Inflammaging — czym jest i jak mu przeciwdziałać?
Inflammaging to stosunkowo nowy termin, który zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród badaczy, specjalistów kosmetologii czy lekarzy medycyny estetycznej. Słowo to stanowi połączenie dwóch angielskich określeń: inflammation (zapalenie) oraz aging (starzenie się) i oznacza zjawisko przedwczesnego starzenia, które wynika z przewlekłego stanu zapalnego wywołanego np. przez stres oksydacyjny. Pojęcie „inflammaging” może odnosić się również do skóry.
Inflammaging — problem naszych czasów?
Pojawia się coraz więcej badań potwierdzających, że współcześnie inflammaging nie jest zjawiskiem odosobnionym, lecz dotyka praktycznie każdego z nas — w szczególności osoby, które mieszkają w dużych miastach i aglomeracjach. Czynnikiem determinującym te zmiany, mogą być szkodliwe wolne rodniki wytwarzane w organizmie, smog i zanieczyszczenia powietrza. Jak możemy przeciwdziałać temu zjawisku? Najskuteczniej poprzez zdrowy tryb życia i odpowiednią pielęgnację skóry.
Z czego wynika przewlekły stan zapalny w skórze?
Stan zapalny jest procesem, który w niektórych sytuacjach[2] wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, w tym skóry — umożliwia m.in. gojenie się ran. Kiedy jednak proces zapalny trwa dłużej niż powinien i przekształca się w formę przewlekłą, ma negatywny wpływ na skórę i przyczynia się do jej przedwczesnego starzenia. Zjawisko zwane inflammagingiem jest efektem oddziaływania ekspozomu, czyli połączenia szkodliwych czynników zewnętrznych (np. zanieczyszczeń powietrza, smogu, promieniowania UV) i czynników wewnętrznych (np. nieodpowiedniej diety, palenia tytoniu, nadużywania alkoholu, niedoboru snu, długotrwałego stresu czy braku aktywności fizycznej), na które człowiek narażony jest przez całe życie.
Szacuje się, że w 80% to właśnie ekspozom wpływa na przebieg procesu starzenia. Genetyka determinuje ilość i rodzaj zmarszczek jedynie w 20%. [2] O ile szkodliwe oddziaływanie czynników wewnętrznych w większości wiąże się często z naszymi świadomymi wyborami, o tyle na obecność czynników zewnętrznych często nie mamy żadnego wpływu. Niemniej ciągła i nadmierna ekspozycja na nie sprzyja powstawaniu stanu zapalnego o niskim nasileniu i przewlekłym charakterze, co osłabia kondycję naszej skóry.
Stres oksydacyjny i jego wpływ na skórę
Bezpośrednią przyczyną powstawania stanu zapalnego w organizmie jest stres oksydacyjny. Jest on związany z brakiem równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami, których rolą jest ich neutralizowanie. Jeśli wolnych rodników jest za dużo (np. przez stres, zanieczyszczenie powietrza, niezdrową dietę czy palenie papierosów), narażają one komórki skóry, białka i DNA na uszkodzenia. Stres oksydacyjny prowadzi do występowania różnych chorób i problemów skórnych, w tym przyspieszonego procesu starzenia się.
Zjawisko inflammagingu, spowodowane przez przewlekły stan zapalny skóry i stres oksydacyjny, przekłada się na:
● redukcję ilości fibroblastów, a tym samym zmniejszoną produkcję kolagenu i elastyny — białek, które zapewniają jędrność i elastyczność skóry,
● zaburzenia pracy melanocytów i osłabienie wrodzonej zdolności skóry do ochrony przed promieniami UV — sprzyja to powstawaniu przebarwień, podrażnień i innych niedoskonałości skórnych,
● osłabienie bariery ochronnej skóry i układu odpornościowego, co w większym stopniu naraża skórę na działanie wirusów, bakterii i szkodliwych czynników środowiskowych,
● niszczenie lipidów w naskórku, w wyniku czego zmniejsza się ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.