Zapobieganie pieluszkowemu zapaleniu skóry - jak dbać o skórę dziecka?

Czym jest to częste schorzenie i jakie są objawy pieluszkowego zapalenia skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry, to wysypka na skórze pośladków i okolic intymnych, która pojawia się u niemowląt i małych dzieci, która zwykle pojawia się w pierwszym roku życia. Odparzenia tego rodzaju występują jednak również u dorosłych, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Jeśli Twoje dziecko będzie miało pieluszkowe zapalenie skóry – objawy rozpoznasz z łatwością. W pierwszej kolejności pojawia się zaczerwienienie. Kolejno wysypka w postaci grudek, które z czasem mogą przerodzić się w pęcherze i nadżerki. Może również występować miejscowy obrzęk i złuszczanie naskórka. Jest to jedna z najczęstszych zmian niemowlęcych, przysparzająca maluszkom oraz ich opiekunom wiele problemów. 

Jak wiadomo, skóra stanowi barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ale skóra Twojego dziecka jest jeszcze bardzo delikatna, nawet 10 razy cieńsza niż u osób dorosłych i przede wszystkim miękka! Przez cały dzień pupa dziecka jest narażona na wilgoć, ciepło i otarcia od pieluszek, dlatego zmiany zwykle występują w miejscu przylegania pieluszki do skóry dziecka. Kolejnymi czynnikami mającymi negatywny wpływ na skórę pośladków jest silne zakwaszenie okolic pieluszkowych wywołane przez nieustanny kontakt skóry z moczem i kałem, a czasem również nietolerancja niektórych produktów przez skórę. W rezultacie czasami w okolicy pieluszkowej rozwija się zapalenie skóry. Nie masz jednak powodów do większych zmartwień – dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji szybko pozbędziesz się tego problemu.

Bariera skórna u niemowląt nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Dlatego trzeba być bardzo ostrożnym. Jeśli po kilku dniach pieluszkowe zapalenie skóry nie ustąpi lub jeśli masz wątpliwości co do ewentualnej wtórnej infekcji, koniecznie zasięgnij porady lekarza.

av_ingredient_glucoside-d-ascorbyle_1x1

Na czym polega leczenie pieluszkowego zapalenia skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry objawia się jako suche lub sączące się zaczerwienienie, plamy lub małe krostki na pośladkach, udach i genitaliach. Zainfekowany obszar może być również ciepły w dotyku. Jak pewnie się domyślasz, Twoje dziecko odczuwa ból i ma prawo być nerwowe i marudne. Jeśli podejmiesz odpowiednie kroki, objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Jeśli jednak obserwujesz już pęcherzyki wypełnione płynem, należy wykluczyć stan zapalny skóry wynikający z nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Wówczas warto udać się do lekarza, który rozpozna ewentualne zmiany chorobowe i w razie potrzeby zaleci właściwe leczenie doustne lub miejscowe.  

Pielęgnacja pupy dziecka - jak uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry? 

  • Umyj pośladki łagodnym preparatem o fizjologicznym pH i dokładnie je osusz - nie pocieraj delikatnej skóry dziecka, a jedynie przykładaj do niej miękki, chłonny ręcznik. 
  • Przewietrz skórę malucha! Zapewnij dostęp powietrza do jak największej powierzchni skóry pośladków Twojego dziecka. Staraj się pozostawiać dziecko bez pieluszki tak często, jak to możliwe, a przynajmniej przez kilka-kilkanaście minut po kąpieli. Twój maluch będzie zachwycony! 
  • Uzupełnij pielęgnację lekką mgiełką wody termalnej, aby lepiej łagodzić skórę.
  • Nałóż krem kojący i regenerujący. W przypadku sączącej się, plamistej wysypki wybierz formułę wysuszającą. Jeśli jednak skóra Twojego dziecka ma skłonność do przesuszania, uważaj, aby nie pogłębić podrażnień. 

Oto kilka porad dotyczących pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt!

1. Musisz zachować nieskazitelną higienę!
Pieluszkowe zapalenie skóry ma łagodny przebieg, ale trzeba pamiętać, że jest to zmiana skórna. Aby uniknąć ryzyka infekcji, przed zmianą pieluchy i nałożeniem kremu należy trzeba starannie umyć ręce. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, jesteś w ciągłym ruchu i zdarza Ci się przewijać dziecko na ławce w parku lub na tylnym siedzeniu samochodu, rozważ użycie żelu przeciwbakteryjnego do dezynfekcji rąk.

2. Czym smarować skórę przy odparzeniu pieluszkowym? Należy stosować na odparzenia wyłącznie łagodne preparaty, odpowiednie do wieku dziecka. Podczas wyboru kosmetyków stosowanych do pielęgnacji skóry niemowląt zwracaj uwagę na ich skład. Przede wszystkim należy unikać substancji drażniących - konserwantów, barwników, środków zapachowych, także tych zawartych w proszkach i płynach do prania. 
Twoje dziecko odczuwa ból, a ty nie chcesz go pogłębiać? Dlatego obchodź się z pupą malucha w sposób delikatny! Nałóż krem na czystą skórę i wmasuj go okrężnymi ruchami. Nie zapominaj o skórze w obrębie wewnętrznej części ud, szparze pośladkowej i wszystkich fałdkach. 

av_anti-age_ingredient_acidehyaluronique_baspoids_4-5

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW - DBAŁOŚĆ O SKÓRĘ W OKOLICY PIELUSZKOWEJ

A co z zasadą „zapobiegać zamiast leczyć”?

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry? Jeśli uda Ci się zapobiec stanowi zapalnemu (i uniknąć kilku nieprzespanych nocy!), będzie to z pewnością z korzyścią dla Ciebie i Twojego dziecka. 

  • Kup odpowiedni rozmiar pieluszek i nie zakładaj ich zbyt ciasno, aby zapewnić stały dostęp powietrza do skóry.
  • Zmieniaj pieluszkę tak często, jak to możliwe, aby uniknąć maceracji.
  • Przy każdej zmianie pieluszki należy oczyścić pośladki bardzo delikatnym produktem bez mydła (zawsze od przodu do tyłu w przypadku dziewczynki). Osusz dokładnie pośladki i fałdy skórne metodą delikatnego wklepywania. 
  • Jako środek zapobiegawczy, po każdej zmianie pieluszki zastosuj krem ochronny.
powrót do góry