Czym są zaskórniki? Jak powstają?

Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, to rezultat zablokowania porów skóry. Jest to problem charakterystyczny dla cery tłustej. Zaskórniki powstają w wyniku nadmiernej produkcji sebum i gromadzenia się zrogowaciałego naskórka. Wyjaśniamy, co to są zaskórniki, jakie są najczęstsze przyczyny ich występowania oraz prezentujemy metody ich usuwania.

 

.

Zaskórniki – co to jest?

Zaskórniki to wykwity skórne, które występują niezależnie od wieku, chociaż najczęściej dotyczą osób w okresie dojrzewania. Mówimy wówczas o łagodnej zaskórnikowej postaci trądziku (Acne comedonica). Zmiany w postaci otwartych i zamkniętych zaskórników zlokalizowane są głównie w tzw. strefie T, czyli na brodzie, czole i nosie. Często spotykane są również zaskórniki na plecach, dekolcie i ramionach. W tych rejonach komórki produkujące sebum są szczególnie aktywne. Różnego rodzaju czynniki, m.in. brak odpowiedniej pielęgnacji, mogą doprowadzić do przerodzenia się trądziku zaskórnikowego w poważniejsze problemy dermatologiczne.

av_acne_adolescent_miroir_1x1

.

Przyczyny powstawania zaskórników

Zaskórniki to jeden z problemów cery tłustej, towarzyszących łojotokowi. Łój skórny (sebum) to substancja, która przy prawidłowym wydzielaniu ma działanie ochronne. Jednak gdy jest produkowana w nadmiernych ilościach, może doprowadzić do zatkania porów skóry i pojawienia się niedoskonałości, takich jak zaskórniki, grudki i krostki. Przyczyną zaskórników jest również gromadzenie się martwych komórek naskórka, co prowadzi do zablokowania porów skóry i pojawienia się stanów zapalnych.

Na rozwój zaskórników wpływ na również nieprawidłowe pH skóry. Odczyn kwaśny zmniejsza produkcję niekorzystnych hormonów w skórze, a tym samym zmniejsza tendencje do zatykania porów i tworzenia się zaskórników. Problemy cery łojotokowej w dużej mierze wynikają też z predyspozycji genetycznych.

Czynniki zewnętrzne, sprzyjające występowaniu zaskórników to m.in.:

  • zanieczyszczenia środowiska,
  • nieprawidłowa dieta,
  • niedobór witamin,
  • nadmierny stres,
  • niekorzystne warunki pracy,
  • stosowanie niektórych leków,
  • promieniowanie UV,
  • suche powietrze,
  • nieodpowiednia pielęgnacja twarzy.

Zaskórniki mogą pojawiać się pod wpływem źle dobranych kosmetyków kolorowych, zawierających w swoim składzie substancje komedogenne (sprzyjające powstawaniu zaskórników). Mówimy wówczas o tzw. trądziku kosmetycznym (Acne cosmetica). Ustalenie przyczyny występowania zaskórników jest konieczne w celu ich skutecznego usuwania.

.

Zaskórniki – jak powstają?

Pierwszym etapem procesu powstawania zaskórników są tzw. mikrozaskórniki, które lokalizują się w ujściach mieszków włosowych. Pod wpływem niekorzystnych czynników te mikroskopijne zmiany skórne przekształcają się w pełnowymiarowe zaskórniki widoczne gołym okiem. Z biegiem czasu wągry mogą przerodzić się w grudki lub krostki.

