Jak dochodzi do zakażenia tą chorobą i kto jest najbardziej narażony?
Wirusy odpowiadają za większość chorób. Jedną z nich jest ospa wietrzna, objawiająca się charakterystyczną wysypką, gorączką i ogólnym osłabieniem. Zwykle schorzenie występuje u dzieci i ma łagodny przebieg, ale zdarzają się też powikłania i przypadki groźnego półpaśca u dorosłych, wywoływanego przez te same wirusy. Infekcji sprzyja obniżenie odporności, a leczenie zwykle ma charakter objawowy. Dowiedz się więcej na temat wirusa ospy wietrznej i półpaśca!
Ospa jest chorobą wirusową - drobnoustroje przenoszą się drogą kropelkową. Oznacza to, że zarazki mogą być wdychane wraz z powietrzem, jak i przenoszone po dotknięciu zabrudzonego przedmiotu. Nie jest więc konieczny bezpośredni kontakt z chorym. Cząsteczki wirusa VZV (Varicella-zoster virus) po kichnięciu przenoszą się z powietrzem nawet na odległość kilkudziesięciu metrów – stąd nazwa ospy wietrznej. Tym samym zakaźność jest stosunkowo bardzo wysoka.
Choroba występuje najczęściej wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym - ze względu na duże skupiska dzieci i łatwość rozprzestrzeniania się zarazków. Rzadziej ospa rozwija się u młodzieży oraz osób dorosłych. Zakażenie ospą wietrzną chroni przed ponowną infekcją w przyszłości, ale u osób, które już przebyły chorobę mogą zachorować na półpasiec.
Wirusy odpowiedzialne za ospę mogą również przenikać przez łożysko. Jeśli więc choruje kobieta w ciąży, możliwe jest zakażenie płodu. Wówczas istnieje zwiększone ryzyko ospy wrodzonej, objawiającej się m.in. niską masą urodzeniową dziecka, objawami neurologicznymi i licznymi wadami wrodzonymi. Ponieważ noworodki nie mają przeciwciała chroniących je przed infekcją, zespoły ospy wrodzonej i ospy noworodkowej są szczególnie groźne, na szczęście przypadki takie zdarzają się bardzo rzadko.