Skóra wrażliwa – charakterystyka i pielęgnacja

Czy wiesz, że skóra to nasz największy narząd? U osoby dorosłej może mieć powierzchnię 1,5-2 m2 i razem z tkanką podskórną ważyć nawet do 20 kg! Pełni przy tym wiele ważnych funkcji, które oddziałują na generalne zdrowie organizmu. Bardzo istotna jest zatem odpowiednia troska o nią, zwłaszcza o skórę wrażliwą. Niestety, jest ona bardziej wymagająca pod względem pielęgnacji. Jeśli jednak dokładnie pozna się jej charakterystykę i specyficzne potrzeby, na pewno odwdzięczy się dobrą kondycją! 

av_ingredient_trio-lipidique

.

Skóra wrażliwa – po czym można ją poznać?

Skóra to narząd, którego często na co dzień nie doceniamy. Zwracamy uwagę głównie na jej wygląd, a przecież pełni wiele istotniejszych funkcji – pomaga zachować równowagę termiczną, syntetyzuje m.in. witaminę D, spełnia funkcje wydzielnicze, chroni organizm przed różnego rodzaju drobnoustrojami itd. Odpowiednia troska o nią jest zatem nie tylko kwestią estetyki, lecz także zdrowia. Jeśli bowiem nie będzie w optymalnej formie, łatwo o zaburzenia we wszystkich wskazanych wyżej zakresach. 

Jak zatem rozpoznać skórę wrażliwą? Przede wszystkim charakteryzuje się zwiększoną reaktywnością – szybciej i intensywniej reaguje nie tylko na czynniki ewidentnie drażniące, lecz takie takie, które nie powinny stanowić zbyt dużego wyzwania. Osoby posiadające taki rodzaj skóry, częściej mierzą się z następującymi objawami:

  • suchość i złuszczanie,
  • uczucie pieczenia i mrowienia,
  • zaczerwienienie,
  • uczucie ściągnięcia,
  • swędzenie,
  • podwyższony poziom ciepłoty i inne.

Co więcej, osoby z wrażliwą cerą powinny liczyć się także z większym ryzykiem wystąpienia takich problemów, jak np. trądzik różowaty, oparzenia słoneczne czy różnego rodzaju objawy alergii. Należy również pamiętać, że skóra z uszkodzoną barierą ochronną jest o wiele mniej odporna na wszelkie drobnoustroje, które mogą odpowiadać za rozwój infekcji.

Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że nieco innym zjawiskiem jest skóra nadwrażliwa. O ile w przypadku cery wrażliwej można mówić o czasowych podrażnieniach i obniżonym progu tolerancji dla różnego rodzaju czynników drażniących, o tyle przy nadwrażliwości owej tolerancji niemalże w ogóle nie ma. Reaktywność skóry jest zatem na bardzo wysokim poziomie, a pojawiające się nieprzyjemne symptomy często towarzyszą jej cały czas, są przy tym także silniejsze oraz bardziej dokuczliwe. 

av_peau-seche-deshydratee_epaule-mousse-savon_1x1

.

Co zwiększa wrażliwość skóry – przyczyny

W niektórych przypadkach za podwyższony poziom wrażliwości skóry odpowiadają geny – niestety, na ten czynnik nie mamy wpływu. Jest jednak wiele innych aspektów, na które możemy skutecznie oddziaływać, a istotnie przyczyniają się do zwiększania poziomu owej wrażliwości i występowania związanych z nią nieprzyjemnych reakcje. Wśród szczególnie powszechnych i jednocześnie bardzo niekorzystnych czynników wywołujących wrażliwość skóry, warto wymienić: 

  • stres;
  • zły sposób odżywiania;
  • zbyt słabe nawodnienie organizmu;
  • nieprawidłową pielęgnację;
  • używki – papierosy, alkohol i inne;
  • nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

Należy też pamiętać, że u niektórych osób wrażliwość cery może wynikać z zaburzeń hormonalnych lub innych głębszych problemów zdrowotnych. W takich przypadkach – jak i we wszystkich innych, które w jakikolwiek sposób wywołują niepokój – wskazana jest konsultacja lekarska. Początkowo warto udać się np. do dermatologa, który – w razie potrzeby – pokieruje także do innych specjalistów, jak chociażby endokrynologa (lekarza zajmującego się układem hormonalnym) czy alergologa (eksperta z dziedziny problemów alergicznych).

av_peau-seche-deshydratee_epaule-mousse-savon_1x1

.

