Sucha skóra na nogach — jak radzić sobie z problemem?

Wiele osób boryka się z problemem nadmiernego parowania wody z naskórka. Efektem tego procesu jest sucha, swędząca skóra, często występująca m.in. na nogach. Skąd bierze się to uporczywe zjawisko i czy może mieć związek ze zdrowiem? Jak zadbać o suchą skórę i zapobiegać jej odwodnieniu w przyszłości? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

.

Przyczyny suchej skóry na nogach

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Pełni funkcję ochronną, m.in. zapobiegając przenikaniu drobnoustrojów do wnętrza organizmu. Jak każdy narząd ma również swoją strukturę, która w tym wypadku jest trójdzielna.

Najgłębiej położoną częścią skóry jest warstwa podskórna. Nad nią znajduje się tzw. skóra właściwa. Zewnętrzną, widoczną gołym okiem warstwą skóry jest naskórek. On również składa się z kilku części. Jedna z nich — warstwa rogowa wraz z płaszczem hydrolipidowym (który składa się z wody i lipidów) chroni organizm przed niekontrolowaną utratą lub nadmiernym nabieraniem wody.

Warstwa rogowa naskórka ulega ciągłej wymianie komórkowej, łuszcząc się i nabudowując od nowa. Proces ten może zostać zaburzony przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak silny wiatr czy promieniowanie UV. W takiej sytuacji struktura skóry może zostać naruszona np. w postaci pęknięcia naskórka. Objawia się to swędzeniem i białym nalotem na ciele, a oprócz tego prowadzi do nadmiernego parowania wody.

Bezpośrednie przyczyny suchości skóry mogą być różnorodne. Do najczęstszych z nich należą:

  • zaburzenia wydzielanie potu,
  • zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych,
  • zaburzenia fizjologii naskórka (np. atopowe zapalenie skóry),
  • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe,
  • ogólne odwodnienie organizmu,
  • starzenie się tkanek,
  • niekorzystne uwarunkowania atmosferyczne i środowiskowe,
  • alergie i infekcje,
  • narażenie na substancje toksyczne,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieodpowiednia dieta.

Do czynników mogących pogorszyć stan skóry suchej należą gorące kąpiele, depilacja laserowa, opalanie bez wcześniejszego zastosowania kremu z filtrem, a także niewłaściwa pielęgnacja. Niektóre miejsca na ciele są bardziej narażone na uszkodzenia od innych. Łuszcząca się skóra na nogach może być dodatkowo podrażniona poprzez częste zdejmowanie i zakładanie spodni czy rajstop.

av_xeracalm-ad_lipid-replenishing-balm_10_3282770154566_hd_1x1

.

Pielęgnacja suchej skóry nóg — domowe sposoby

Jeżeli borykasz się z uporczywym problemem suchej skóry, który nie ustępuje nawet po zastosowaniu preparatów silnie nawilżających, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Zjawisko może być bowiem wynikiem choroby lub innych poważnych problemów zdrowotnych. Wcześniej jednak sprawdź, czy nie popełniasz błędów, które mogą przyczyniać się do przesuszania Twojego naskórka. Poznaj też nasze sposoby na suchą skórę nóg, które przedstawiamy poniżej.

.

Regularne złuszczanie martwego naskórka

Aby poprawić kondycję swojej skóry, włącz do codziennej pielęgnacji regularne złuszczanie naskórka. Wykonuj takie zabiegi za pomocą delikatnych peelingów mechanicznych (drobnoziarnistych) lub peelingów enzymatycznych. Pozwoli ci to nie tylko cieszyć się gładką skórą, ale również dotlenić ją i pobudzić jej krążenie. Ponadto sprawi, że substancje zawarte w kosmetykach nawilżających dotrą głębiej i skuteczniej zapobiegną dalszej utracie wody z naskórka.

Pamiętaj, aby nie stosować peelingów częściej niż 1-2 razy na tydzień. Choć pielęgnacja tego typu jest niezbędna dla efektywnego dbania o skórę, wykonywana ze zbyt dużą częstotliwością może wywołać dalsze podrażnienia i w efekcie przyczynić się do powiększenia problemu.

av_xeracalm-nutrition_range_front_texture_1_3282770155105_3282770155181_3282770155051_3282770155099_hd_1x1_2

.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków

Dobór odpowiednich kosmetyków jest bardzo istotny w przypadku suchej i bardzo suchej skóry. Produkty z drogerii nie zawsze działają w sposób opisany na opakowaniu. Zamiast ufać zapewnieniom producenta, przyjrzyj się substancjom wymienionym w składzie takiego preparatu. Stosuj kosmetyki z zawartością emolientów, czyli substancji, które pomagają zatrzymywać wilgoć w naskórku. Możesz używać specjalnych olejków do kąpieli lub wybierać odpowiednie balsamy. Unikaj natomiast kosmetyków na bazie alkoholu, które mogą dodatkowo przesuszyć i tak już podrażnioną, szorstką skórę.

Pamiętaj, aby nie tylko nawilżać skórę, ale również odpowiednio ją natłuszczać. Stosuj balsamy z naturalnymi wyciągami roślinnymi, takimi jak olejek z nasion wiesiołka, z nasion ogórecznika czy olej kokosowy. Postaw na produkty z neutralnym pH np. Avène XERACALM A.D balsam uzupełniający lipidy. Pomoże on odbudować naturalną barierę ochronną na łydkach czy udach, jednocześnie nie naruszając równowagi w fizjologii skóry. Głębokie działanie odżywcze i regeneracyjne zapewni Ci również XERACALM NUTRITION balsam nawilżający. Jest on przeznaczony do codziennego stosowania przez dzieci i dorosłych. Wychodząc z domu, nanieś na skórę produkt z gamy kosmetyków Cold Cream, który skutecznie ochroni Cię przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Niezależnie od pory roku, ale zwłaszcza w okresie letnim, korzystaj również z balsamów z wysokim filtrem SPF.

av_xeracalm-ad_lipid-replenishing-balm_application_17_3282770154566_hd_1x1

.

Zmiana codziennej diety

Odpowiednia pielęgnacja to nie wszystko. Dbałość o skórę musi przebiegać dwutorowo — zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dlatego tak ważne jest stosowanie właściwej, zbilansowanej diety. Powinna ona zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały, które odpowiadają za dobrą kondycję skóry. Należą do nich m.in. witamina A, jod czy niacyna. Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozpisaniu właściwego planu żywienia, skonsultuj się ze specjalistą dietetykiem.

Ważne jest również wypijanie odpowiedniej ilości wody. Przyjmuje się, że przeciętna osoba powinna wypijać od 2 do 3 litrów płynów na dobę. Część z tej objętości możesz dostarczyć do organizmu, jedząc świeże owoce i warzywa. Jeżeli zapominasz o regularnym piciu, dobrym rozwiązaniem może okazać się ustawienie alarmów w telefonie lub skorzystanie ze specjalnej przypominającej o tym aplikacji.

powrót do góry