.
Przyczyny suchej skóry na nogach
Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Pełni funkcję ochronną, m.in. zapobiegając przenikaniu drobnoustrojów do wnętrza organizmu. Jak każdy narząd ma również swoją strukturę, która w tym wypadku jest trójdzielna.
Najgłębiej położoną częścią skóry jest warstwa podskórna. Nad nią znajduje się tzw. skóra właściwa. Zewnętrzną, widoczną gołym okiem warstwą skóry jest naskórek. On również składa się z kilku części. Jedna z nich — warstwa rogowa wraz z płaszczem hydrolipidowym (który składa się z wody i lipidów) chroni organizm przed niekontrolowaną utratą lub nadmiernym nabieraniem wody.
Warstwa rogowa naskórka ulega ciągłej wymianie komórkowej, łuszcząc się i nabudowując od nowa. Proces ten może zostać zaburzony przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak silny wiatr czy promieniowanie UV. W takiej sytuacji struktura skóry może zostać naruszona np. w postaci pęknięcia naskórka. Objawia się to swędzeniem i białym nalotem na ciele, a oprócz tego prowadzi do nadmiernego parowania wody.
Bezpośrednie przyczyny suchości skóry mogą być różnorodne. Do najczęstszych z nich należą:
- zaburzenia wydzielanie potu,
- zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych,
- zaburzenia fizjologii naskórka (np. atopowe zapalenie skóry),
- przewlekłe choroby ogólnoustrojowe,
- ogólne odwodnienie organizmu,
- starzenie się tkanek,
- niekorzystne uwarunkowania atmosferyczne i środowiskowe,
- alergie i infekcje,
- narażenie na substancje toksyczne,
- przyjmowanie niektórych leków,
- uwarunkowania genetyczne,
- nieodpowiednia dieta.
Do czynników mogących pogorszyć stan skóry suchej należą gorące kąpiele, depilacja laserowa, opalanie bez wcześniejszego zastosowania kremu z filtrem, a także niewłaściwa pielęgnacja. Niektóre miejsca na ciele są bardziej narażone na uszkodzenia od innych. Łuszcząca się skóra na nogach może być dodatkowo podrażniona poprzez częste zdejmowanie i zakładanie spodni czy rajstop.