.
Objawy nerwicy skóry – jak rozpoznać tę chorobę?
Nerwica skóry, czyli swędzenie skóry na tle nerwowym, jest schorzeniem natury psychicznej, które objawia się w sposób somatyczny. Dzieje się tak dlatego, że ludzka skóra jest silne powiązania z układem nerwowym. Oznacza to, że oddziałuje na mózg, podobnie jak mózg oddziałuje na nią.
Jak to działa? Jeżeli dotkniemy gorącego żelazka, zostaniemy oparzeni. Dzięki obecnej w skórze sieci zakończeń nerwowych mózg niemal natychmiast otrzyma informację o bólu dotykającym danej części naszego ciała. Będzie to stanowiło bodziec do odsunięcia się od rozgrzanego przedmiotu. Dzięki szybkiej reakcji szkodliwe skutki oparzenia zostaną zminimalizowane najbardziej, jak to możliwe.
Połączenie skóra-mózg działa w dwie strony. Jeżeli zmagamy się z trudnymi sytuacjami życiowymi lub przebywamy w niesprzyjającym środowisku przez dłuższy czas, objawy negatywnych odczuć i emocji mogą pojawiać się na naszym ciele. Przyczyną takiej reakcji organizmu jest fakt, że w stres powoduje wydzielanie substancji zapalnych przez zakończenia nerwowe. Te z kolei wywołują stany chorobowe.
Problemy psychiczne bywają łatwiejsze lub trudniejsze do rozpoznania. W przypadku nerwicy skóry objawy nie są oczywiste – często przypominają symptomy innych chorób. Prawidłowe postawienie diagnozy nie jest więc łatwe i często wymaga długiego czasu oraz współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.
Jak rozpoznać nerwicę skóry? Objawy choroby to przede wszystkim świąd i pieczenie, które pacjent odczuwa bez wyraźnego powodu. W rezultacie na skórze bardzo szybko widoczne stają się nieprawidłowości związane z ciągłym drapaniem i podrażnianiem danego miejsca. Początkowo jest to zaczerwienienie, jednak wkrótce pojawiają się również inne niekorzystne zmiany skórne, takie jak: wysypka lub pokrzywka, drętwienie skóry i kończyn, łojotok lub nadmierne przesuszenie skóry. Naskórek osoby chorej jest także bardziej delikatny i podatny na uszkodzenia. W efekcie przedłużającego się stanu chorobowego skóra traci też swoją jędrność.
Istnieją również symptomy, które mogą pojawiać się na tle zaburzeń nerwicowych, choć nie są z nimi związane w oczywisty sposób. Warto opisać je nieco szerzej.