.
Na czym polega rogowacenie okołomieszkowe?
Rogowacenie okołomieszkowe, czyli keratosis pilaris, to stan skóry polegający na nadmiernym gromadzeniu się keratyny w mieszkach włosowych. Keratyna to białko, które jest głównym składnikiem naskórka, włosów i paznokci. W wyniku tego procesu, wokół mieszków włosowych tworzą się drobne, szorstkie guzki, które mają charakterystyczny wygląd przypominający gęsią skórkę.
Najczęściej rogowacenie okołomieszkowe pojawia się na ramionach, udach, pośladkach i policzkach, choć może wystąpić także na innych częściach ciała. To powszechny i niegroźny stan skóry, który nie powoduje dolegliwości bólowych czy też świądu. Przyczyną rogowacenia okołomieszkowego są prawdopodobnie czynniki genetyczne, które wpływają na proces keratynizacji skóry, choć są to raczej przypuszczenia niż udowodnione naukowo fakty.
Rogowacenie okołomieszkowe często występuje u dzieci i młodzieży, a z wiekiem może samoistnie zanikać. Przyczynowe leczenie tego stanu nie istnieje, ale za to można skutecznie niwelować jego objawy. Dzięki temu możemy poprawić wygląd i teksturę skóry. Wśród tych metod można wymienić m.in.: nawilżanie, złuszczanie, a także stosowanie maści z retinoidami i kwasem salicylowym.