.
Przyczyny suchej skóry twarzy
Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i warstwy podskórnej. Ta pierwsza jest najbardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (np. mrozu, wiatru czy promieni UV). Zagrożenie jest tym większe, im bardziej odsłonięty jest dany fragment ciała. Z tego powodu problem suchości skóry w największym stopniu dotyka zwykle twarzy i dłoni.
Za właściwe nawilżenie skóry odpowiadają dwa procesy, mające miejsce w skórze właściwej i w warstwie rogowej naskórka. Są to:
- wiązanie wody,
- zapobieganie utracie wody (zapewnia je tzw. bariera hydrolipidowa).
Jeżeli któraś z tych funkcji nie działa prawidłowo, skóra będzie się przesuszać.
Bezpośrednie przyczyny suchej skóry twarzy i ciała mogą być wewnątrz lub zewnątrzpochodne. Do tych pierwszych należą choroby i stany zakłócające wydzielanie potu i funkcjonowanie gruczołów łojowych (np. łupież suchy, stwardnienie rozsiane), zaburzenia w obrębie naskórka (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry), choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, nowotwory). Czynnikami wewnątrzpochodnymi sprzyjającymi odwodnieniu skóry są również ogólne odwodnienie organizmu oraz naturalny proces starzenia się tkanek.
Do czynników zewnątrzpochodnych należą niekorzystne uwarunkowania atmosferyczne (np. mróz) i środowiskowe (przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach), narażenie na czynniki infekcyjne i uczulające, a także na substancje toksyczne (np. w pracy). Niewłaściwa pielęgnacja skóry, zarówno pod względem rodzaju stosowanych preparatów, jak i wykonywanych czynności pielęgnacyjnych, również ma niekorzystny wpływ na cerę. Odwodnienie naskórka może być także spowodowane przyjmowaniem niektórych leków lub niedoborową dietą.