Domowe sposoby na trądzik — poznaj najskuteczniejsze rozwiązania

Zmiany trądzikowe zwykle mają charakter przewlekły. Nieleczone mogą się nasilać, rozprzestrzeniać, a nawet pozostawiać nieestetyczne blizny i przebarwienia. Najlepsze efekty przynosi terapia pod okiem dermatologa. Niekiedy jednak trądzik może mieć na tyle łagodny przebieg, że pomocne okazują się domowe metody. Co więcej, domowe sposoby na trądzik, głównie obejmujące właściwą pielęgnację, są kluczowym elementem wspomagającym terapię zalecaną przez specjalistów. Sprawdź, co może pomóc na trądzik u osób dorosłych i nastolatków!

av_ingredient_complexe-protecteur-reparateur

.

Czym właściwie jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity (zwyczajny) jest najczęściej diagnozowaną dermatozą skóry. To schorzenie, które w większości przypadków dotyczy nastolatków, ale problem pojawia się także u osób starszych. Nieestetyczne wykwity zwykle pojawiają się na twarzy — w okresie dojrzewania głównie w tzw. strefie T (na czole, nosie i brodzie), a w przypadku osób dorosłych najczęściej w jej dolnej części (na brodzie, wzdłuż linii żuchwy). Zmiany skórne mogą tworzyć się także na innych partiach ciała, zwłaszcza na ramionach, szyi, dekolcie i plecach, a u mężczyzn — także na pośladkach.

W przypadku trądziku należy podjąć leczenie możliwie najszybciej, ponieważ jest to schorzenie przewlekłe, które bez odpowiedniego postępowania może prowadzić do trwałych zmian w postaci blizn i przebarwień pozapalnych.

.

Czy można pozbyć się trądziku domowymi sposobami?

W zależności od wieku osoby ze zmianami trądzikowymi tę chorobę skóry określa się jako trądzik młodzieńczy lub późny. Z kolei mając na uwadze główne przyczyny powstawania, wyróżnia się m.in. trądzik hormonalny, wywołany czy różowaty. Inny podział uwzględnia charakter zmian. Najłagodniejsza postać tej dermatozy to trądzik zaskórnikowy. Cechują go zaskórniki otwarte i zamknięte, bez obecności stanu zapalnego. Gdy w wągrach dojdzie do kolonizacji bakterii i rozwoju stanu zapalnego, rozwijają się bardziej charakterystyczne dla trądziku pryszcze, często wypełnione ropną wydzieliną. Wówczas mowa o trądziku grudkowo-krostkowym. W takich przypadkach niekiedy można pozbyć się trądziku domowymi sposobami. Jeśli jednak dochodzi do zaostrzenia zmian, co objawia się poprzez rozległe wykwity guzkowe, cystowe i torbielowate, a także obecność zaczerwienienia i obrzęku, zwykle niezbędne jest odpowiednie leczenie pod okiem dermatologa, a domowe sposoby należy traktować jako wsparcie.

av_ingredient_glycerine-vegetale_1x1

.

Przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego i dorosłych

Zanim do codziennej pielęgnacji wprowadzimy domowe metody czy inne sposoby postępowania, ważne jest ustalenie charakteru zmian oraz ich etiologii. Trądzik jest złożonym problemem, który wynika z obecności kilku nieprawidłowości jednocześnie, takich jak:

  • Zaburzenia keratynizacji okołomieszkowej — w wyniku wzmożonego złuszczania martwych komórek naskórka dochodzi do ich przesuwania się w głąb kanalików mieszkowych, które jednocześnie stanowią ujście dla łoju skórnego. W konsekwencji gromadzące się keranocyty blokują te gruczoły, przyczyniając się do powstawania zaskórników.
  • Nadreaktywność gruczołów łojowych — wzmożona praca gruczołów łojowych, czyli nadmierne wydzielanie sebum, to jeden z głównych czynników prowadzących do rozwoju zmian trądzikowych.
  • Nadkażenie bakteryjne — na powierzchni skóry naturalnie bytują bakterie. Martwe komórki naskórka w połączeniu z nadmiarem sebum i zanieczyszczeniami stanowią dla nich idealną pożywkę. Natomiast wzmożona kolonizacja bakterii w porach skórnych prowadzi do rozwoju zmian zapalnych.

Wymienione nieprawidłowości mogą być spowodowane przez wiele czynników. Jako przyczyny trądziku wymienia się m.in. predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, niewłaściwą pielęgnację, niezdrową dietę, stres czy zanieczyszczenia środowiskowe.

.