Czego nie lubi cera wrażliwa? Tego unikaj!

Jak łatwo wnioskować, wszystkie opisane wyżej czynniki są elementami, których wrażliwa skóra zdecydowanie nie lubi. Co więcej, jako że jedna z kluczowych zasad brzmi: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto w ich zakresie zadziałać prewencyjnie. Chcąc zatem zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadmiernej reakcji i dyskomfortu, warto unikać:

  • stosowania kosmetyków, agresywnych środków myjących czy silnych detergentów (np. płynów do prania), które zawierają barwniki, substancje zapachowe, sztuczne środki konserwujące i inne;
  • częstego zmieniania kosmetyków, zwłaszcza tych do pielęgnacji twarzy;
  • kosmetyków zawierających alkohol (nie dość, że wysusza, to jeszcze niekorzystnie wpływa na pH skóry – znacznie je podwyższa);
  • intensywnych zabiegów kosmetycznych, w tym np. silnych peelingów (dla osób z opisywanym tu typem skóry, głównie poleca się peelingi enzymatyczne);
  • twardej wody;
  • stresu psychicznego;
  • palenia papierosów;
  • kontaktu z dymem papierosowym lub innymi zanieczyszczeniami powietrza;
  • przebywania w pomieszczeniach ze zbyt niskim poziomem wilgotności (optymalna dla naszej skóry wilgotność powietrza to 45-65 proc.);
  • jedzenia ostrych potraw;
  • promieniowania UV,
  • nagłych i dużych zmian temperatur.
av_cicalfate-cream_tolerance-control-cream_thermal-spring-water_1_post_3282770138801_32827702046-1-jpg

.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Jak to zostało wspomniane, w przypadku skóry wrażliwej, pielęgnacja jest szczególnie istotna, a jednocześnie bardziej wymagająca niż u osób z innymi typami skóry. Wiąże się to z co najmniej kilkoma kwestiami. Po pierwsze, owe wymagania dotyczą m.in. regularności. O ile w przypadku pielęgnacji cery normalnej można czasami pewne zabiegi odpuścić, o tyle troska o odpowiednie nawilżenie skóry wrażliwej musi stać się obowiązkowym elementem codziennej rutyny. Podobnie zresztą jak demakijaż – pójście spać z resztkami makijażu to dla skóry o podwyższonym poziomie wrażliwości wyzwanie ponad miarę. Niemal pewne jest wtedy wystąpienie uczucia dyskomfortu i podrażnień, a dochodzenie do normy zajmie jej znacznie więcej czasu, niż zajęłoby przeprowadzenie nawet najbardziej podstawowego oczyszczania.

Po drugie, należy wybierać delikatne kosmetyki, które dedykowane są właśnie cerze wrażliwej, zaś unikać tych posiadających wymienione już wcześniej składniki, w tym: alkohol, barwniki, substancje zapachowe i inne. Po trzecie, nie tylko trzeba wiedzieć, jakich kosmetyków warto używać, lecz także – w jaki sposób. Jeśli skóra jest wrażliwa, zabiegi nie mogą być zbyt intensywne, polegać na nadmiernym pocieraniu skóry, głębokim peelingu itp. 

.

