Masaż twarzy — jak go prawidłowo wykonać i jakie daje efekty?

Właściwie wykonywany masaż twarzy uważany jest za świetny sposób naturalnej poprawy wyglądu. Metoda ta pozwala zagęścić i ujędrnić skórę (działa jak lifting), a także wygładzić zmarszczki i poprawić owal twarzy. Jakie jeszcze efekty można osiągnąć i, co ważne, jak prawidłowo wykonać masaż skóry twarzy? Podpowiadamy! 

av_peau-seche-deshydratee_actifs_1x1

.

Jakie efekty można uzyskać dzięki stymulacji skóry twarzy?

Naturalne jest, że wraz z wiekiem skóra traci jędrność i boryka się z wieloma niedoskonałościami, nie tylko związanymi z procesami starzenia. Warto stymulować tkanki mechanicznie (masując je), ponieważ ten rodzaj profilaktyki pozwala na dłużej zachować młody wygląd. 

Przede wszystkim podczas masażu dochodzi do rozgrzania tkanek i poprawy krążenia krwi. W efekcie, do każdej warstwy skóry dociera więcej tlenu i składników odżywczych. Lepsze odżywienie skóry przekłada się na poprawę jej gęstości i elastyczności. Cera staje się dzięki temu mocna i odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych. Poprawa przepływu krwi przez drobne naczynia włosowate zlokalizowane w skórze wspomaga też usuwanie toksyn z ciała, minimalizując ich negatywne działanie na kondycję cery.  

W trakcie masażu stymuluje się nie tylko wierzchnie warstwy skóry. Odpowiednio wykonywane ruchy z właściwą siłą nacisku pozwalają pobudzić głębsze fragmenty skóry właściwej, gdzie znajdują się włókna kolagenu i elastyny. Tym samym, możliwym efektem masażu twarzy jest też zagęszczenie tkanek stanowiących podporę dla powierzchni skóry. Dzięki temu można poprawić owal, a nawet nieco zmienić rysy twarzy w pożądanym kierunku, np. unieść opadające policzki i powieki. 

Poprawa przepływu krwi i limfy, detoksykacja i stymulacja produkcji składników budulcowych tkanek sprawia, że skóra staje się jędrna i napięta. Nowe włókna kolagenowe i elastyna wypełniają też zmarszczki i głębsze bruzdy. Dzięki temu regularny masaż twarzy pozwala nie tylko spowolnić procesy starzenia, ale nawet zredukować już powstałe, drobne niedoskonałości. 

.

Co jeszcze daje masaż? Relaks i redukcja obrzęków

Za pomocą prostych, zsynchronizowanych ruchów można wykonywać również drenaż limfatyczny. Pozwala on oczyścić skórę z toksyn, ale też zredukować obrzęki, które w przypadku twarzy najczęściej dotyczą okolicy oczu. W takich przypadkach do masażu warto wybierać specjalne przyrządy wykonane z kamieni, ponieważ zapewniają one dodatkowo chłód, który działa kojąco na skórę z opuchlizną. 

W ciągu dnia, zwłaszcza stresującego, wykonujemy wiele zbędnych ruchów kurczących. Wówczas określone partie twarzy napinają się, a to niestety predysponuje do wcześniejszego pojawiania się zmarszczek mimicznych. Samodzielny masaż jest więc również doskonałym sposobem na rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni twarzy. Szybko przekonasz się też, że zabieg taki pozwala Ci się uspokoić i zrelaksować. Przy odrobinie wprawy możesz również wykonywać masaż energetyzujący, która doda Twojej skórze witalności.   

av_peau-seche-deshydratee_visage-application-creme-sourire_1x1

.

Czym kierować wybór techniki masażu twarzy i kosmetyków do masowania skóry?

Przede wszystkim zastanów się, na jakich efektach Ci zależy. Jeśli chcesz robić masaż twarzy w celu poprawy kondycji skóry i profilaktyki anti-age, wystarczą klasyczne ruchy, które przybliżymy w dalszej części. Możesz skupić się na całej twarzy lub jej poszczególnych obszarach, które wymagają największego wsparcia, np. okolicy wokół ust czy oczu. 

Ważne jest też, aby dobrać sposób wykonywania tego zabiegu do typu swojej cery. Ta normalna powinna dobrze tolerować większą siłę nacisku. Natomiast przy cerze wrażliwej lepiej postawić na delikatne ruchy. 

Masaż będzie o wiele przyjemniejszy, ale też efektywniejszy, jeśli zastosujesz poślizg. Może być to olejek, emulsja lub krem. Przy cerze skłonnej do nadprodukcji sebum wybieraj produkty lekkie, które nie zapychają porów. Z kolei przy skórze suchej warto postawić na preparat, który jednocześnie nawilża, natłuszcza i odżywia. Do każdego typu cery sprawdzi się np. skoncentrowane serum nawilżające Hydrance Boost, a także skoncentrowane serum wypełniające Hyaluron Active B3. Preparaty te pozostawiają skórę miękką, a tego właśnie oczekujemy po masażu. Dodatkowo ma on przyjemny zapach, który umili Ci zabieg. 

av_hyaluron-activ-b3_concentrated_ plumping_sérum_front_15ml_post_2_4-5_3282770153101

.