Zaskórniki powstają w konsekwencji zaburzenia procesu keratynizacji, który zachodzi w naskórku skóry i polega na tworzeniu się warstw zrogowaciałych komórek. Tym samym zaskórniki to zatkanie ujścia gruczołów łojowych na skórze. W wyniku zaburzenia keratynizacji, komórki naskórka mogą ulegać nadmiernemu złuszczaniu lub zbyt wolnemu odchodzeniu, co prowadzi do zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Nadmiar sebum może zacząć gromadzić się w gruczołach łojowych i mieszku włosowym, co w końcu prowadzi do zablokowania ujścia gruczołu. Zablokowane ujście powoduje, że sebum nie może swobodnie wydostać się na powierzchnię skóry, co skutkuje powstawaniem zaskórników. Pod wpływem działania powietrza zawartość zanieczyszczonych porów ulega utlenieniu i staje się ciemniejsza.

av_acne_cicatrisation_acne_1x1

.

Rodzaje zaskórników – czym się różnią zaskórniki otwarte od zamkniętych?

Zaskórniki można podzielić na dwa rodzaje:

  • Otwarte zaskórniki – ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych są drożne, sebum wydzielane jest na zewnątrz. Ciemne zabarwienie zaskórnika świadczy o utlenieniu jego zawartości w wyniku kontaktu z powietrzem.
  • Zaskórniki zamknięte – ujście gruczołu łojowego jest całkowicie niedrożne, słabo widoczne w postaci żółtawego lub białego, niewielkiego punktu. Ten typ zaskórników najczęściej prowadzi do powstawania zmian zapalnych, czyli grudek, krostek i guzków.
av_cleanance_range_2_post_3282770207774_3282770202854_3282770144970_bd_9-16

.

Jak usunąć zaskórniki?

Z pojedynczymi zaskórnikami można poradzić sobie samodzielnie, stosując odpowiednią pielęgnację skóry, która powinna opierać się o produkty o działaniu łagodzącym, takie jak dermokosmetyki Avène przeznaczone do skóry z niedoskonałościami. Ważną rolą zapobiegawczą ma przede wszystkim oczyszczanie skóry. Aby zapobiegać powstawaniu zaskórników, nie można lekceważyć tego etapu pielęgnacji. Celem domowych sposobów na zaskórniki jest:

  • powstrzymanie powstawania zaskórników,
  • działanie matujące i stabilizujące wydzielanie sebum,
  • delikatne działanie antybakteryjne,
  • właściwe nawilżenie skóry,
  • zachowanie balansu pomiędzy oczyszczaniem a wzmacnianiem bariery hydrolipidowej skóry.

Gdy zaskórników pojawia się coraz więcej, warto udać się na wizytę do dermatologa, ponieważ może być to początkowy objaw trądziku. Lekarz może zalecić zabiegi komedolityczne (wspomagające usuwanie zaskórników), a w razie potrzeby również miejscowe antybiotyki zwalczające stan zapalny. W trakcie leczenia konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Metoda usuwania zaskórników powinna być dopasowana do rodzaju zmian trądzikowych, z którymi się zmagamy. Zaskórniki zamknięte na przykład wymagają głębszego i intensywniejszego złuszczenia ze względu na warstwę naskórka, która je pokrywa niż zaskórniki otwarte.

W domowej pielęgnacji cery zaskórnikowej po zabiegach dermatologicznych sprawdzą się przede wszystkim produkty nawilżające i zmiękczające, które zrekompensują suchość spowodowaną procedurami złuszczającymi. Do pielęgnacji należy włączyć również produkty niekomedogenne, które zapobiegają powstawaniu nowych zaskórników.

Wiele osób próbuje samodzielnie pozbyć się zaskórników poprzez ich wyciskanie. Nie jest to jednak praktyka korzystna dla zdrowia skóry. Usuwanie zaskórników może być wykonywane jedynie przez doświadczonego kosmetologa lub lekarza. Nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu może doprowadzić do powstawania ran, a w konsekwencji do stanów zapalnych i blizn. 

av_acne_adolescente_laver_visage_1x1

.

