Rumień na twarzy – co może go wywołać i jak sobie z nim radzić?

Rumień na twarzy to defekt estetyczny, który często towarzyszy cerze naczynkowej. Silne zaczerwienienie skóry może być też objawem lokalnego podrażnienia, alergii lub poważnej choroby. Cera naczynkowa potrzebuje wyjątkowo delikatnego traktowania. Jak więc zadbać o skórę z tendencją do rumienia?

Spis treści:

  1. Czym jest rumień?
  2. Rumień na twarzy — jakie są jego przyczyny?
  3. Rumień na twarzy jako objaw trądziku różowatego
  4. Rumień w kształcie motyla
  5. Rumień na twarzy — jak leczyć?
  6. Rumień na policzkach — jak pielęgnować cerę?
  7. Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania:
  • Jak szybko złagodzić rumień na twarzy?
  • Czy rumień na twarzy to objaw choroby?
  • Czy rumień na twarzy można wyleczyć?
  • Rumień na twarzy — jaki lekarz może pomóc?
  • Rumień na twarzy — jaką dietę zastosować?
av_ingredient_complexe-anti-odeurs_1x1

.

Czym jest rumień?

Rumień (łac. erythema) to intensywne, wyraźnie odgraniczone miejscowe zaczerwienienie na twarzy. Powstaje w wyniku nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych, znajdujących się tuż pod naskórkiem (naczynia włosowate). Rumień na twarzy najczęściej obejmuje policzki i okolice nosa. Może być zlokalizowany również na brodzie i szyi. Często towarzyszą mu popękane naczynka krwionośne (teleangiektazje) oraz uczucie pieczenia. Może znajdować się cały czas w jednym miejscu, powiększać się lub przemieszczać się (tzw. rumień wędrujący). Rumień na twarzy należy odróżnić od rumieńca, który pojawia się nagle pod wpływem silnych emocji i szybko znika, gdy emocje opadają. Wystąpienie rumienia związane jest z poważniejszymi przyczynami, utrzymuje się dłużej, a jego objawy często się nasilają.

.

Rumień na twarzy — jakie są jego przyczyny?

Skąd bierze się rumień na twarzy? Zaczerwienienie skóry twarzy może być spowodowane podrażnieniami lub być objawem stanu zapalnego. Pod wpływem różnych czynników drobne naczynia krwionośne, znajdujące się tuż pod powierzchnią skóry, mogą się rozszerzyć i pękać.

Rumień na twarzy — przyczyny, które występują najczęściej:

  • zbyt agresywna pielęgnacja skóry (np. zbyt częste stosowanie peelingów),
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
  • narażenie na gwałtowne zmiany temperatury,
  • częste spożywanie gorących i pikantnych potraw,
  • spożywanie alkoholu,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • alergie skórne,
  • przewlekły stres,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zażywanie niektórych leków (np. antybiotyków, sulfonamidów, środków hormonalnych),
  • predyspozycje genetyczne,
  • niedobór witamin z grupy B,
  • choroby skóry: trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry.

Zmiany rumieniowe mogą przybierać różne formy — wyróżniamy rumienie okrągłe, nieregularne czy przypominające motyla. W wielu przypadkach rumień na twarzy jest niegroźnym defektem estetycznym, który nie wymaga leczenia, jednak wiele osób chce się go pozbyć dla poprawienia własnego komfortu.

.

Rumień na twarzy jako objaw trądziku różowatego

Rumień na twarzy to jeden z pierwszych objawów trądziku różowatego. Choroba ta najczęściej występuje u kobiet i uaktywnia się między 30. a 40. rokiem życia. Przebieg trądziku różowatego jest postępujący. Z czasem, przy braku odpowiedniego leczenia, następuje nasilenie objawów tej choroby. W zaawansowanym stadium trądziku różowatego rumień pojawia się w towarzystwie teleangiektazji, krostek, grudek i łojotoku.

av_antirougeurs_page-gamme

.

Rumień w kształcie motyla

W przebiegu niektórych chorób może pojawić się na twarzy rumień w kształcie motyla. Przyczyną może być zakażenie parwowirusem. Chorobie tej towarzyszy też charakterystyczna wysypka na całym ciele. Rumień zakaźny występuje częściej u niemowląt i małych dzieci niż u osób dorosłych. Drugą przyczyną charakterystycznego zaczerwienienia twarzy, przypominającego kształtem motyla, może być groźna choroba autoimmunologiczna – toczeń rumieniowaty.

.

Rumień na twarzy — jak leczyć?

Jak się pozbyć nieestetycznego zaczerwienienia twarzy? Metoda leczenia zależy od przyczyny rumienia. Niektóre zmiany naczyniowe ustępują same, inne można zniwelować przy pomocy odpowiednich dermokosmetyków i zmiany stylu życia, a jeszcze inne wymagają zastosowania farmakoterapii.

