Opuchlizna na twarzy — co może oznaczać? Jak z nią walczyć?

Często wystarczy niezdrowa kolacja i nieprzespana noc, aby rano cera nie wyglądała estetycznie. Poza utratą blasku i napięcia stosunkowo często możemy w ten sposób nabawić się obrzęków. Jeśli zaburzenia takie pojawiają się sporadycznie, zwykle nie są groźne i można się ich stosunkowo łatwo pozbyć. Niestety opuchlizna na twarzy bywa również objawem poważniejszych zmian w organizmie. Sprawdź, z czego może wynikać ten problem i jak postępować!

av_ingredient_extrait-vegetal-de-myrte_1x1

.

Opuchnięcie twarzy — czym jest ten objaw?

Mianem opuchlizny określa się wyczuwalne i/lub widoczne zwiększenie objętości tkanek. Opuchlizna na twarzy może dotyczyć całego jej obszaru lub występować lokalnie. Najczęściej spotykanym problemem tego typu są obrzęki na delikatnych partiach, takich jak okolice oczu. Wówczas zmiany określa się potocznie jako worki pod oczami czy też obrzęk powiek górnych lub dolnych. Zdarza się też, że puchnie twarz z jednej strony.

Przy przewlekłych incydentach tego rodzaju często poza twarzą obserwuje się zmiany w obrębie szyi, a także innych partii ciała, np. dłoni, stóp i łydek. Jeśli natomiast problem ma podłoże związane ze stylem życia, niedoskonałości często dotyczą całej twarzy lub jej wspomnianych newralgicznych partii.

Jeśli masz opuchniętą twarz, czytaj dalej, a poznasz najczęstsze przyczyny tego problemu i wskazówki dotyczące odpowiedniego postępowania.

W przypadku, gdy opuchlizna jest bolesna, zmienia kolor i często pojawia się na twarzy, należy skonsultować się z lekarzem.

.

Jak dochodzi do powstawania opuchlizny?

Za opuchnięcie twarzy może odpowiadać wiele różnych czynników. Zawsze jednak bezpośrednią przyczyną typowego obrzęku są płyny surowicze, które wyciekają z drobnych naczyń włosowatych zlokalizowanych stosunkowo płytko pod skórą, a także większych naczyń krwionośnych lub chłonnych. W warunkach prawidłowych płyny krążą pomiędzy mniejszymi i większymi naczyniami oraz tkankami. Proces taki umożliwia transport tlenu i składników odżywczych do wszystkich komórek organizmu, a także eliminację zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Problem pojawia się wówczas, gdy płyn gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych w nadmiarze. W zależności od tego, ile wydzieliny zostanie zatrzymanej w tkankach, pojawiają się obrzęki o różnym nasileniu — od lekkiego uczucia dyskomfortu i pełności, po widoczne opuchlizny z towarzyszącym zaczerwienieniem.

Bezpośrednio za gromadzenie się płynu w przestrzeniach międzykomórkowych może odpowiadać:

  • obniżenie szczelności ścian naczyń — może być spowodowane m.in. niedoborami witamin i minerałów, a także napływem mediatorów stanu zapalnego, które przedostają się przez ściany naczyń krwionośnych w następstwie reakcji zapalnej lub alergicznej;
  • wysokie ciśnienie we fragmentach naczyń krwionośnych — wzrost ciśnienia uniemożliwia prawidłowy przepływ płynu, przez co zaczyna on wyciekać do okolicznych obszarów;
  • wolny przepływ płynu przez naczynia żylne i jednocześnie wysokie ciśnienie — jest to złożony problem, który towarzyszy głównie niewydolności żylnej;
  • niewłaściwe proporcje składników płynu surowiczego — w następstwie niektórych chorób lub niedoborów żywieniowych i odwodnienia organizmu może dochodzić do zaburzenia składu płynu, czego konsekwencją jest zmiana ciśnienia osmotycznego.

Obrzęk na twarzy może mieć podłoże zapalne lub niezapalne. W pierwszym przypadku białka, enzymy czy leukocyty odpowiedzialne za proces gojenia przedostają się do chorego miejsca właśnie dzięki zwiększonej przepuszczalności ścian naczyń. Do powstawania obrzęków może dochodzić również z przyczyn niezapalnych. Wówczas płynem, który gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych pod powierzchnią skóry, może być woda, limfa lub krew.

.

Opuchlizna na twarzy a styl życia

Przemęczenie to jedna z głównych i najczęstszych przyczyny puchnięcia na twarzy. Jeśli zdarza Ci się przebudzić z nabrzmiałymi policzkami i workami wokół oczu, najprawdopodobniej przyczyną jest deficyt snu. Już jedna nieprzespana noc wystarcza, aby doszło do zaburzeń krążenia limfy, przez które twarz rano wygląda na szczególnie zmęczoną. Z kolei długotrwałe problemy ze snem (niedostateczna ilość snu lub sen przerywany) mogą sprawić, że nieestetyczny wygląd cery przyjmie postać utrwaloną — poza opuchniętą twarzą rano możesz spodziewać się również przyspieszenia procesów starzenia czy zwiększonej skłonności do powstawania dermatoz skórnych.

