Sucha skóra — przyczyny. Najlepsze sposoby na nawilżenie

Każdy typ skóry potrzebuje dużej ilości cząsteczek wody. Niestety istnieje wiele czynników, które powodują ich utratę, dlatego nadmiernie sucha skóra jest powszechnym problemem. Zdarza się też, że jest to objaw schorzeń o podłożu alergicznym i dermatologicznym. Przybliżamy najczęstsze przyczyny przesuszania się skóry i sposoby jej nawilżania.  

.

Jak wygląda odwodniony naskórek? Jak rozpoznać skórę suchą?  

Wyróżnia się kilka podstawowych typów skóry: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Pierwsza z nich nie sprawia problemów w kwestii pielęgnacji, jest promienna, miękka i elastyczna. Mieszana ulega wysuszeniu częściowo, głównie poza tzw. strefą T. Z kolei w przypadku cery tłustej gruczoły łojowe są nadreaktywne i produkują zwiększoną ilość sebum, przez co powierzchnia skóry się błyszczy, pory często ulegają zablokowaniu i częściej pojawiają się wykwity. Nadmierne przetłuszczanie dotyczy głównie skóry twarzy, ale nie tylko. Z kolei problem suchej skóry może dotyczyć każdego obszaru ciała. 

Zwykle nietrudno jest odróżnić skórę suchą od innych typów. Jej cechami charakterystycznymi są m.in.:    

  • matowy odcień,
  • szorstkość przy dotyku,
  • obecność suchych, łuszczących się płatów naskórka,
  • uczucie ściągnięcia, głównie po umyciu twarzy i ciała,
  • świąd,
  • niekiedy pęknięcia,
  • nadreaktywność na bodźce zewnętrzne, skłonność do podrażnień i zaczerwienienia. 

Sucha skóra staje się też podatna na przedwczesne powstawanie zmarszczek i przebarwień. Szybciej traci naturalną gęstość i wiotczeje. Dzieje się tak, ponieważ tkanki do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wody. 

av_peau-seche-deshydratee_jambes_1x1

.

Czynniki, które mogą przesuszyć skórę — najczęstsze przyczyny suchej skóry

Naturalną ochroną skóry jest płaszcz hydrolipidowy składający się z cząsteczek wody i lipidów wydzielanych przez gruczoły łojowe i potowe. Bariera ta zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie, zabezpiecza też przed nadmiernym odparowywaniem wody z naskórka oraz wnikaniem patogenów i zanieczyszczeń. Proces wiązania i zatrzymywania wody w skórze może być zaburzony wówczas, gdy w warstwie rogowej występuje niedostateczna ilość lipidów. Z kolei do uszkodzenia cienkiej bariery hydrolipidowej może dochodzić pod wpływem:

  • niewłaściwej pielęgnacji,
  • zanieczyszczeń,
  • promieniowania UV,
  • niekorzystnych warunków pogodowych (mrozu, wiatru, suchego powietrza).

Gdy dochodzi do nadmiernej utraty wody z tkanek, zwykle zauważamy to po szorstkim naskórku — widoczna jest jego warstwa rogowa, czyli najbardziej zewnętrzna. Warto jednak podkreślić, że najwięcej cząsteczek wody znajduje się w skórze właściwej. Proces rogowacenia może ulegać zaburzeniu również przy niedoborze witamin i minerałów. Ważne jest więc, aby nawadniać organizm od wewnątrz, dbając o zdrową dietę i dużą ilość wypijanej wody każdego dnia.  

.

Jakie schorzenia mogą odpowiadać za suchość skóry? 

Zdarza się również, że sucha skóra twarzy i ciała jest objawem schorzeń, takich jak np.:

  • Atopowe zapalenie skóry (AZS) — w przebiegu tej choroby dochodzi do lichenizacji skóry, czyli jej pogrubienia i odwarstwienia od zdrowej tkanki. Objawy takie jak wyprysk i świąd mogą pojawiać się na różnych częściach ciała, zwykle na twarzy i zgięciach kolan oraz łokci. 
  • Łuszczyca — w tym przypadku warstwa rogowa narasta i przyjmuje formę charakterystycznych, połyskujących łusek. 
  • Łupież — za suchą skórę głowy może odpowiadać łupież. Jest to częsta choroba dermatologiczna, za którą odpowiadają drobnoustroje grzybicze.   
av_peau-seche-deshydratee_actifs_1x1

.

