Co pomaga na swędzenie skóry? Poznaj sposoby na złagodzenie świądu!

Uporczywy świąd skóry twarzy i ciała to powszechnie występujący problem dermatologiczny, który obniża jakość codziennego funkcjonowania. Osoby odczuwające tę przykrą  dolegliwość często starają się łagodzić objawy tradycyjnymi metodami. Jednak domowe sposoby na swędzenie skóry w wielu przypadkach nie przynoszą pożądanych rezultatów. Pamiętajmy, że takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem i postępować zgodnie z jego zaleceniami, np. wprowadzić zmiany w codziennej pielęgnacji skóry z zastosowaniem odpowiednio dobranych preparatów. Podpowiadamy, co pomaga na swędzenie skóry!

Jak złagodzić swędzenie skóry suchej i podrażnionej?

Podrażniona i sucha skóra może powodować świąd i prowokować drapanie, które przynosi jedynie chwilową ulgę. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest stosowanie dermokosmetyków, które łagodzą tego typu dolegliwości i mogą sprawiać, że świąd szybciej ustąpi. Tak więc, co pomaga na swędzenie skóry? Jednym z takich preparatów jest koncentrat kojący z gamy produktów  XeraCalm A.D od Avène, który zawiera m.in. składnik aktywny wyizolowany z wody termalnej.

Łagodzi on swędzenie u osób z podrażnieniem i nadmierną suchością skóry, a przy tym działa regenerująco oraz ochronnie. Obecna w składzie woda termalna Avène naturalnie koi i przeciwdziała podrażnieniom. Warto dodać, że ten sterylny kosmetyk o właściwościach przeciwświądowych:

  • jest bezzapachowy,
    nie zawiera konserwantów,
  • nie zatyka porów skóry.

Koncentrat kojący redukuje świąd skóry twarzy i ciała (może być aplikowany również na delikatne obszary, takie jak np. powieki). Co ważne, ten emolient nadaje się do stosowania już od pierwszych dni życia.

Gdy skóra uporczywie swędzi — co pomaga na swędzenie skóry skłonnej do alergii?

Skóra wrażliwa i skłonna do alergii może wiązać się ze swędzeniem, pieczeniem i powstawaniem różnych zmian skórnych, których nie należy bagatelizować. Warto udać się na konsultację do lekarza dermatologa, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę i wdroży optymalny plan leczenia.

Specjalista, poza wywiadem medycznym i badaniem fizykalnym, może zalecić też przeprowadzenie badań laboratoryjnych (np. morfologii, parametrów czynności tarczycy), testów skórnych lub pokarmowych. Niekiedy konieczne mogą być również dodatkowe badania histopatologiczne i obrazowe.

Również i tutaj ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrana pielęgnacja dermokosmetyczna. Co pomaga na swędzenie skóry?Dobrym przykładem jest krem łagodząco-regenerujący z linii  Tolérance od Avène, przeznaczony do skóry nadwrażliwej, reaktywnej, alergicznej, o obniżonym progu tolerancji. Podobnie jak inne  kosmetyki dla alergików, nie zawiera substancji zapachowych, konserwantów, wspiera regenerację skóry i poprawia poziom jej nawilżenia. Ma przyjemną konsystencję i dzięki  ultrałagodzącemu składnikowi D-Sensinose™, pozwala uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami w postaci świądu, pieczenia i mrowienia skóry już w kilkadziesiąt sekund. Warto aplikować krem na problematyczne obszary kilka razy dziennie.

Jak złagodzić świąd skóry twarzy i ciała? Zmiany w codziennej pielęgnacji

By zniwelować uczucie swędzenia, złagodzić zaczerwienienia i inne dolegliwości wywołujące dyskomfort, należy dobrze przyjrzeć się swojej codziennej pielęgnacji skóry i wyeliminować kosmetyki zawierające substancje potencjalnie drażniące. Produkty kosmetyczne muszą być dobrane indywidualnie, z uwzględnieniem określonych potrzeb (szczególnie w przypadku AZS, łuszczycy i innych chorób skóry). Warto w tym celu skonsultować się z dermatologiem, który wskaże nam, jakie dermokosmetyki wspomogą poprawę kondycji skóry, pomogą pozbyć się swędzenia i złagodzą pozostałe objawy. Bardzo ważne jest stosowanie łagodnych kosmetyków myjących, które nie podrażnią dodatkowo skóry i nie naruszają jej bariery hydrolipidowej. W przypadku swędzenia skóry, często zaleca się też stosowanie produktów o właściwościach nawilżających i niekomedogennej formule.

Pomocny w łagodzeniu swędzenia spowodowanego podrażnieniem i przesuszeniem skóry może okazać się np. krem z gamy Cicaflate+, który zawiera postibiotyczny składnik aktywny [C⁺-Restore]™. Krem bogaty w wodę termalną Avène koi, łagodzi uczucie dyskomfortu i regeneruje podrażnioną skórę. Dermokosmetyk przyspiesza proces odbudowy naskórka.

Warto pamiętać, że jeżeli skóra swędzi, należy unikać jej intensywnego tarcia ręcznikiem i drapania. Czynności te sprzyjają podrażnieniom i w konsekwencji dalszemu utrzymywaniu się objawów. Należy zrezygnować z długich i gorących kąpieli, które sprawiają, że skóra pozbawiona cennego sebum jest bardziej narażona na przesuszenie i swędzenie. Warto też wprowadzić modyfikacje diety, zadbać o odpowiednią podaż produktów będących źródłem:

  • kwasów tłuszczowych omega-3,
  • cynku,
  • witaminy A,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminy E,
  • witaminy C.

Przy nieprzyjemnym wrażeniu swędzenia całego ciała zalecamy noszenie luźnej odzieży wykonanej z „oddychających”, naturalnych tkanin (dopasowane ubrania z syntetycznych materiałów mogą powodować nasilenie objawów skórnych).

Źródła:

 https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/161009,histamina,

 https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175312,swiad.