.
Czym charakteryzuje się skóra wrażliwa? Objawy
Naturalna bariera skóry wrażliwej nie funkcjonuje prawidłowo. W konsekwencji z naskórka szybko odparowuje wilgoć. Najczęściej jest to więc skóra sucha lub bardzo sucha. Nadmiernej suchości zwykle towarzyszy dyskomfort, uczucie ściągania, swędzenie, a także nieestetyczne, łuszczące się fragmenty. Nie jest to jednak normą. Nadwrażliwość może dotyczyć także skóry skłonnej do przetłuszczania, mieszanej i normalnej.
Ponadto przez uszkodzoną barierę ochronną skóry o wiele łatwiej wnikają różnego rodzaju zanieczyszczenia, ale także drobnoustroje, które mogą odpowiadać za infekcje i rozwój stanu zapalnego. Skłonność do chorób dermatologicznych to kolejna cecha tego typu skóry.
Gwałtowna odpowiedź organizmu na czynniki zewnętrzne może dotyczyć nie tylko naskórka, ale także głębszych warstw skóry oraz jej elementów, głównie drobnych naczyń krwionośnych. Gdy kapilary ulegają podrażnieniu i dochodzi do rozszerzenia ich ścian, napływająca krew powoduje jednoczesne zwiększenie ich objętości. Wówczas pojawia się zaczerwienienie, zwykle miejscowe, ale często bardzo rozległe.
W przypadku skóry nadwrażliwej niekiedy stwierdza się również nadmierne wydzielanie neuroprzekaźników przez zakończenia nerwów obwodowych czy mediatorów zapalnych produkowanych przez komórki skóry, co dodatkowo potęguje odczyny zapalne.
Podsumowując, nadwrażliwość skóry może objawiać się poprzez:
- zaczerwienienia,
- nadmierną suchość lub nadreaktywność gruczołów łojowych,
- swędzenie i pieczenie,
- obrzęk,
- wysypkę.
Co ważne, w przypadku skóry nadwrażliwej objawy mają charakter tymczasowy i są ściśle związane z kontaktem z czynnikami drażniącymi lub sytuacjami wyzwalającymi symptomy. Przy właściwej pielęgnacji możliwe jest pozbycie się bólu i dyskomfortu, a także uniknięcie podrażnień w przyszłości. Co więcej, wzmocnienie kondycji skóry w wielu przypadkach pozwala na zmianę jej typu i podniesienie stopnia tolerancji.