.
Nasz ekspert odpowiada na Twoje pytania
Jak długo goją się oparzenia słoneczne?
Rumień po ekspozycji na słońce powinien ustąpić w ciągu kilku dni, pod warunkiem że szybko zareagujemy i zastosujemy odpowiednie środki łagodzące – zimne okłady, nawilżanie skóry. Co ważne, w czasie gojenia należy całkowicie zrezygnować z przebywania na słońcu. Oparzenia II i III stopnia goją się zazwyczaj tygodniami i mogą pozostawić po sobie blizny.
Jak dobrać krem przeciwsłoneczny do typu skóry?
Osoby o jasnej karnacji, dzieci i osoby starsze powinny wybierać kremy o jak najwyższym faktorze, czyli najlepiej SPF 50+. Teoretycznie im ciemniejsza karnacja, tym mniejsze ryzyko oparzeń słonecznych i poziom ochrony może być niższy, jednak jeśli obawiasz się szkodliwego działania promieniowania UV, postaw na najwyższą ochronę.
Czy z oparzeniem słonecznym trzeba iść do lekarza?
Nie, jeśli jest to oparzenie powierzchniowe, nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Wskazaniem do konsultacji lekarskiej są rozległe oparzenia II stopnia oraz podejrzenie oparzeń III stopnia. Objawy, jakie powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty, to: znaczny obrzęk, liczne pęcherze wypełnione płynem surowiczym, pęknięcia naskórka, brak czucia w oparzonym miejscu, gorączka, dreszcze.
Co na oparzenia słoneczne u dziecka?
Dzieci nie powinny w ogóle się opalać bez odpowiedniej ochrony mechanicznej i chemicznej (odpowiednia odzież i krem z filtrem). Jeśli jednak dziecko doświadczyło oparzenia słonecznego, należy natychmiast schłodzić jego skórę letnią wodą. Obserwuj malucha, czy nie pojawiają się u niego objawy udaru cieplnego. U dzieci należy stosować produkty o bardzo wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, np. Avene Refleks Słoneczny dla niemowląt i dzieci SPF 50+.