Niacynamid w kosmetyce – dlaczego warto go stosować? Działanie i właściwości witaminy B3

Właściwie dopasowane kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy to fundament, jeśli zależy Ci na utrzymaniu jej w nienagannej kondycji, nawilżeniu i pełni blasku. Jedną z substancji czynnych, która często pojawia się w składach preparatów, jest niacynamid, inaczej znany jako witamina PP. Ta pochodna witaminy B3 cieszy się rosnącą popularnością wśród konsumentek ze względu na jej wszechstronne działanie przynoszące wymierne korzyści dla stanu skóry i bariery hydrolipidowej. Co możesz zyskać, wprowadzając produkty zawierające niacynamid do swojej codziennej pielęgnacji? Jak należy je stosować, by przyniosły oczekiwane rezultaty?

av_ingredient_trehalose_1x1

.

Czym jest niacynamid i dlaczego warto stosować ten składnik w codziennej pielęgnacji?

Niacynamid, zwany także witaminą PP lub nikotynamidem, to organiczny związek chemiczny rozpuszczalny w wodzie, będący składową niacyny (witaminy B3). Jest on niezbędny dla organizmu do prawidłowego funkcjonowania, a jego niedobór może prowadzić do chorób, takich jak pelagra. Choć ciało człowieka ma zdolności do jego produkowania, są to niewielkie ilości, dlatego warto uzupełniać zasoby witaminy B3 dietą.

Ze względu na szerokie spektrum działania, odporność na wysoką temperaturę, promieniowanie UV oraz procesy utleniania, niacynamid znajduje także powszechne zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystuje się go jako składnik kremów, balsamów oraz serów do twarzy i ciała, z uwagi na właściwości nawilżające i antyoksydacyjne. Jest również znany ze swojego działania przeciwzapalnego i antybakteryjnego, które może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik czy nadprodukcja łoju. Dodatkowo niacynamid ma działanie wygładzające zmarszczki i poprawia ogólny wygląd skóry.

Kosmetyki zawierające niacynamid sprawdzą się u osób ze skórą wrażliwą, atopową jak i suchą, a także trądzikową czy tłustą. To, na co trzeba zwrócić uwagę, to jego stężenie w stosowanym preparacie.

.

Zastosowanie kosmetyków z niacynamidem. Wielokierunkowe działanie witaminy PP

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z dodawania niacynamidu do kosmetyków, jest jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki temu, że łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry oraz przyspiesza gojenie się blizn, jest on stosowany zarówno w leczeniu trądziku, egzemy, rumienia, jak i łuszczycy. Ponadto niacynamid posiada właściwości regenerujące uszkodzenia oraz podrażnienia skóry, powstałe w wyniku poddania jej zbyt mocnym zabiegom pielęgnacyjnym lub działania szkodliwych czynników zewnętrznych. Witamina PP pomaga w normalizacji pracy gruczołów łojowych, ograniczając wydzielanie sebum. Tym samym jest polecany osobom posiadającym cerę tłustą – stosowany codziennie, będzie hamował namnażanie bakterii, zapobiegając pojawianiu się nowych zmian na skórze.

Niacynamid to składnik, który uszczelnia barierę ochronną skóry, gdyż pomaga w tworzeniu się lipidów oraz ceramidów. Dzięki temu naskórek skutecznie zatrzymuje zawartą w nim wodę, zmniejszając ryzyko pojawiania się przesuszeń, uszkodzeń mechanicznych i jest bardziej odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wpływa to także na utrzymywanie optymalnego poziomu nawilżenia, miękkości i elastyczności cery.

Witamina PP zawarta w kosmetykach normalizuje syntezę melaniny, odpowiadającej za pojawianie się ciemnych plam pigmentacyjnych. Dzięki temu koloryt cery ulega ujednoliceniu i możliwe jest pozbycie się przebarwień. Rozjaśnia także ślady pozostałe po trądziku.

Produkty z niacynamidem posiadają silne właściwości antyoksydacyjne. Wyróżniają się wielokierunkowym działaniem przeciwstarzeniowym. Kosmetyki do pielęgnacji twarzy, oparte na tym składniku aktywnym, nie tylko neutralizują działanie wolnych rodników, ale także biorą udział w syntezie aminokwasów i kwasów nukleinowych, co stymuluje produkcję nowych włókien kolagenu i elastyny. Rezultatem jest jędrna, zagęszczona skóra oraz wygładzone zmarszczki.

av_hyaluronactivb3_ingrid_295-9x16

.

O czym trzeba pamiętać, chcąc wprowadzić niacynamid do codziennej pielęgnacji? Jakie stężenie wybrać?