Krążenie krwi i limfy stymulowane jest w trakcie ruchu. Tym samym osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i stronią od aktywności fizycznej, są bardziej narażone na zastój limfy w tkankach podskórnych. Wbrew pozorom niedobór ruchu powoduje nie tylko problemy ze stopami, ale także właśnie opuchnięcie twarzy.

Opuchnięta twarz po nocy może być także następstwem stosowania używek. Jeśli poprzedniego dnia wypiłaś napoje procentowe, problem może być spory. Opuchlizna na twarzy po alkoholu jest normalna, jednak nie należy mylić tego z prawidłowym działaniem organizmu. Pod wpływem używek tego typu dochodzi do zaburzeń stężenia elektrolitów, a to skutkuje m.in. wspomnianą zmianą ciśnienia osmotycznego. Ponadto w wyniku nadużywania alkoholu dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, a tym samym do powstawania obrzęków.

av_ingredient_glucoside-d-ascorbyle_1x1
av_anti-age_visage_closeup_pommettes_creme_1x1_v1

.

Jakie znaczenie dla kondycji twarzy ma dieta?

Obecnie większość z nas żyje w pośpiechu — brakuje nam snu, czasu na relaks i przygotowywanie zdrowych posiłków. Powodem opuchlizny może być również zatrzymywanie się wody w organizmie w następstwie zjedzenia nieodpowiedniej kolacji. Zaburzenia gospodarki elektrolitowej są spowodowane głównie przez pokarmy słone. Wśród takich wymienia się przede wszystkim produkty wysokoprzetworzone — poza sodem zawierają również konserwanty i wiele innych dodatków do żywności, np. wzmacniaczy smaku i zapachu.

Wszelkiego rodzaju fast-foody przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej, co zwiększa ryzyko zaburzeń układu krwionośnego, a także do zatrzymywania wody w organizmie. Wymieniając niewłaściwe nawyki żywieniowe, należy wspomnieć także o częstym spożywaniu alkoholu, napojów energetyzujących, które m.in. zaburzają funkcjonowanie układu krążeniowego.

.

Czynniki środowiskowe mogące powodować opuchnięcia

Za zastoje płynów i obrzmienie twarzy mogą odpowiadać czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które mają bezpośredni wpływ na powierzchnię skóry. Często zauważalna jest więc opuchlizna na twarzy po opalaniu, kontakcie z zanieczyszczeniami czy po zbyt inwazyjnych zabiegach kosmetycznych.

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne uruchamia podstawowe reakcje obronne. Między innymi wzrasta stężenie melatoniny, a skóra może się czerwienić i puchnąć pod wpływem wysokiej temperatury, która rozszerza naczynia krwionośne. Działanie fotouczulające zdarza się często. Może dotyczyć osób w każdym wieku i ze wszystkimi fototypami skóry, dlatego tak ważna jest protekcja przeciwsłoneczna.

Reakcję zapalną w obrębie skóry twarzy mogą wywołać także zanieczyszczenia, chemikalia i detergenty. Na opuchliznę skóry i tkanki podskórnej narażone są szczególnie osoby z cerą wrażliwą, suchą i atopową.

av_ingredient_extrait-haritaki_1x1

.

Opuchnięta twarz przy zaburzeniach hormonalnych

Uciążliwe obrzęki, które mogą obejmować całą twarz, a także inne partie ciała, często mają związek ze zmianami hormonalnymi. Estrogeny (żeńskie hormony płciowe) przyczyniają się m.in. do zatrzymywania płynów w organizmie. Stężenie tych związków zmienia się drastycznie w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego. Niewielki przyrost wagi ciała spowodowany właśnie gromadzeniem się płynów ustrojowych, ma związek ze wzrostem poziomu hormonów na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Także niedługo po owulacji można zaobserwować zwiększoną skłonność do powstawania opuchlizny.

Trzeba jednak zaznaczyć, że zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego nie zawsze mają związek z naturalnym stanem fizjologicznym. Stężenie hormonów wydzielania wewnętrznego może ulegać zachwianiu także pod wpływem wielu chorób, głównie schorzeń tarczycy, trzustki czy przysadki mózgowej.

.