Najlepsze domowe sposoby walki z trądzikiem

Warto pamiętać, że skóra trądzikowa potrzebuje wielowymiarowej troski. Aby wyleczyć trądzik, należy dobierać wyłącznie łagodne preparaty, które nie doprowadzą do zaostrzenia zmian. Do domowych sposobów trzeba więc podchodzić z rozwagą. Różnego rodzaju mikstury i maseczki składające się preparatów spożywczych wbrew pozorom mogą prowadzić do podrażnień delikatnej skóry i nasilenia niedoskonałości. Przykładem jest soda oczyszczona, która faktycznie działa antyseptycznie, ale też zaburza naturalne pH skóry i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Sięgając więc po naturalne sposoby na trądzik, należy w pierwszej kolejności zastosować je na niewielkim obszarze skóry i sprawdzić jej tolerancję.

Aby złagodzić objawy trądziku, można wypróbować m.in. produkty, takie jak:

  • Olejek z drzewa herbacianego — działa łagodnie przeciwbakteryjnie, a także normalizuje pracę gruczołów łojowych.
  • Aloes — jego sok i miąższ wykazują silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i nawilżające, a także przyspieszają gojenie.
  • Cynamon — wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Należy zmieszać jego niewielką ilość z odrobiną wody, tak aby powstała gęsta papka. Jest to sposób na pojedyncze pryszcze — mieszankę nakładamy punktowo, omijając zdrową skórę!
  • Kurkuma — również nakłada się ją punktowo na krosty, w formie gęstej pasty.
  • Drożdże — mogą pomóc pozbyć się trądziku po zastosowaniu zewnętrznym (w formie maseczki), jak również w formie pitnej.
  • Bratek polny — ziele to hamuje łojotok. Można stosować je do picia po zaparzeniu.
av_ingredient_complexe-c-pearl_1x1

.

Domowe sposoby na trądzik — prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej i dermokosmetyki 

Odpowiednio dobrane, domowe sposoby na trądzik zmniejszają jego objawy, mogą też pomagać w redukcji punktowych zmian. Jednak nie należy traktować ich jako jedyny sposób walki z tym problemem. Aby skutecznie pozbyć się trądziku, trzeba przede wszystkim systematycznie dbać o cerę, wybierając dermokosmetyki odpowiednie do tego typu skóry. W codziennej pielęgnacji cery trądzikowej można stosować wybrane kosmetyki Avène. Warto też pamiętać o podstawowych zasadach:

  • skórę należy oczyszczać przynajmniej dwa razy dziennie; 
  • wieczorem należy myć twarz dwukrotnie za pomocą letniej wody i środków, które jednocześnie działają antybakteryjnie, nawilżają skórę i nie naruszają pH na jej powierzchni;
  • każdorazowo po umyciu warto zastosować tonik przeznaczony dla cery trądzikowej;
  • w następnym kroku należy aplikować emulsję lub koncentrat zawierający składniki bezpieczne dla skóry problematycznej o właściwościach zwężających pory; 
  • na większe wykwity warto nakładać preparaty do stosowania punktowego;
  • cera trądzikowa również może być odwodniona, dlatego krem nawilżający o lekkiej formule jest podstawą;
  • w ciągu dnia skórę należy chronić, aplikując krem przeciw niedoskonałościom z filtrem UV.
av_ingredient_complexe-oleo-apaisant_1x1

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania 

Czy istnieją domowe sposoby na trądzik różowaty? 

Trądzik różowaty jest specyficzną odmianą dermatozy, która ma związek z osłabieniem naczyń krwionośnych. Jeśli chodzi o domowe sposoby, w tym przypadku polegają one jedynie na unikaniu czynników, które mogą zaostrzać objawy. Leczenie powinno odbywać się pod okiem dermatologa. 

Czy domowe sposoby na pryszcze wystarczą? 

Stosowanie samodzielnie przygotowywanych mieszanek, które są przedstawiane jako skuteczne domowe sposoby na trądzik może przynieść efekty, o ile są one połączone z systematyczną pielęgnacją skóry i dbałością o higienę. Naturalne metody nie pomogą jednak przy nasilonych zmianach. 

Jak poradzić sobie z trądzikiem wieku dorosłego? 

Miejscowe sposoby na trądzik u dorosłych nie różnią się od metod stosowanych w przypadku nastolatków. Często jednak u osób dojrzałych konieczne są dodatkowe działania, np. terapia hormonalna czy zmiana złych nawyków, czyli wykluczenie czynników odpowiedzialnych za powstawanie wykwitów. 

Czy trądzik można wyleczyć? 

Trądzik to choroba przewlekła, jednak w wielu przypadkach można się jej całkowicie pozbyć, w czym pomaga systematyczna pielęgnacja, a w razie potrzeby leczenie miejscowe lub ogólne, które ustala lekarz. 

Źródła:
Katarzyna Janda, Magdalena Chwiłkowska, Trądzik pospolity, etiologia, klasyfikacja, leczenie: https://ojs.pum.edu.pl/pomjlifesci/article/viewFile/24/22 [dostęp: 17.11.2023]
powrót do góry