Retinol na twarz — kto i kiedy powinien go stosować?

Retinol to ceniony składnik w kosmetologii, który od wielu lat nieprzerwanie fascynuje zarówno specjalistów, jak i entuzjastów pielęgnacji skóry. Jego pozytywne działanie jest potwierdzone licznymi badaniami, które podkreślają jego zdolność do odmładzania, regeneracji i poprawy ogólnej kondycji skóry. Jakie właściwości wykazuje retinol? Kiedy i jak należy go stosować? Dlaczego warto włączyć go do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej? 

av_ingredient_acide-lactique_1x1

.

Co to jest retinol?

Retinol to jedna z wielu form witaminy A, naturalnie występująca w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak wątróbka, jajka czy mleko. W kosmetologii i dermatologii jest ceniony za swoje właściwości odmładzające i regenerujące skórę. Retinol, stosowany w kosmetologii, to żółta — krystaliczna substancja, która jest jednym z podstawowych składników wielu produktów kosmetycznych i leczniczych. Ze względu na swoją chemiczną strukturę jest wrażliwy na światło, tlen i wysoką temperaturę. 

.

Korzyści stosowania retinolu na twarz

Retinol jest jedną z najlepiej przebadanych substancji w kosmetologii. Niesie on wiele korzyści dla skóry twarzy, przez co ma spore grono miłośników. Wśród jego kluczowych właściwości należy wskazać: 

  • Redukcję zmarszczek i linii mimicznych — retinol przyspiesza odnowę komórkową skóry, co prowadzi do zastąpienia starych, uszkodzonych komórek nowymi, zdrowszymi. Dzięki temu skóra staje się bardziej gładka, a zmarszczki i linie mimiczne są mniej widoczne.
  • Wspomaganie produkcji kolagenu — kolagen jest białkiem odpowiedzialnym za jędrność i elastyczność skóry, którego ilość z wiekiem maleje. Retinol stymuluje fibroblasty — komórki odpowiedzialne za tworzenie kolagenu.
  • Leczenie trądziku i redukcja blizn potrądzikowych — retinol reguluje powstawanie sebum, co może przyczyniać się do redukcji trądziku. Ponadto, przyspieszając odnowę komórkową, pomaga w usuwaniu martwych komórek skóry, które mogą zatykać pory. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania zaskórników i wyprysków. Poprzez stymulację produkcji kolagenu retinol może pomóc w redukcji blizn potrądzikowych.
  • Wyrównanie kolorytu skóry i redukcja plam pigmentacyjnych — retinol hamuje aktywność tyrozynazy — enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny. Dzięki temu może pomóc w niwelowaniu plam pigmentacyjnych i wyrównaniu kolorytu skóry. Przyspieszając odnowę komórkową, działa na rzecz usuwania przebarwionych komórek skóry. 
av_ingredient_complexe-oleo-nutritif_1x1

.

Kto powinien stosować retinol?

Retinol znany jest ze swoich wyjątkowych właściwości. Jego regularne stosowanie zalecane jest: 

  • Osobom z dojrzałą skórą w celu redukcji oznak starzenia — retinol, stymulując produkcję kolagenu i przyspieszając odnowę komórkową, może pomóc w niwelowaniu widocznych oznak starzenia, takich jak zmarszczki czy utrata jędrności.
  • Osobom z problemami skórnymi (np. trądzikiem czy przebarwieniami) — retinol, dzięki swoim właściwościom regulującym produkcję sebum i przyspieszającym odnowę komórkową, może być skuteczny w leczeniu trądziku. Ponadto, hamując produkcję melaniny, jest w stanie pomóc w redukcji plam pigmentacyjnych i wyrównaniu kolorytu skóry.