Jak wykonywać odmładzający masaż twarzy dłońmi? Podstawowe kroki

Skuteczność masażu, o ile wykonywany jest prawidłowo, jest faktem. Zabiegi takie od dekad są praktykowane przez fizjoterapeutów na całym świecie. Obecnie coraz więcej osób decyduje się nie tylko na masaż klasyczny, a kosmetyczny, czyli taki, którego celem jest głównie poprawa kondycji skóry. Zabiegi dedykowane skórze twarzy i szyi oferowane są w profesjonalnych gabinetach, ale jak najbardziej warto wzbogacić codzienną pielęgnację cery i samodzielnie masować twarz. 

Jak wygląda masaż twarzy krok po kroku? Oto kilka podstawowych wskazówek:

  • przed masażem należy dokładnie oczyścić twarz, szyję, dekolt i przede wszystkim dłonie;
  • jeśli na Twojej skórze zgromadziła się duża warstwa rogowa, warto ją wcześniej usunąć za pomocą łagodnego peelingu;
  • następnie zastosuj krem, serum lub olejek;
  • wykonuj delikatne ruchy opuszkami palców wzdłuż linii żuchwy;
  • następnie masuj od kącika warg w kierunku uszu;
  • policzki masuj, zaczynając od środkowej części twarzy w kierunku skroni;
  • czoło masuj od brwi ku górze (ku linii włosów);
  • łuk brwiowy masuj w kierunku wzrostu włosków;
  • na dolnej powiece wykonuj okrężne ruchy w kierunku od nosa do uszu;
  • górną powiekę masuj w kierunku odwrotnym — od zewnętrznego kącika w kierunku nosa;
  • boki nosa masuj, wykonując „ósemki” od skrzydełek do brwi;
  • każdy ruch powtarzaj przynajmniej 10 razy;
  • najlepsze efekty osiągniesz, jeśli masaż będzie trwał 10-15 minut. 
av_peau-seche-deshydratee_soin-visage_1x1

.

Jak prawidłowo wykonać masaż gua sha i za pomocą rollera? 

Skórę warto pobudzać również za pomocą specjalnych przyrządów. Wśród tych najpopularniejszych znajduje się np. płytka gua sha, wykonana z kamienia — najczęściej jadeitu lub kwarcu. Masaż twarzy za pomocą kamienia gua sha wykonuje się poprzez posuwiste ruchy od dołu ku górze, a także od centralnej części w kierunku boków twarzy. Szersza krawędź służy do policzków, żuchwy i czoła, natomiast wąski czubek do okolicy oczu i ust. 

Podobne zastosowanie ma roller, jednak w tym przypadku ruchoma końcówka dodatkowo masuje skórę. Dla spotęgowania efektów masażu twarzy w domu można stosować rollery pulsacyjne. 

.

Pielęgnacja skóry po domowym zabiegu

Nawet przy bardzo łagodnym masażu, ze względu na wielokrotną powtarzalność ruchów, dochodzi do złuszczania martwych komórek skóry. Usuwamy też nadmiar sebum i zanieczyszczeń, tym samym pory się odblokowują. Ponieważ masaż pozwala pobudzić krążenie, tkanki stają się miękkie i rozluźnione. Poprawia to ogólny wygląd skóry — jej powierzchnia jest wygładzona, z czasem staje się pełna blasku o równomiernym kolorycie. Ponadto dzięki oczyszczeniu cery i odblokowaniu porów, po masażu twarzy, szyi i dekoltu wszelkie składniki aktywne zawarte w stosowanych kosmetykach będą się znacznie lepiej wchłaniać. 

Bezpośrednio po masażu zadbaj więc o dostarczenie swojej twarzy substancji nawilżających i odżywczych. Pobudzona skóra, z lekko złuszczoną warstwą rogową potrzebuje też regeneracji. Wypróbuj np. Tolerance Hydra-10 krem nawilżający. Preparat ten przynosi skórze ulgę, łagodzi podrażnienia i stymuluje jej naturalne mechanizmy obronne. Kosmetyk nadaje się do każdego typu cery, a szczególnie tej suchej. 

av_tolerance_natsuko_180-9x16

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania 

Jak często wykonywać masaż twarzy?

Najlepsze efekty widać dzięki systematyczności. Dziesięciominutowy masaż warto więc wykonywać przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Codziennie można też delikatnie masować cerę podczas aplikacji kosmetyków. 

Po jakim czasie można zauważyć efekty masażu?

Już pierwszy zabieg daje skórze ukojenie i ułatwia wnikanie kosmetyków. Jeśli natomiast zależy nam na efektach w postaci wygładzenia zmarszczek i poprawy owalu twarzy, zwykle można się ich spodziewać po kilku-kilkunastu tygodniach.