Łuszcząca się skóra — dlaczego powstaje? Jak o nią zadbać?

Łuszcząca się skóra może wynikać z różnych przyczyn, począwszy od niewłaściwej pielęgnacji aż po różnego rodzaju choroby skóry. Dlatego ważne jest, aby nie ignorować tego objawu, a w sytuacji, kiedy problem nie ustępuje pomimo zastosowania środków prewencyjnych, konieczna może być wizyta u dermatologa. Jakie mogą być przyczyny łuszczącej się skóry? Jak pielęgnować skórę dotkniętą tym problemem? 

av_xeracalm-nutrition_ingredients_2_3282770155181_hd_1x1

.

Łuszcząca się skóra — skąd się bierze ten problem? 

Łuszczenie skóry jest procesem naturalnym, stanowiącym element cyklu odnowy komórkowej skóry. Jednak gdy proces ten staje się nadmierny, mamy do czynienia z problemem łuszczącej się skóry. Związane jest to z procesem keratynizacji, czyli tzw. odnowy komórkowej. Keratynocyty — podstawowe komórki budujące naskórek — przechodzą przez proces migracji z warstwy podstawnej naskórka aż do najbardziej zewnętrznego poziomu, tworząc warstwę rogową. W ciągu około 26-28 dni, komórki te obumierają i są naturalnie usuwane. Problem nadmiernego złuszczania się skóry pojawia się, gdy proces ten zostaje zaburzony. Obumarłe keratynocyty nie są eliminowane tak skutecznie, jak powinny, a warstwa rogowa zaczyna się gromadzić w sposób patologiczny, co prowadzi do powstawania widocznych łusek na powierzchni skóry. 

Przyczyną nadmiernego złuszczania się skóry może być jej suchość. Bez odpowiedniego nawilżenia sprawia, że proces keratynizacji może ulec zakłóceniu. Z kolei suchość skóry może być konsekwencją: nieodpowiedniej pielęgnacji, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV czy też chorób skóry (np. w przebiegu atopowego zapalenia skóry). 

Ważnym czynnikiem wpływającym na łuszczenie się skóry są predyspozycje genetyczne. Mutacje w DNA mogą prowadzić do zmniejszonej liczby gruczołów łojowych, które produkują sebum — naturalny nawilżacz skóry. Gdy jest produkowane w niewystarczającej ilości, skóra staje się sucha, co z kolei może prowadzić do nadmiernego złuszczania naskórka. 

av_xeracalm-ad_lipid-replenishing-balm_dermatologist_3282770154566_hd_9x16

.

Łuszczenie skóry a choroba. Kiedy może być objawem alarmującym?

Złuszczanie się skóry jest naturalnym procesem. Natomiast, gdy jest ono bardzo nasilone przewlekłe, mające tendencję do nawracania i nie ustępuje mimo stosowania odpowiednich preparatów nawilżających, to warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Być może jest ono jednym z symptomów choroby, w tym:

  • atopowego zapalenia skóry (AZS): chociaż jest najbardziej powszechne u dzieci, AZS może pojawić się u osób w każdym wieku. Charakterystyczne są dla niego suche, łuszczące się plamy, które często są silnie swędzące,
  • łuszczycy: jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która powoduje przyspieszone obumieranie komórek skóry, prowadzące do tworzenia się łusek. Oprócz łuszczącej się skóry może jej towarzyszyć również świąd i ból stawów,
  • łupieżu różowego: to stan skóry, który charakteryzuje się występowaniem różowych, owalnych plam pokrytych drobnymi łuskami. Łupież różowy zazwyczaj rozpoczyna się od jednej większej plamy, po czym po kilku dniach pojawiają się mniejsze,
  • niedoczynności tarczycy: hormony tarczycy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry. Ich niedobór podobnie, może prowadzić do suchej, łuszczącej się skóry,
  • choroby Hashimoto: jest to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Tak jak w przypadku niedoczynności tarczycy, Hashimoto może prowadzić do suchej, łuszczącej się skóry, 
  • cukrzycy typu II:  może powodować ona szereg problemów skórnych, w tym łuszczenie skóry, zwykle wynikające z nadmiernej suchości skóry lub zakażeń grzybiczych, które często towarzyszą tej chorobie.
av_xeracalm-ad_lipid-replenishing-balm_itching2_17_3282770154566_hd_full

.