Opuchlizna w ciąży na twarzy i nie tylko

Zarówno wspomniane wahania hormonalne, jak i zmiana diety czy fizjologiczne zmiany zachodzące naturalnie w organizmie przyszłej mamy, mogą powodować opuchnięcia różnych części ciała, również twarzy. W przypadku kobiet ciężarnych układ krążeniowy pracuje ze wzmożoną siłą (dla mamy i dziecka). Wzrasta więc ciśnienie w naczyniach. Przyszłe mamy częściej odpoczywają, a to także zwiększa odkładanie się płynów w tkankach. Normalne jest więc pojawianie się opuchlizny na różnych partiach ciała, zwłaszcza jeśli mowa o ostatnim trymestrze, kiedy powiększająca się macica dodatkowo utrudnia przepływ krwi i limfy.

Pamiętaj jednak, że nagłe i intensywne zmiany oraz te, które utrzymują się długotrwale i nie ustępują po odpoczynku, wymagają niezwłocznej wizyty u lekarza. W części przypadków obrzęk jest objawem zatrucia ciążowego, nadciśnienia tętniczego czy groźnego dla zdrowia i życia stanu przedrzucawkowego.

.

Jak rozpoznać reakcję alergiczną?

Opuchlizna na twarzy może być również objawem alergii. Szczególnie niebezpieczne są zmiany, które pojawiają się nagle i narastają. Może być to tzw. obrzęk naczynioruchowy, określany również jako obrzęk Quinckego. W takich przypadkach za rozszerzenie naczyń krwionośnych odpowiadają napływające do nich mediatory. Opuchlizna może dotyczyć twarzy i oczu, ale także innych partii ciała, a nawet błon śluzowych przewodu pokarmowego i układu oddechowego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeśli podejrzewasz, że obrzęk może mieć podłoże alergiczne, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

av_peaux-sensibles_femme_stress_1x1

.

Inne możliwe przyczyny opuchniętej twarzy — schorzenia ogólnoustrojowe

Nieprawidłowości, które mogą odpowiadać za puchnięcie tkanek, to również:

  • choroby metaboliczne np. cukrzyca,
  • choroby nerek, wątroby, tarczycy,
  • schorzenia zatok przynosowych,
  • problemy z zębami i dziąsłami,
  • rzadko zapalenie tkanki łącznej twarzy,
  • przyjmowanie niektórych leków np. blokerów wapnia.

.

Co zrobić przy obrzęku twarzy? Kiedy udać się do lekarza?

Warto pamiętać, że objawy takie mogą mieć podłoże chorobowe, dlatego należy dokładnie przyjrzeć się tej nieprawidłowości, zdiagnozować przyczyny obrzęku, w razie potrzeby skorzystać z konsultacji z lekarzem i ustalić sposób postępowania, który pomoże zredukować nadmierne puchnięcie. W wielu przypadkach pomocne są również domowe sposoby, zmiana złych nawyków i właściwa pielęgnacja.

Jeśli natomiast obrzęki w obrębie twarzy utrzymują się długotrwale, pojawiają się nagle i mają intensywny przebieg, a także jeśli narastają, najbezpieczniej umówić się na wizytę z lekarzem.

.

Czy domowe sposoby na opuchliznę pomogą?

Brak ruchu, zła dieta i używki to główne elementy niezdrowego trybu życia. W przypadku wystąpienia problemów z cerą w pierwszej kolejności warto więc przeanalizować możliwe przyczyny opuchlizny. Bardzo często niewielkie zmiany złych nawyków pozwalają na znaczną poprawę, a nawet całkowite wyeliminowanie problemu.

Doraźnie natomiast mogą pomóc:

  • zimny okład np. z kostek lodu,
  • schłodzone plasterki ogórka,
  • specjalne rollery chłodzące do masowania twarzy,
  • zioła o właściwościach moczopędnych np. pokrzywa.
av_physiolift_page-gamme

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania

Jakie znaczenie ma właściwa pielęgnacja cery przy opuchliźnie twarzy?

Skłonność do poszerzania naczyń krwionośnych i powstawania obrzęków może być uwarunkowana genetycznie. Jest to też typowa cecha skóry wrażliwej i naczyniowej. Konieczne jest więc wybieranie odpowiednich dermokosmetyków, które dadzą skórze ukojenie i wzmacniają osłabione kapilary.

Masaż limfatyczny — czy pomaga pozbyć się opuchlizny?

Do sposobów na pozbycie się opuchlizny zalicza się także różnego rodzaju zabiegi medycyny estetycznej, które usprawniają krążenie krwi i limfy. Wiele nowoczesnych form masażu pomaga zmniejszyć obrzęk limfatyczny i oczyścić organizm z toksyn. Proste sposoby na opuchniętą twarz można praktykować również samodzielnie. Jeśli problemem jest opuchlizna twarzy, warto korzystać np. ze specjalnych rollerów. Dzięki odpowiednim ruchom można stymulować przepływ płynów.

Po jakim czasie można się pozbyć opuchlizny?

Jeśli przyczyną są stany niezapalne, obrzęk powinien ustąpić maksymalnie po kilku godzinach od zastosowania chłodnego okładu lub wykonania masażu.