Codzienna pielęgnacja cery – podstawy

Co przy tym istotne, do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Każda osoba będąca posiadaczką lub posiadaczem skóry wrażliwej ma bowiem nieco inne potrzeby i wymagania, stąd też podstawą powinna być dokładna obserwacja swojego ciała: na jakie kosmetyki do pielęgnacji twoja skóra reaguje dobrze, a których ewidentnie nie akceptuje? Jaka temperatura i twardość wody jest dla niej optymalna? Czy masz na coś uczulenie lub inny problem dermatologiczny? – tego typu pytania warto sobie co jakich czas zadawać i sprawdzać, co na dany moment jest dla organizmu najkorzystniejsze, a co zdecydowanie mu szkodzi.

Jednocześnie warto też kierować się podstawowymi wskazówkami, które są bardzo uniwersalne i w zasadzie każda osoba może z nich śmiało korzystać. Jeśli masz wrażliwą skórę, pamiętaj zatem o:

  • intensywnym nawilżaniu – to absolutna podstawa pielęgnacji skóry wrażliwej, która jest niezwykle skłonna do przesuszeń. W tym celu warto w codziennej pielęgnacji stawiać na dermokosmetyki zawierające np. kwas hialuronowy, który jest naturalnym składnikiem, a cechuje się znakomitymi właściwościami wiązania wody;
  • delikatnym łagodzeniu – słońce, makijaż, zanieczyszczenie środowiska itd. Nawet jeśli zwraca się baczną uwagę na czynniki oddziałujące na skórę, nie uda się uniknąć wszelkich stresorów. Stąd też warto mieć w zanadrzu środki, które działają kojąco, jak np. woda termalna Avène. Jest hipoalergiczna, bogata w wiele składników aktywnych, sama w sobie nawilża, łagodzi nieprzyjemne objawy (pieczenie, świąd, zaczerwienienie), a także pobudza regenerację. Bez problemu może być stosowana do codziennej pielęgnacji skóry twarzy, jak i każdego innego obszaru;
  • kosmetykach biomimetycznych – biomimetyka to dziedzina nauki, która zajmuje się naśladowaniem różnego rodzaju procesów oraz zjawisk pochodzących ze świata natury. Co to oznacza w kontekście kosmetyków? Odpowiednie badania pozwalają bowiem stworzyć takie preparaty, które przypominają swoim składem fizjologiczny skład skóry. Dzięki temu można dostarczyć jej środków w pełni naturalnych, które zna i akceptuje, a do tego wiadomo, że działają na nią wzmacniająco oraz pomagają odbudowywać naturalną barierę hydrolipidową. Takie są m.in. produkty Avène TOLERANCE HYDRA-10, które dzięki swojemu składowi są znakomicie tolerowane przez skórę i chronią jej naturalny mikrobiom. Co ciekawe, bazują chociażby na wspomnianym kwasie hialuronowym, a także wodzie termalnej – trudno o bardziej naturalne wsparcie!
  • ochronie przeciwsłonecznej – w przypadku ochrony skóry twarzy, odpowiednie preparaty z filtrem SPF 50 to niezbędny element pielęgnacyjny przez cały rok, także zimą!
  • testowaniu nowych produktów – warto pamiętać, by każdy nowy kosmetyk początkowo sprawdzić na niewielkim obszarze skóry. Dzięki temu będzie można w znacznie bezpieczniejszy sposób zaobserwować ewentualne reakcje alergiczne;
  • zdrowym trybie życia – owszem, jest to pojęcie bardzo szerokie. Nie zmienia to jednak faktu, że warto przyjrzeć się sposobowi swojego żywienia, nawodnieniu, poziomowi aktywności fizycznej czy chociażby liczbie przesypianych godzin. Warto m.in. pamiętać, że osoby dorosłe powinny wypijać minimum 2,5-2,7 l płynów dziennie, z czego większość powinna stanowić woda niegazowana. Jeśli zaś chodzi o sen, optymalnym wynikiem jest 7-9 godzin każdej nocy. Niestety, bardzo często o tego typu podstawach zapominamy, a jeśli nie weźmiemy ich pod uwagę, nawet najlepsze kosmetyki nie będą mogły wykorzystać swojego potencjału – nadwrażliwość skóry to sygnał, że organizm potrzebuje generalnego wsparcia. Warto je sobie zapewnić!
powrót do góry