Jeśli rumień ma podłoże chorobowe, lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu:

  • leków o działaniu miejscowym w postaci maści lub żelu,
  • doustnej antybiotykoterapii (np. przy trądziku różowatym),
  • leków antyhistaminowych — gdy rumień ma podłoże alergiczne.

Jeśli rumień na twarzy nie jest spowodowany chorobą, a stanowi jedynie defekt estetyczny, można leczyć go specjalistycznymi kremami, które wzmacniają i uszczelniają naczynka krwionośne. Pomocna w walce z rumieniem na twarzy jest również laseroterapia, z której można skorzystać w gabinetach medycyny estetycznej. Zabieg laserowy jest mało bolesny i nieinwazyjny. Ta nowoczesna metoda leczenia rumienia na twarzy polega na naświetlaniu naskórka wiązką promieni laserowych, która wchodzi w kontakt z hemoglobiną znajdującą się w naczynku. Następuje intensywne podgrzanie leczonej tkanki, czego efektem jest koagulacja i zamknięcie naczynka. Efekty działania lasera na naczynka są niemal natychmiastowe i długotrwałe.

av_ingredients_acides-de-fruits_1x1

.

Rumień na policzkach — jak pielęgnować cerę?

Tendencja do rumienia to typowa cecha cery wrażliwej i naczynkowej. Osoby, które zmagają się z poszerzonymi naczynkami i rumieniem na skórze twarzy, powinny przestrzegać kilku ważnych zasad w codziennej pielęgnacji:

  1. Myj skórę delikatnie dłońmi, nie używaj przy tym żadnych szczoteczek. Stosuj letnią wodę.
  2. Dbaj o ochronę przeciwsłoneczną skóry, stosując w ciągu dnia krem z filtrem SPF 50 (zwłaszcza latem).
  3. Używaj kosmetyków dedykowanych cerze naczynkowej, skłonnej do zaczerwienień.
  4. Unikaj produktów na bazie silnych kwasów, takich jak salicylowy czy glikolowy. Lepszym rozwiązaniem będzie użycie kwasu azelainowego i laktobionowego oraz mlekowego czy migdałowego.
  5. Zrezygnuj z peelingów mechanicznych. Stosuj delikatne, enzymatyczne złuszczanie naskórka.
  6. W kwestii pielęgnacji poradź się dermatologa, lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa.
av_cell-skin-after-care_4-5_rvb

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania

Jak szybko złagodzić rumień na twarzy?

Jedną z najszybszych metod leczenia zmian naczyniowych jest zastosowanie lasera. Oczywiście laser nie przyniesie trwałych efektów, jeśli nie zadbamy odpowiednio o skórę twarzy. Pielęgnacja powinna być delikatna, systematyczna i dostosowana do potrzeb cery naczynkowej. Jednocześnie należy unikać wymienionych wyżej czynników wyzwalających rumień na twarzy.

Czy rumień na twarzy to objaw choroby?

Istnieje wiele przyczyn powstawania trwałego zaczerwienienia twarzy. Nie zawsze musi to być choroba. Bardzo często jest to jeden z symptomów, świadczących o cerze bardzo wrażliwej. Odpowiednio dobrana pielęgnacja i ewentualne zabiegi medycyny estetycznej powinny szybko poradzić sobie z takim rumieniem.

Czy rumień na twarzy można wyleczyć?

Skuteczność leczenia zmian naczyniowych na twarzy zależy od ich przyczyny oraz zastosowanej metody leczenia. W większości są to zmiany odwracalne. W celu dobrania odpowiedniej metody terapii oraz oceny skuteczności leczenia, konieczne jest odbycie konsultacji ze specjalistą.

Rumień na twarzy — jaki lekarz może pomóc?

Jeśli na Twojej twarzy pojawił się niepokojący rumień, który nie znika w ciągu kilku dni, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do dermatologa bądź lekarza medycyny estetycznej, który zaleci odpowiednie leczenie. Zmiany rumieniowe najczęściej są leczone w poradni dermatologicznej. Gdy u pacjenta występuje rumień o podłożu alergicznym, warto również skonsultować się z alergologiem.

Rumień na twarzy — jaką dietę zastosować?

Odpowiednia dieta może zapobiegać powstawaniu rumienia na twarzy. Należy unikać ostrych przypraw, a dietę opierać na niskoprzetworzonych produktach. Potrawy należy spożywać ostudzone. Składnikiem, który wpływa na uszczelnienie naczyń krwionośnych, jest rutyna, którą znajdziemy m.in. w kaszy gryczanej.

powrót do góry