Kiedy zacząć stosować retinol? Wskazówki dotyczące wieku i kondycji skóry

Chociaż nie można jednoznacznie wskazać wieku, w którym powinno się zacząć stosować retinol, wielu dermatologów zaleca wprowadzenie go do rutyny pielęgnacyjnej około 25-30 roku życia, kiedy to zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki starzenia. Ważne jest jednak, aby dostosować stężenie i częstotliwość stosowania retinolu do potrzeb i wrażliwości skóry. Osoby z wrażliwą skórą powinny zaczynać od niższych stężeń i stopniowo zwiększać ich intensywność. Warto w tej kwestii skonsultować się z dermatologiem.

.

Jak prawidłowo stosować retinol?

Retinol może powodować podrażnienia, dlatego też zaleca się stopniowo wprowadzać go do swojej do rutyny pielęgnacyjnej, np. stosować co drugi wieczór, a następnie codziennie wieczorem. Retinol z powodzeniem można łączyć z innymi produktami kosmetycznymi, ale ważne jest, aby unikać jednoczesnego korzystania z produktów zawierających kwas salicylowy, kwas glikolowy lub witaminę C, ponieważ mogą one podrażniać skórę. Chcąc włączyć do swojej pielęgnacji retinol, warto zacząć od kosmetyków Hyaluron Activ B3 od Eau Thermale Avène. Warto zwrócić uwagę na Multiintensywny krem na noc z tej gamy, który jest bogaty w retinaldehyd (substancję pochodną retinolu, 10x bardziej aktywną od niego), który aktywuje syntezę kolagenu, głęboko ujędrnia i regeneruje skórę. 

Retinol może uczynić skórę bardziej wrażliwą na promieniowanie UV, dlatego ważne jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym każdego dnia podczas korzystania z produktów zawierających retinol, nawet w pochmurne dni.

av_ingredient_complexe-protecteur-reparateur

.

Retinol — potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania

Retinol, choć jest składnikiem o wielu korzyściach dla skóry, może również powodować skutki uboczne, zwłaszcza gdy jest stosowany nieprawidłowo. Zwykle przyjmują one postać podrażnień, zaczerwienień i łuszczenia się skóry. Często pojawiają się na początku wykorzystywania retinolu. Co więcej, wiele osób doświadcza tzw. „fazy adaptacyjnej”, która może trwać kilka tygodni, podczas której skóra dostosowuje się produktu.

Kiedy unikać stosowania retinolu?

  • podczas ciąży i karmienia piersią — niektóre badania sugerują, że retinol i jego pochodne mogą być szkodliwe dla płodu, dlatego lepiej unikać jego stosowania w tym czasie;
  • przed zabiegami dermatologicznymi i po nich — jeśli planujemy zabiegi, takie jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy laseroterapia, powinniśmy przerwać stosowanie retinolu na kilka dni przed nimi i po nich;
  • w przypadku bardzo wrażliwej skóry — osoby z bardzo wrażliwą skórą mogą być bardziej narażone na podrażnienia spowodowane retinolem.

Stosując retinol, warto uwzględnić jego potencjalne interakcje z innymi składnikami kosmetycznymi. W przypadku kwasów, takich jak salicylowy czy glikolowy, zaleca się ostrożność. Łączenie ich z retinolem może prowadzić do zwiększonego ryzyka podrażnień skóry. Dlatego zalecane aplikowanie jednego składnika rano, a drugiego wieczorem.

Dodatkowo benzoyl peroxide, często stosowany w leczeniu trądziku, może wpływać na efektywność retinolu, zwiększając ryzyko podrażnień. W związku z tym, podczas stosowania retinolu, zaleca się obserwację reakcji skóry i dostosowywanie rutyny pielęgnacyjnej do jej indywidualnych potrzeb. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z dermatologiem lub doświadczonym kosmetologiem.

Źródła:

Henryk Marona, Agnieszka Gunia, Elżbieta Pękala, Retinoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania, https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/03-2010/06%20%20Retinoidy.pdf [dostęp: 30.06.2023]

powrót do góry