Na rynku istnieje wiele kosmetyków, które w swoim składzie zawierają niacynamid – będą to zarówno kremy, sera, toniki, a nawet maski czy żele oczyszczające. Pierwszą ważną zasadą dla osób rozpoczynających przygodę z tą substancją jest ograniczenie się do jednego z nich. Pozwoli to na stopniowe budowanie tolerancji skóry na działanie witaminy PP i uniknięcie podrażnień. Najlepiej zacząć od produktów zawierających niacynamid w stężeniu 3 – 5% i sięgać po nie na przykład co drugi dzień. Możesz go też stosować w połączeniu z którymś z etapów pielęgnacji — oczyszczaniem, tonizowaniem, nawilżaniem lub odżywianiem, decydując się na zakup kosmetyków, które posiadają go w swoim składzie. Dopiero po kilku dniach od włączenia kosmetyków z niacynamidem do codziennej rutyny możesz stopniowo zwiększać częstotliwość i stężenie.

Niacynamid może być stosowany przez osoby z różnymi rodzajami skóry, jednak warto zwrócić uwagę, czy dany produkt jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i stanu Twojej cery. Wysokie stężenia są dedykowane osobom walczącym z łojotokiem, trądzikiem oraz przebarwieniami. Witamina PP występująca w kremach do cery delikatnej i wrażliwej ma działanie łagodzące i może być używana rano i wieczorem. Producenci dodają niacynamid do filtrów, ze względu to, że hamuje szkodliwe działanie promieniowania słonecznego oraz neutralizuje powstawanie fotouszkodzeń skóry. Serum z czystą witaminą B3 sprawdzi się do regeneracji cery po okresie zimowym lub wakacyjnym, dogłębnie ją nawilżając i odżywiając.

.

Niacynamid — jak stosować i z jakimi substancjami działa?

W rutynie pielęgnacyjnej, chcąc spotęgować osiągane efekty, możesz łączyć niacynamid z innymi składnikami. Często stosuje się go w połączeniu m.in. z kwasem hialuronowym, cynkiem czy retinolem. Jednak należy uważać, aby nie stosować zbyt wielu substancji aktywnych jednocześnie, co może prowadzić do podrażnienia skóry. Zaleca się wprowadzanie nowych składników stopniowo, zaczynając od mniejszych ilości i powoli zwiększać dawkę.

Niacynamidu i witaminy C nie należy łączyć, jeśli witamina C występuje w swojej czystej postaci, czyli kwasu L-askorbinowego. Z uwagi na wysokie pH witaminy PP powoduje to przekształcenie się jej do kwasu nikotynowego, który może drażniąco działać na skórę. Nie ma natomiast przeciwwskazań do łączenia kosmetyków z niacynamidem z innymi, stabilnymi pochodnymi witaminy C.

W przypadku łączenia produktów z niacynamidem z innymi składnikami warto pamiętać o zasadach uwarstwienia. Zazwyczaj niacynamid powinien być stosowany na czystej skórze, a dopiero po odczekaniu kilku minut można nałożyć kolejny produkt. W przypadku stosowania kilku kosmetyków z tą substancją należy pamiętać, aby stosować je na zmianę, np. rano nałożyć Krem odbudowujący komórki z serii Hyaluron Activ B3, bogaty w niacynamid i kwas hialuronowy, który jest także dobrą bazą pod makijaż, a wieczorem Hyaluron Activ B3 Multiintensywny krem na noc, zawierający niacynamid i retinaldehyd.

av_hyaluron-activ-b3_pack_texture_range_post_2_4-5_3282770153101_3282770153217_3282770153125_328

.

Kto powinien stosować kosmetyki z niacynamidem?

Kosmetyki do pielęgnacji z niacynamidem mogą być stosowane do każdego rodzaju skóry. Ich dobroczynne działanie w szczególności polecane jest osobom walczącym z przebarwieniami lub podrażnieniami cery, trądzikiem, postępującym procesem starzenia, utratą jędrności i nawilżenia lub nadmiernym wydzielaniem sebum.

Linia kosmetyków Hyaluron Activ B3 od Avène zawierająca niacynamid oraz kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej to innowacja na rynku produktów przeciwstarzeniowych. Dzięki składnikom aktywnym pochodzenia naturalnego, w tym wodzie termalnej o właściwościach łagodzących doskonale sprawdzą się nawet w przypadku cery wrażliwej. Te specjalistyczne kosmetyki to kompleksowe narzędzie w walce zarówno z oznakami, jak i przyczynami starzenia się skóry.

Przed wprowadzeniem niacynamidu do codziennej pielęgnacji, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, którzy pomogą dobrać odpowiedni produkt i ilość składnika do potrzeb i stanu skóry.

powrót do góry