Jak pielęgnować suchą skórę twarzy i ciała?  Podstawowe zasady codziennej rutyny 

Gdy skóra traci wilgoć, a warstwa rogowa naskórka zaczyna się złuszczać, szczególnie ważna jest jej systematyczna, prawidłowa pielęgnacja i unikanie czynników drażniących. Oto kilka podstawowych zasad:

  • wybieraj preparaty myjące o neutralnym pH,
  • oczyszczaj skórę rano i wieczorem,
  • unikaj kosmetyków na bazie alkoholu i detergentów,
  • chroń skórę przed promieniami UV,
  • pamiętaj, aby codziennie nawodnić organizm również od wewnątrz,
  • stosuj kosmetyki odpowiednie do skóry suchej i bardzo suchej. 

Ważnym krokiem pielęgnacyjnym jest mycie i oczyszczanie. Do pielęgnacji suchej skóry całej rodziny świetnie nadaje się np. XERACALM NUTRITION krem pod prysznic. Kosmetyk ten nie tylko oczyszcza, ale też nawilża skórę już na etapie mycia, zapewniając ukojenie w przypadku uczucia ściągnięcia skóry. Pamiętaj również, aby do mycia używać ciepłej, ale nie gorącej wody. Po prysznicu lub kąpieli osuszaj ciało poprzez przykładanie miękkiego ręcznika — nie pocieraj suchej skóry.  

.

Sposoby na suchość skóry — dermokosmetyki nawilżające i uzupełniające lipidy do pielęgnacji skóry

Sucha skóra wymaga odpowiedniego nawilżenia, ale także regeneracji. Aby zadbać o ochronny płaszcz lipidowy, warto stawiać na preparaty zawierające substancje, które przypominają te naturalnie występujące w tkankach. Odpowiedni na dzień i na noc jest np. XERACALM A.D balsam uzupełniający lipidy. Ten sterylny kosmetyk nie zawiera konserwantów i nie zapycha porów. Nadaje się do każdego rodzaju skóry, a w szczególności tej bardzo suchej, atopowej i swędzącej. Preparat odbudowuje barierę ochronną skóry, odżywia ją i łagodzi dyskomfort związany z nadmierną suchością oraz świądem. 

Suchość skóry bardzo często nasila się w okresie jesienno-zimowym, co ma związek z niską wilgotnością powietrza i wahaniami temperatury. Najbardziej narażona na takie czynniki zewnętrzne jest nie tylko twarz, ale także dłonie. Odpowiedni w przypadku suchej skóry na dłoniach jest np. Cold Cream skoncentrowany krem do rąk. Zapewnia on skórze odżywienie i ochronę. Dzięki lekkiej konsystencji nie pozostawia tłustej warstwy. 

av_peau-seche-deshydratee_corps-application-creme_5x4

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania

Jak szybko nawilżyć skórę? 

Najlepszym sposobem jest stosowanie łagodnych kosmetyków o wielokierunkowym działaniu — nawilżającym, odżywczym i ochronnym. Przy bardzo suchej skórze można stosować je kilka razy dziennie.

Jak chronić skórę przed utratą wody? 

Aby uniknąć odwodnienia skóry, należy każdego dnia wypijać przynajmniej 2 litry wody mineralnej i pamiętać o systematycznym nawilżaniu oraz ochronie naskórka.

Co zrobić, jeśli skóra zaczyna się łuszczyć i swędzieć? 

Jeśli nadmierna suchość pojawia się okresowo lub gdy towarzyszą temu inne objawy (np. wysypka, obrzęk), najlepiej skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem rodzinnym.

powrót do góry