stosuj produkty z zawartością wody termalnej (np. Tolérance CONTROL Krem łagodząco regenerujący), które dodatkowo pomagają łagodzić takie dolegliwości.

Dopiero na ostatnim etapie pielęgnacji zadbaj o odpowiednie nawodnienie cery. Stosuj kosmetyki nawilżające o naturalnym składzie, z zawartością kolagenu i kwasu hialuronowego. Zdrowy wygląd i sprężystość cery odzyskasz również dzięki jej natłuszczaniu. Dobrze sprawdzają się tu preparaty z naturalnymi wyciągami roślinnymi, takimi jak olej z wiesiołka czy olej arganowy.