Blizna pooperacyjna — czym smarować i jak masować bliznę po operacji? 

av_ingredient_retinaldehyde_1x1

Zrozumienie własnej skóry podstawą prawidłowego procesu gojenia się rany

Twoja skóra, która składa się z 3 warstw (naskórek, skóra właściwa, tkanka podskórna) działa jak super tarcza, która w naturalny sposób regeneruje się po kontakcie ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Po zabiegu chirurgicznym automatycznie uruchamiany jest wieloetapowy proces gojenia, podczas którego następuje regeneracja tkanek.

Proces gojenia trwa nawet do 2 lat! Chociaż Twoja skóra ma niezwykłą zdolność do naturalnej regeneracji, która dokonuje się z upływem czasu, nie oznacza to wcale, że należy ją zostawić samą sobie. Możemy wpłynąć na proces gojenia poprzez ukierunkowaną pielęgnację wdrożoną na samym początku, dzięki której rana wygoi się prawidłowo, a ewentualna blizna będzie mniej widoczna.

Właściwa pielęgnacja a rodzaje blizn 

Zwykle organizm radzi sobie z uszkodzeniami skóry, ale jeśli uraz był duży, a proces gojenia przebiega nieprawidłowo, zamiast białych i dyskretnych blizn mogą powstawać blizny przerostowe, keloidowe (bliznowce) i atroficzne (zanikowe). Te szczególnie nieestetyczne powstają w wyniku nieprawidłowego ułożenia włókien kolagenu. Powstawanie wypukłych blizn z powodu większej produkcji kolagenu może wynikać z drażnienia tkanek na etapie gojenia, np. rozdrapywania rany prowadzącego do przerostu blizny. Z kolei deficyt składników skutkuje zmianami zanikowymi w postaci widocznych zagłębień. Przebieg procesu tworzenia się blizny pooperacyjnej zależy od wielu czynników. Zwykle rany goją się najefektywniej u osób młodych do 20 roku życia. Później naturalnie spowalnia metabolizm komórkowy i zdolność organizmu do samoregeneracji. Zaburzenia procesu gojenia i bliznowacenie może stanowić nie tylko problem estetyczny — włóknista tkanka łączna może być twarda, powodować przykurcze mięśni, swędzenie, dyskomfort, a nawet ból. 

Blizny dzielimy również w zależności od przyczyny ich powstawania — na blizny po cesarskim cięciu, po drobnych zabiegach, czy poważniejszych operacjach. Jednak do wszystkich blizn, niezależnie od ich rodzaju, ma zastosowanie jedna podstawowa zasada: każdy, nawet najdrobniejszy gest, który wykonasz dla swojej skóry, może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy wyglądu Twojej blizny. Im szybciej zadbasz o ranę pooperacyjną i późniejszą pielęgnację blizny, tym lepszy efekt uzyskasz!

Jak możesz poprawić wygląd swojej blizny? Naturalne metody leczenia 

Zabiegi pielęgnacyjne na skórę i blizny to coś, czego nigdy nie jest za wiele. Zastosuj się do naszych porad (a właściwie zasad!).

Zasada 1: zachowaj dyscyplinę 

Stosuj się do zaleceń lekarskich, aby uniknąć wszelkich infekcji, które mogłyby opóźnić gojenie: prawidłowa pielęgnacja rany pooperacyjnej obejmująca jej czyszczenie, zmiany opatrunku, terminowe usuwanie szwów itp.

Zasada 2: Zachowaj czujność 

Od wczesnych etapów gojenia się blizny możesz zastosować odpowiednią pielęgnację. Gdy powstaje blizna pooperacyjna, wcześniej rana wypełnia się skrzepem krwi — tworzą się strupy, których nie można rozdrapywać, ponieważ mogą pozostawiać nieestetyczne blizny.

Zasada 3: przede wszystkim wytrwałość!


Gdy zakończy się proces odbudowy naskórka wokół blizny (faza przebudowy (modelowania) naskórka), połącz stosowanie ukierunkowanych produktów z regularnym masażem dwa razy dziennie przez 5 minut. Pomaga to zmiękczyć tkankę, zmniejszyć zrosty i pobudzić krążenie w naczyniach krwionośnych. Najczęściej maści na blizny pooperacyjne zawierają składniki silikonowe, heparynę, wyciągi z cebuli. Dostępne są również specjalne plastry na blizny pooperacyjne.  

av_ingredient_tocopheryl-acetate_1x1

W JAKI SPOSÓB DBAĆ O BLIZNĘ PO OPERACJI? MOBILIZACJA BLIZNY MASAŻEM

W pierwszej kolejności należy określić dojrzałość blizny. Każda blizna wymaga indywidualnego podejścia. To bardzo proste: wystarczy sprawdzić, ile czasu potrzeba, aby skóra odzyskała swój pierwotny kolor po tym, jak stanie się biała pod naciskiem palca:

  • Mniej niż 1 sekunda: blizna niedojrzała (zwykle do 1 miesiąca po zamknięciu rany).
  • Od 1 do 2 sekund: blizna dojrzewająca.
  • 3 sekundy lub więcej: dojrzała blizna (zwykle po 3 miesiącach).

Zachowaj ostrożność: zbyt intensywny masaż może pogorszyć stan i wygląd blizny. Nie należy masować blizny, która nadal jest w stanie zapalnym.
Masz już za sobą ten szybki test? Wybierz odpowiednią pielęgnację np. żel na blizny marki Avene i zacznij stosować specjalną technikę masażu opracowaną we współpracy z Dr Ster’s Europejskim Centrum Leczenia Blizn i Oparzeń! Delikatnie masuj obszar samej blizny, ale też okoliczne obszary. Dzięki temu usprawnisz krążenie, zmniejszysz ryzyko powstania zrostów i pobudzisz tkanki blizny. W razie wątpliwości warto skonsultować z fizjoterapeutą właściwy sposób masowania blizny.  

av_ingredient_complexe-oleo-apaisant_1x1

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW PRZYSPIESZAJĄCE PROCES GOJENIA SIĘ BLIZNY POOPERACYJNEJ 

Dodatkowe porady, które sprawią, że Twoja blizna będzie wyglądała jeszcze lepiej!  

  • Należy chronić bliznę przed słońcem za pomocą opatrunku, odzieży lub kremu. Warto stosować na bliznę preparat z bardzo wysoką ochroną przeciwsłoneczną (SPF50+), szczególnie po zabiegach chirurgicznych i dermatologicznych dotyczących skóry twarzy. 
  • Nie wolno dopuścić do podrażnienia blizny np. w wyniku pocierania ubrań o bliznę (np. po cesarskim cięciu, operacji podniesienia piersi, zmniejszenia piersi itp.)
  • Dbaj o siebie. Zaakceptuj fakt, że prawidłowe gojenie się rany może być procesem długotrwałym i przez pewien czas musisz nieco zwolnić tempo życia, pamiętając, aby nadmiernie nie obciążać swojej blizny. 
  • Stosuj zrównoważoną dietę bogatą w witaminę C, białko i żelazo, które sprzyjają gojeniu. Witaminy i minerały przyczyniają się do poprawy kondycji tkanek, tym samym przyspieszają prawidłowe tworzenie się blizny pooperacyjnej. Ogranicz spożycie alkoholu i palenie tytoniu.

 

powrót do góry