.
Łuszcząca się skóra — skąd się bierze ten problem?
Łuszczenie skóry jest procesem naturalnym, stanowiącym element cyklu odnowy komórkowej skóry. Jednak gdy proces ten staje się nadmierny, mamy do czynienia z problemem łuszczącej się skóry. Związane jest to z procesem keratynizacji, czyli tzw. odnowy komórkowej. Keratynocyty — podstawowe komórki budujące naskórek — przechodzą przez proces migracji z warstwy podstawnej naskórka aż do najbardziej zewnętrznego poziomu, tworząc warstwę rogową. W ciągu około 26-28 dni, komórki te obumierają i są naturalnie usuwane. Problem nadmiernego złuszczania się skóry pojawia się, gdy proces ten zostaje zaburzony. Obumarłe keratynocyty nie są eliminowane tak skutecznie, jak powinny, a warstwa rogowa zaczyna się gromadzić w sposób patologiczny, co prowadzi do powstawania widocznych łusek na powierzchni skóry.
Przyczyną nadmiernego złuszczania się skóry może być jej suchość. Bez odpowiedniego nawilżenia sprawia, że proces keratynizacji może ulec zakłóceniu. Z kolei suchość skóry może być konsekwencją: nieodpowiedniej pielęgnacji, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV czy też chorób skóry (np. w przebiegu atopowego zapalenia skóry).
Ważnym czynnikiem wpływającym na łuszczenie się skóry są predyspozycje genetyczne. Mutacje w DNA mogą prowadzić do zmniejszonej liczby gruczołów łojowych, które produkują sebum — naturalny nawilżacz skóry. Gdy jest produkowane w niewystarczającej ilości, skóra staje się sucha, co z kolei może prowadzić do nadmiernego złuszczania naskórka.