Metody zapobiegania zaskórnikom

Podstawą profilaktyki przeciwko zaskórnikom jest odpowiednia pielęgnacja twarzy. Przemywaj skórę regularnie – najlepiej dwa razy dziennie. Poranne oczyszczanie twarzy jest niezbędne, aby usunąć nadmiar sebum skumulowanego przez noc oraz pozostałości kremu nałożonego przed spaniem. Podczas wieczornej pielęgnacji najważniejszy jest bardzo dokładny demakijaż. Poza tym warto oczyścić twarz po powrocie z siłowni i po każdym innym wysiłku fizycznym. Pamiętaj o tym, żeby oprócz środków myjących, stosować też delikatny tonik, który przywraca skórze prawidłowe pH. Raz na kilka dni wykonaj peeling twarzy, aby usunąć martwe komórki naskórka i odblokować pory skóry.

Ze względu na złożoność problemu, jakim są zaskórniki, aby im zapobiegać, należy również zadbać o prawidłową dietę. Główną zasadą jest unikanie żywności wysokoprzetworzonej, zawierającej duże ilości cukru i tłuszczów, zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans. W trosce o piękny wygląd cery ogranicz spożywanie słodyczy, potraw smażonych, soli oraz produktów zawierających konserwanty i sztuczne barwniki. Zrezygnuj z używek – alkohol i tytoń działają bardzo niekorzystnie na stan cery. Kondycję skóry poprawia żywność bogata w witaminę A, witaminy z grupy B, cynk oraz błonnik. Wybieraj potrawy i składniki wspomagające detoksykację organizmu. Pij dużo wody. Zdrowe odżywianie nie tylko usprawnia oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii, ale też wpływa na regulację gospodarki hormonalnej.

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania

Czy zaskórniki same znikną, jeśli nic nie będę z nimi robić?

Nie trzeba stosować specjalnych zabiegów, aby pozbyć się zaskórników. Jednak żeby zniknęły samoistnie, trzeba zadbać o zdrową dietę oraz odpowiednią pielęgnację skóry twarzy, opierającą się na dokładnym oczyszczaniu i nawilżaniu. Oczywiście można udać się do kosmetologa czy dermatologa w celu dopasowania indywidualnego rytuału pielęgnacji. Wtedy działania będą skupione na specyfice problemu. Można również poddać się zabiegom takim jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, peeling kawitacyjny, które również mają wysoką skuteczność w walce z zaskórnikami. 

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych domowymi sposobami?

Zamknięte zaskórniki są problemem, z którym niezwykle trudno jest poradzić sobie domowymi sposobami na wągry. Nie należy ich wyciskać. We własnym zakresie można zadbać o dobór kosmetyków przeznaczonych do cery z niedoskonałościami. Musisz jednak mieć świadomość, że proces ten może długo potrwać. Jeśli chcesz szybko pozbyć się zaskórników zamkniętych, zwróć się o pomoc do specjalisty - dermatologa lub kosmetologa. Zaawansowane zmiany skórne można usuwać przy pomocy nowoczesnych zabiegów, np. z użyciem laseroterapii.

Jak usunąć zaskórniki z nosa?

Czarne zaskórniki na nosie stanowią szczególnie uciążliwy defekt estetyczny. Zadbaj o codzienne, dokładne oczyszczanie skóry oraz przynajmniej raz w tygodniu wykonuj peeling, skupiając się szczególnie na okolicach, w których występują zaskórniki. Pomocniczo możesz sięgnąć po specjalne plastry, które po zwilżeniu przykleja się na nosie i odkleja po kilku minutach wraz z wągrami. 

Jakie serum można stosować przy zaskórnikach?

Codzienną pielęgnację cery zaskórnikowej warto wzbogacić o zastosowanie serum korygującego Avène Cleanance Women. Po dokładnym oczyszczeniu twarzy wmasuj produkt w skórę. Serum korygujące ogranicza utlenianie sebum, wygładza skórę i zmniejsza rozszerzone pory. Po jego zastosowaniu możesz nałożyć na skórę krem nawilżający.

powrót do góry