Pielęgnacja łuszczącej się skóry. O czym należy pamiętać? 

Pielęgnacja łuszczącej się skóry jest ważna z kilku powodów. Przede wszystkim, skóra pełni ważne funkcje ochronne dla naszego organizmu. Jest pierwszą barierą ochronną przeciwko szkodliwym czynnikom zewnętrznym, takim jak bakterie, wirusy, promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska. Kiedy skóra jest sucha i łuszczy się, ta bariera ochronna może być uszkodzona, co zwiększa ryzyko infekcji i innych problemów skórnych. Dbanie o łuszczącą się skórę to również kwestia komfortu, ponieważ często towarzyszy jej uporczywy świąd, który znacząco może obniżać jakość naszego życia. Regularna pielęgnacja skóry, poprzez nawilżanie i delikatne oczyszczanie może zmniejszyć dotkliwość tych objawów. Wobec tego warto pamiętać przede wszystkim o:

  • nawadnianiu od wewnątrz: należy pamiętać o codziennym spożywaniu dużej ilości wody. Nie ma tu sztywnych reguł, ale zwykle sugeruje się picie około 8 szklanek wody dziennie. Woda pomaga utrzymać skórę nawilżoną od wewnątrz, wspierając jej elastyczność i zdrowy wygląd. Zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce, które zawierają dużo wody, również może być pomocnym elementem wspierającym.
  • używaniu delikatnych produktów do pielęgnacji: warto wybierać produkty do pielęgnacji skóry, które są bezzapachowe i nie zawierają alkoholu. Te substancje mogą wysuszać skórę i powodować podrażnienia. Zamiast tego lepiej  postawić na produkty ze składnikami, które nie nasilą problemów, np. dermokosmetyki, których skład został opracowany na podstawie wieloletnich badań klinicznych, 
  • regularnym nawilżaniu: kremy i balsamy nawilżające należy aplikować na skórę codziennie, najlepiej tuż po kąpieli lub prysznicu, gdy skóra jest jeszcze wilgotna. To pomaga zamykać wilgoć w skórze. Wybieraj kremy zawierające składniki takie jak lipidy, które przynoszą ulgę bardzo suchej skórze skłonnej do atopii, swędzenia i łuszczenia się. Skutecznym dermokosmetykiem nawilżającym może być: XERACALM A.D Balsam uzupełniający lipdiy 
  • łagodnym oczyszczaniu: należy unikać używania mydeł, które mogą wysuszać skórę. Zamiast tego, lepiej postawić na delikatne płyny do mycia ciała i twarzy (np. w formie pianki). Kiedy myjemy twarz, powinniśmy wystrzegać się szorowania skóry, gdyż może to uszkodzić jej naturalną barierę ochronną. Twarz należy oczyszczać rano i wieczorem, a zaraz potem nakładać serum i krem nawilżający.
  • ochrona przeciwsłoneczna: należy używać kremów z wysokim filtrem UV każdego dnia, niezależnie od pogody. Promieniowanie UV może przyspieszać proces starzenia skóry i powodować wysuszenie. Warto pamiętać, że promieniowanie UVA dociera do skóry nawet w pochmurne dni.
  • zdrowa dieta: dieta bogata w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze jest kluczowa dla zdrowia skóry. Dlatego też warto włączyć do swojego codziennego jadłospisu różnorodne posiłki zawierające dużo warzyw, owoców, orzechów, nasion, ryb i innych źródeł zdrowych tłuszczy. Warto pamiętać też o dostarczeniu organizmowi niezbędnych witamin, takich jak witamina A, C, E, które są kluczowe dla zdrowia i kondycji naszej skóry.
powrót do góry