.
Pielęgnacja suchych dłoni — kosmetyki i zabiegi
Odpowiednia pielęgnacja skóry polega na utrzymywaniu naturalnej bariery hydrolipidowej, która zapewnia jej nawilżenie i ochronę. Zdrowa skóra jest elastyczna i jędrna, a wysuszona nie tylko napięta, ale także bardziej podatna na uszkodzenia i infekcje. Z tego powodu dbanie o jej stan jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Jak wprowadzić właściwą pielęgnację suchych i zniszczonych dłoni?
Myjąc ręce, korzystaj z letniej wody. Zbyt wysoka temperatura może naruszać naturalną barierę ochronną twojego ciała. Unikaj więc długich kąpieli czy moczenia dłoni w gorącej wodzie. Pamiętaj również o używaniu mydła o pH zbliżonym do naturalnego pH skóry (ok. 5,5). Środki myjące dostępne w drogeriach często mają znacząco inny odczyn. Korzystanie z nich wielokrotnie w ciągu dnia może powodować zakłócenie naturalnej równowagi kwasowo-zasadowej skóry, co skutkuje suchością i wystąpieniem podrażnień.
Za każdym razem po kontakcie z wodą oraz przed wyjściem z domu stosuj ochronny krem do rąk. Zwracaj uwagę na składniki preparatów, które chcesz nałożyć na swoje delikatne dłonie. Warto wybierać produkty, które zawierają jak najwięcej substancji pochodzenia naturalnego, np. aloes, mocznik czy wodę termalną. Postaw na kosmetyki o działaniu regenerującym, takie jak krem ochrony Avène Cicalfate+. Łagodzi on podrażnienia (np. powstałe wskutek pękania naskórka) i przyczynia się do odbudowy naruszonej bariery naskórka, a więc jego regeneracji. Produkt może służyć do pielęgnacji dłoni, ale również być stosowany na twarzy i całym ciele.
Wychodząc z domu, niezależnie od pory roku, pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem SPF. W okresie jesienno-zimowym staraj się izolować skórę od niekorzystnych warunków atmosferycznych — mrozu czy wiatru. Twoje dłonie to, obok twarzy, jedne z najbardziej narażonych na czynniki zewnętrzne części ciała. Nie tylko bywają pozbawione odpowiedniej warstwy ubrania np. rękawiczek, ale również są używane do wykonywania różnych czynności.
Istnieją też domowe sposoby na pękającą skórę na dłoniach. Jednym z nich są kąpiele rąk w parafinie lub żelu z siemienia lnianego. Polegają one na moczeniu dłoni w przygotowanym wcześniej roztworze przez określony czas. Przy regularnym stosowaniu tego typu zabiegów można zauważyć poprawę stanu skóry. Warto jednak pamiętać, że powinny się one zastępować systematycznego nawilżania i natłuszczania dłoni specjalnie do tego przeznaczonymi balsamami.
Niezwykle ważnym elementem domowej pielęgnacji skóry dłoni (jak i całego ciała) jest złuszczanie martwego naskórka. Takie zabiegi pomagają usuwać zewnętrzną warstwę niepotrzebnych komórek, które utrudniają przenikanie zawartych w kosmetykach substancji odżywczych w głąb skóry. Dzięki temu wspierają rewitalizację tkanek i przyczyniają się do zachowywania ich jędrności, elastyczności i młodego wyglądu.
Istnieją różne sposoby na złuszczanie martwego naskórka. Należą do nich m.in. peelingi mechaniczne, chemiczne i enzymatyczne. Każdy z nich działa na ciało w inny sposób i może być bardziej odpowiedni dla konkretnego typu skóry. Ważne jest, aby stosować je regularnie, tylko wtedy uzyskać najlepsze rezultaty. Nie należy jednak przeprowadzać takich zabiegów częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Może to bowiem przyczynić się do podrażnienia delikatnej skóry i zwiększenia problemów z jej suchością.