Jak czytać skład kosmetyków? Klucz do zdrowej i pięknej skóry
Przy decyzji o zakupie wybranego kosmetyku powinniśmy być w pełni świadomi jego składu oraz właściwości. Zdarza się jednak, że podczas wyboru produktów zwracamy większą uwagę na atrakcyjny wygląd opakowania niż na jego etykietę. Jest to duży błąd, ponieważ to właśnie odpowiednio dobrane składniki aktywne danego preparatu mogą stanowić o jego skutecznym i bezpiecznym działaniu. Trzeba jednak przyznać, że samodzielna analiza składników kosmetycznych dla osoby bez odpowiedniej wiedzy bywa dość trudna.
INCI — system nazewnictwa składników w kosmetykach
INCI (z angielskiego International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) to międzynarodowa baza, w której możemy znaleźć interesujące nas składniki kosmetyków. System obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz państwach należących do Unii Europejskiej. Zawiera cenne dla konsumentów informacje dotyczące dozwolonych substancji wykorzystywanych przy produkcji preparatów kosmetycznych, ale również wykaz składników zakazanych. Korzystając z bazy INCI można dowiedzieć się o potencjalnie drażniących substancjach oraz o tych o działaniu korzystnym. Głównym językiem stosowanym w bazie jest angielski, jednak nazwy surowców roślinnych zapisane są również po łacinie.
Dlaczego warto czytać i analizować skład produktów kosmetycznych?
Wielu kosmetologów i dermatologów zaleca swoim pacjentom, aby dokładnie zapoznawali się z informacjami na opakowaniach oraz ulotkach produktów. Szczególne znaczenie ma to podczas wyboru kosmetyków dla alergików, ponieważ niektóre składniki mogą wywoływać reakcje alergiczne lub podrażnienia. Dzięki przyswojeniu nazewnictwa składników szkodliwych dla naszej skóry możemy uniknąć nieprzyjemnych działań niepożądanych.
Skuteczność wybranego kremu lub serum zależy w dużej mierze od tego, czy kluczowy dla nas składnik znajduje się wysoko na liście przedstawionej przez producenta. Ważne są również inne informacje, takie jak niekomedogenność preparatu — to kosmetyki, które nie zatykają porów, co oznacza, że nie przyczyniają się do powstawania zaskórników. Tego rodzaju produkty można znaleźć w aptekach i specjalistycznych drogeriach. Mogą być zaliczane do grupy dermokosmetyków i nadają się nie tylko do codziennej pielęgnacji, ale także do stosowania podczas kuracji dermatologicznych. Niektóre kosmetyki o dobrym składzie, pozbawione konserwantów i sztucznych barwników, mogą być bezpieczne również dla delikatnej skóry dzieci. Taką informację powinniśmy znaleźć na opakowaniu produktu.
Popularne składniki kosmetyczne — jakie pełnią funkcje w produkcie?
Aby powstały wybrane kosmetyki, potrzebne są zróżnicowane substancje chemiczne pełniące określone funkcje:
· Substancjeaktywne — odpowiadają za właściwości kosmetyku i jego wpływ na skórę. Mogą działać na powierzchni naskórka lub docierać do głębszych warstw skóry. Obejmują składniki pochodzenia roślinnego, peptydy, substancje o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwbakteryjnym, łagodzącym, złuszczającym oraz witaminy A, E i C czy alfa-hydroksykwasy (o działaniu wielokierunkowym). Niektóre substancje aktywne stosowane w kosmetykach, np. kwas hialuronowy, tworzą warstwę okluzyjną na skórze, która zapobiega utracie wody, zmiękcza i wygładza naskórek.
·Substancje bazowe — stanowią większość masy kosmetyku, tworzą odpowiednią formułę preparatu i umożliwiają wprowadzenie do niej składników aktywnych. Należą do nich woda, alkohol, emulgatory czy środki powierzchniowo czynne,. Część substancji bazowych może również natłuszczać i nawilżać skórę.
Jakich składników powinniśmy unikać w kosmetykach?
·Konserwanty — niektóre mogą wywoływać reakcje alergiczne i podrażniać skórę.
·Oleje mineralne — produkty zawierające je w składzie są komedogenne, co oznacza, że mogą zatykać pory i powodować powstawanie zaskórników.
·Aluminium zakłóca proces wydzielania potu, blokując gruczoły potowe.
·Składniki zapachowe — niektóre z nich mogą podrażniać skórę oraz powodować reakcje alergiczne.
Podsumowanie
Zrozumienie składu kosmetyków to pierwszy krok do świadomej pielęgnacji, dzięki której można odpowiedzieć na indywidualne potrzeby skóry. Wybierając produkty z dobrymi składnikami, możemy skutecznie zadbać o zdrowie, wygląd, unikając jednocześnie podrażnień czy innych niepożądanych reakcji. Jeśli nie potrafimy sami dokonać analizy składu używanych przez siebie kosmetyków, skorzystajmy z pomocy dostępnych narzędzi np. w postaci międzynarodowego systemu INCI.
Źródła:
1. Maćkiewicz, M. Jakie substancje wchodzą w skład kosmetyków i w jaki sposób oddziałują na nasz organizm? Zintegrowana Platforma Edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, https://zpe.gov.pl/b/jakie-substancje-wchodza-w-sklad-kosmetykow-i-w-jaki-sposob-oddzialuja-na-nasz-organizm/PkKb6d8T4,
2. Noszczyk, M. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.