Jak pozbyć się wągrów i zaskórników?

Wągry i zaskórniki to jedne z najczęstszych problemów skórnych, które wbrew pozorom dotykają nie tylko nastolatków. Zmagają się z nimi również dorośli bez względu na wiek. Są one nieestetycznymi zmianami, które mogą powodować spory dyskomfort i negatywnie wpływać na samoocenę. Istnieje wiele metod, które mogą pomóc w walce z wągrami i zaskórnikami - począwszy od codziennej pielęgnacji skóry, poprzez domowe sposoby, aż po profesjonalne leczenie. Jak pozbyć się wągrów i zaskórników raz na zawsze? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to często zadawane pytanie. 

av_acne_peau-mixte_zone-t_1x1

.

Czym różnią się wągry od zaskórników? 

Zaskórniki, nazywane potocznie wągrami, to zmiany skórne, które przyjmują postać małych, białych lub czarnych kropek, które zwykle pojawiają się na skórze twarzy, szyi i klatki piersiowej. Powstają w wyniku zablokowania ujścia mieszków włosowych przez sebum, które jest wydzieliną wytwarzaną przez gruczoły łojowe.  Zaskórniki najczęściej pojawiają się na twarzy – zwykle w strefie T, czyli w okolicach nosa, brody i czoła, gdzie skóra ma największą tendencję do przetłuszczania się. W efekcie zwiększona ilość sebum może prowadzić do zatkania porów. Czynniki, takie jak hormony, dieta, niedostateczna higiena skóry i używanie kosmetyków, które zatykają pory (tzw. komendogennych), mogą również wpływać na powstawanie wągrów, czyli zaskórników otwartych.

.

Dlaczego na naszej twarzy pojawiają się wągry i zaskórniki?

Zaskórniki powstają w głównej mierze ze względu nadmierną produkcję sebum – wydzieliny, wytwarzanej przez gruczoły łojotokowe, które znajdują się w skórze. Może to być następstwem: 

  • zmian hormonalnych, które są szczególnie uciążliwe i dotkliwe w okresie dojrzewania, ciąży, menstruacji czy menopauzy,
  • predyspozycji genetycznych – niektóre osoby mogą mieć „wrodzone” skłonności do nadprodukcji sebum,
  • używania nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry – mowa tu przede wszystkim o preparatach o „agresywnym” działaniu, częstym stosowaniu peelingów,
  • złych nawyków żywieniowych – diety bogatej w cukier i wysokoprzetworzone produkty,
  • niedostatecznej higieny skóry,
  • czynników zewnętrznych – w tym zanieczyszczenia powietrza, pracy w warunkach szkodliwych, etc.
  • zażywania leków hormonalnych,
  • nadmiernego narażenia na sytuacje stresogenne. 
av_acne_medicament_1x1

.

Jak pozbyć się wągrów i zaskórników za pomocą codziennej pielęgnacji? 

Wągry są problemem skórnym, który może być uciążliwy i nieestetyczny, ale zwykle można go zwalczyć za pomocą codziennej pielęgnacji skóry. Chcąc pozbyć się problematycznych zmian skórnych, powinniśmy zastosować się do kilku ważnych zasad: 

  1. Regularnie mycie twarzy: twarz należy myć dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Rano najlepiej używać delikatnego preparatu myjącego, zaś wieczorem najlepiej postawić na intensywniejszy w działaniu kosmetyk. Warto też pamiętać o demakijażu, który powinien poprzedzać mycie twarzy i jej tonizowanie. Do regularnego oczyszczania twarzy świetnie sprawdzi się Cleanance żel oczyszczający do twarzy, który został stworzony z myślą o skórze wrażliwej, tłustej i skłonnej do niedoskonałości. Z powodzeniem można go stosować zarówno rano, jak i wieczorem. 
  2. Stosowanie odpowiednich kosmetyków: preparaty powinny być dostosowane do potrzeb naszej skóry. Jeśli mamy skórę problematyczną, która przejawia skłonność do tworzenia zaskórników, to powinniśmy sięgać po kosmetyki przeznaczone do skóry trądzikowej.
  3. Tonizowanie skóry: używanie toniku często jest pomijanym elementem pielęgnacji. Nie jest to błąd, aczkolwiek odpowiednio dobrany do potrzeb naszej skóry tonik, może przywrócić równowagę skóry i normalizować wytwarzanie sebum.
  4. Regularne peelingowanie twarzy: kilka razy w tygodniu warto wykonywać peeling całej twarzy, używając przy tym delikatnych kosmetyków. Dobrze sprawdzi się peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty.
  5. Unikanie kosmetyków zapychających pory: mowa tu w szczególności o kosmetykach z olejami i lanoliną. 
av_acne_nettoyer-visage_4x5

.

Czy dieta i styl życia wpływają na pojawianie się wągrów i zaskórników? 

Styl życia, w tym niedostateczna doza aktywności fizycznej, palenie papierosów i nadmierny stres, mogą przyczyniać się do pojawiania się problemów skórnych, w tym zaskórników. Szczególnie niekorzystny wpływ może mieć dieta bogata w tłuste, przetworzone i wysokokaloryczne produkty. Chcąc zadbać o stan swojej skóry, należy wykluczyć z codziennego jadłospisu: tłuste i smażone potrawy, słodkie i gazowane napoje, fast foody, słodycze, chipsy i inne przekąski. Warto natomiast wybierać produkty bogate w witaminy A, C, E, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, cynk i selen, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry. Wśród tego typu produktów można wymienić: warzywa i owoce, orzechy, nasiona, ryby, jaja, mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe i rośliny strączkowe.

W przypadku, gdy zmiana diety i pielęgnacji twarzy, nie przyniosła zadowalających efektów, a na naszej twarzy nadal widnieją nieestetyczne zmiany, to warto skonsultować się z dermatologiem. Być może konieczne jest wykonanie badań ( w tym oznaczenie poziomu hormonów) i ustalenie przyczyny ich występowania. Dobrym pomysłem jest też udanie się do kosmetologa, który na podstawie wywiadu, wykona zabieg dostosowany do potrzeb naszej skóry.

powrót do góry